Tarım ve Hayvancılık 2020 Hibe Destekleri

Ziraat ve Orman Bakanlığı, ziraat ve hayvancılık alanında bağışlama ve kredi desteği vermeye devam ediyor. Desteklerden faydalanabilmek için çiftçilerin bazı şartları taşıması gerekiyor. Aranan şartları taşıyan çiftçilerin 2020 senesinde da büyükbaş hayvandan buzağıya, tarımsal ekipmanlardan sertifikalı tohuma kadar tüm alanlarda desteklenmeye devam edileceği bildiriliyor. Çiftçiler ise yeni dönemde desteklemelerin ne süre ödeneceğini merak ediyor. Detaylar haberimizde.

40 bin çiftçiye verilmesi ihtiyaç duyulan ön ödeme ile küspe istihkak bedellerinin ödemesini erken yapılacağını açıklayan Berat Albayrak,

Erken ödeme kapsamında toplam 250 milyon lira, 3 Nisan’da pancar çiftçisinin hesaplarında olacak. dedi.

Ek olarak ÇKS kaydınızda noksan bilgiler var ise bu tarz şeyleri da güncellemeniz gerekiyor. Arazi detayları, ürün ve özlük bilgilerinin noksan olması durumunda müracaat şartlarını taşımadığınız düşünülerek destekleme ödemesi alma hakkınızı yitirmiş olabilirsiniz. Meydana getirilen incelemeler sonucu belirlenen sürelerde müracaat yapmış, desteğe haiz ürünlerinin üretimini yapmış olduğu Ziraat ve Orman İl ve İlçe Ziraat Müdürlükleri tarafınca tespit edilmiş olan kişi ve tüzel kişileri bu desteklerden yararlanabilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarına destekleme ödemesi yapılamayacak.

BENZER İÇERİK: Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne Nasıl Kayıt Olunur?

 1. Soy kütüğüne kayıtlı buzağı ve döl kontrollü boğa yavrusu destekleri için 2. dönem başvuruları kabul edilecektir. (Başvurular Damızlık Sığır Yetiştirici Birliğine yapılacaktır.)
 2. Anaç manda destekleri için başvurular İl Besin Ziraat ve Orman Bakanlığı’ na yapılacaktır.
 3. Malak desteklemelerinin 2. dönem için başvuruları  kabul edilecektir.
 4. Adam sığır besi desteği başvuruları son bulacaktır. Başvurular Kırmızı Et Üreticileri Birliği’ ne yapılacaktır.
 5. Damızlık koyun ve keçi destekleme başvuruları Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafınca halen kabul edilmektedir.
 6. Senelik 5 bin TL tutarındaki Çoban İstihdam Desteği başvuruları ise yıl sonuna kadar devam etmektedir. Destekleme ödemesi senelik olarak yapıldığı için müracaat tarihleri hemen hemen açıklanmamıştır. Sürü yöneticisi desteği iyi mi alınır? adlı içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.

Hayvancılık destekleri hayvan ırklarının korunması, kayıt altına alınması, sıhhatli üretim yapılması, hastalıklarla savaşım edilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacı ile yapılmaktadır. Verilecek olan destek mevzuları, tutarları, müracaat bölgeleri ve tarihleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Bu başlıkların yanı sıra devlet tarafınca ipek böceği yetiştiriciliği, ıslah amaçlı süt analizi, su ürünleri, balıkçı gemisi desteği, hayvan hastalıkları tazminatı, aşı ve atık destekleri şeklinde alanlarda da belirlenen vermeye devam edecektir.

