Tarımsal Sulama Hibe Desteği 2020 Yılında Yüzde 50 Veriliyor!

Devlet tarafınca sulama gereksinim duyan yurttaşlarımızın damlama, basınçlı ve çağdaş sulama sistemleri ile ilgili bağışlama ve destek verilmektedir. Her yıl gösterilen uygulama rehberinde çiftçilerimizin bakanlık tarafınca verilen desteklere iyi mi müracaat yapacağı belirtilmiştir. Sonuçlar bakanlık tarafınca belirlenen tarihlerde duyuru edilmekte olup çiftçilerimize 2020 senesinde %50 sulama desteği verilecektir.

SULAMA SİSTEMİNE %50 HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARI  SONA ERİYOR!

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca tarımsal faaliyetler için geliştirilen çağdaş basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafınca kullanımının yaygınlaştırmak amacıyla Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesine İlişkin Uygulama Rehberi yayımlandı.

Piyasaya çıkan uygulama rehberine nazaran; güncel Ziraatçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmak şartıyla aşağıda belirtilen yatırım mevzularından yalnız biri için tek bir parselde toplamı 1 milyon liraya kadar olan mal alım tutarının yüzde 50’si bağışlama olarak verilecek.

damlama sulama devlet desteği 2020

Müracaat Mevzuları Nedir?

 • Tarla içi damla sulama sistemi,
 • Tamburlu sulama sistemi, 
 • Tarla için yağmurlama sulama sistemi,
 • Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi,
 • Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi,
 • Lineer yada center pivot sulama sistemi, 
 • Güneş enerjili sulama sistemi kurulumu

Gerçek ve tüzel kişinin kendisine ilişkin yada minimum 3 senelik kiralık arazi ile başvurusu kabul edilecek olup, Lineer, Center Pivot ve Tamburlu sulama sistemlerinde arazi büyüklüğünün 20 dekar ve üstünde olması gerekmektedir. Hibeye esas mal alım tutarı 1.000.000.-TL’yi geçemez.

Başvurular müracaat formu ile Ziraat İl/İlçe Müdürlüklerine yapılacaktır.

Sulama Sistemlerine Devletten %50 Bağışlama

%50 Sulama Hibesi Müracaat Şartları

 1. ÇKS Kayıtlı olmak,
 2. Yukarıda belirtilen mevzularda müracaat yapmak,
 3. Kendilerine ilişkin arazisi olmayanlar yatırım mevzularına nazaran 3 yada 5 yıl süre ile arazi kiralayarak başvurabilirler.
 4. Birleşke, sulama birliği, sulama kooperatifleri kendilerine ilişkin arazilerde yada kamuya ilişkin 10 yıl kiralanan arazilerde müracaat yapabilirler sadece. Sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerine ilişkin ibare yer almalıdır.
 5. Daha ilkin destek alanlar yatırım mevzularına nazaran son yıl yada 10 yıl ilkin destek almamış olmalıdır. Sadece parselin bir kısmı için destek alınmış, öteki kısmı için alınmamış ise, kalan kısmı için müracaat yapılabilir.
 6. Bağışlama alacak müracaat sahibi aşağıdaki giderleri kendisi ödemelidir;
  1. Mal alımın tutarının yarısı (yüzde ellisi)
  2. Aynı katkı,
  3. Referans fiyat farkı,
  4. Toplam mal alımının KDV sinin tamamı,
 7. Projede ki mal alımları dosya da belirtilen şekilde projeye uygun olarak yapılmak zorundadır. Tüm işlem belgelendirilmelidir.
 8. Eğer müracaat sahibi, son 5 yıl içinde, düşük faizli çağdaş basınçlı kredilerden çekmiş ise, bağışlama başvurusu yapması imkansız. Resmi Gazete’de bu husus şu şekilde belirtilir.

“(6) Müracaat meydana getirilen yıl dâhil olmak suretiyle son beş senelik dönemde yürürlüğe giren ve Resmî Gazete’de piyasaya çıkan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Ziraat Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği kapsamında çağdaş basınçlı sulama kredilendirme mevzularından yararlananlar kredilendirmeye mevzu olan aynı parsel için bağışlama başvurusu yapamazlar. Sadece, parselin bir kısmı için daha ilkin kredi desteği alınması halinde parselin kalan kısmı için yukarıdaki şartları sağlamak koşulu ile müracaat yapılabilir.”