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca verilmesi planlanan hayvancılık destekleme mevzuları aşağıdaki gibidir;

Sağım işlemleri ve sürü yöneticiliği destekleri, süt soğutma tanklarının alınması, hayvan yataklarının alınması, silaj paketleme ve yem işleme makineleri, kaba yem deposu, katı ve sıvı gübre sistemleri, gübre karıştırıcılar ve dağıtım sistemleri, hayvan fırça ve kaşıyıcılarının alınması, hayvan tartısı alımı, kültür balıkçılığı durağan(durgun) yatırımları, arı yetiştiriciliği durağan(durgun) yatırımları, et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, süt ürünleri işleme tesislerinin kurulması, gübre işlemle ve paketleme tesislerinin kurulması, deri işleme ve kurutma tesisi, büyükbaş, küçükbaş ahır ve ağıl projeleri, kanatlı yetiştiriciliği durağan(durgun) yatırımları, yem karıştırma ve ezme makineleri, balya makinesi, silaj biçme makinesi, buzağı yemlikleri alımları şeklinde mevzularda bağışlama ve teşvik sağlanacağı söyleniyor. 

Hayvansal teşvikler ile ilgili detaylı data almak için bakanlığın sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sadece bu mevzularda destek almak için aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Lüzumlu evraklar ile ilgili kurumlara başvurduktan sonrasında belirli bir süre içinde başvurular değerlendirilecek ve yalnızca şartları taşıyan çiftçiler bağışlama desteklerinden faydalanabilecektir.

Hayvancılık Bağışlama ve Teşvik Şartları

Bakanlık’ tan bağışlama ve teşvik başvurusunda bulunabilmek için aranan bazı şartlar var. Bu şartlara haiz olmayan çiftçiler ne yazık ki destekleme ödemesi alamıyor. Hayvansal etkinlik ile meşgul olan işletmelerin de kredi talepleri için 3 senelik bilanço ve gelir tablosu sunması gerekiyor.

 • Türk vatandaşı olmak
 • Başvuruda bulunan çiftçinin herhangi tertipli gelir getirici bir işte emek vermemesi
 • Toplumsal güvencesinin olmaması
 • Başvuruda bulunan çiftçinin eşinin de sigortalı olarak emek vermemesi
 • Aynı mevzu için daha ilkin teşvik başvurusunda bulunulmuş olmaması
 • Vergi mükellefi şu demek oluyor ki esnaf olmamak
 • Hayvanların TÜRKVET sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.

Ek olarak hayvan alımları için cinslere nazaran aranan bazı hususi şartlar da vardır. Bakanlık tarafınca mevzuyla ilgili net bir izahat vardığında hususi şartları da sizlerle paylaşmış olacağız. Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri  de hayvansal kredi ve faiz indirimi desteği vermeye devam etmektedir. Bu krediler  2020 yıllarında da kullanılabilecektir. Ziraat Bankası hayvan kredisi adlı içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.

hayvancılık-hibe-teşvik-şartları

Hayvancılık bağışlama ve teşvik şartları

Öteki destekleme mevzuları;

 1. Kırsal gezim durağan(durgun) yatırım projeleri
 2. Teknoloji yenileme, kapasite artırma ve yatırım tamamlama projeleri
 3. Rüzgar don pervanesi alımlarında da devlet tarafınca destek verileceği söylenmektedir.

Ziraat ve hayvancılık alanında finansal desteğe gerekseme duyan çiftçilerimiz devletin verdiği bağışlama desteklerinin yanı sıra banka kredilerine, öteki kurum ve kuruluşlara başvurabilirsiniz. Hayvancılık alanında Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu‘ ndan (TKDK) destek sağlayabileceğiniz şeklinde Ziraat Bankası‘ nın kredilerinden de faydalanabilirsiniz. Ek olarak Ziraat Kredi Kooperatifleri‘ nden de belirli projeler hazırlamak dahilinde kredi alabilirsiniz. Köyüne dönmeyi kabul edilen gençlere yönelik olarak verilen 30 bin TL. tutarındaki hibelere de müracaat yapabilirsiniz. Her kurum ve kuruluşun aramış olduğu şartları yerine getirmeniz ve müracaat süresi zarfında eksiksiz olarak evrak teslimi yapmanız dahilinde verilecek olan bağışlama ve kredilerden yararlanabilirsiniz.


About admin

Check Also

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nin verdiği tarımsal krediler ve 2020 yılını da kapsamaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>