Sondaj için verilen Devlet Desteklerini sondaj ve basınçlı sulama destekleri sayfasından inceleyebilirsiniz.

Resmi Gazete’de piyasaya çıkan çiftçilere basınçlı sulama hibesi metnini basınçlı sulama hibesi bağlantısına tıklayarak inceleyebilirsiniz. Sulama kooperatifleri ya da birlikleri tarafınca birden fazla çiftçiye tahsis edilen hidrantlar için birden fazla müracaat yapılabilmektedir. Basınçlı sulama hibesinin verilme amacı, bireysel sulamaya destek olmak, kırsal alanda gelir düzeyinin artırılmasının sağlanmasıdır.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Kredi 2020

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca tarımsal anlamda düşük faizli kullandırılmasına dair bildiri Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır. Gösterilen tebliğe nazaran düşük faizli kredi desteği sağlanacak olan mevzular içinde basınçlı sulama kredisi de bulunmaktadır. Yatırım periyodu için verilecek olan kredi çiftçilerimize faizsiz olarak sunulmaktadır. Bu anlamda kredi kullanmak isteyenler 2020 yılına kadar Ziraat Bankası’ nı ziyaret edebilir.

Yüzey altı damla, damla, yağmurlama, mikro yağmurlama vb. teknolojik sistemlerin kullanılması amacı ile kredi kullandırılacaktır. Bildiri esaslarına nazaran kullandırılacak olan işletmelerin zirai kredilendirme belgesi olması gerekmektedir. Bu belgeye haiz olan işletmelere yatırım dönemlerinde kullanmak suretiyle kredi sağlanacaktır. Müracaat yapacakların data formlarını düzenleyerek bankaya ya da Ziraat Kredi Kooperatiflerine müracaat yapılabilecektir. Formun bir nüshası da il müdürlüğüne gönderilecektir. Basınçlı sulama sistemlerini kullanmayanların talepleri reddedilecektir. Detaylı data almak için tıklayınız.

Sulama mevzusunda devletin verdiği bağışlama ve desteklerin yanı sıra bankalar tarafınca verilen kredilere de başvurabilirsiniz.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Kredi

Ziraat Bankası Düşük Faizli Kredi

Şekerbank Çağıl Sulama Kredisi

Çağıl sulamaya geçmeleri için çiftçilere finansman elde eden bankalardan bir tanesi de Şekerbank’ tır. Tarımsal etkinlik göstermekte olan işletmelerin ve çiftçilerin, sulama ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile ödenmektedir. Tarımsal verimliliğin artırılması, faaliyetlerin sürekli olması amacı ile yağmurlama, damlama sulama, yağmurlama ve su sayacı sistemleri mevzusunda kredi imkanı sunmaktadır. Enerji nakil hatlarının çekilmesi, derin su kuyularının açılması, su motorlarının alınması, trafo kurulumu vb. mevzularda destek sağlanmaktadır.

Kredinin vadesi maksimum 60 ay olabilmektedir. Yılda bir ödemeli olarak kredinizi taksitlendilerebilirsiniz. Kredi talepleriniz için size en yakın Şekerbank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

QNB Finansbank Sulama Kredisi

Basınçlı sulamanın sağlanması ve geliştirilmesi amacı ile kredi verilmektedir. Kredi ipotek karşılığında kullandırılacak olup, yatırım maliyetlerinin yüzde 75′ i oranında verilecektir. Vade azami 120 ay olarak belirlenmiştir. Yılda bir kez ödemeli olabileceği şeklinde aylık, üç aylık, altı aylık dönemlerle de kredinizi ödeyebilirsiniz. Kredi başvuruları için lüzumlu olan evraklar içinde T.C. kimlik fotokopisi, çiftçilik ile ilgili etkinlik gösterildiğine dair belge, satmaca gerekmektedir. Bağışlama alınıyor ise bağışlama belgeleri de gösterilmelidir. Detaylı data için tıklayınız.

Ziraat Bankası tarafınca sunulan faiz indirimli krediler için size en yakın Ziraat Bankası’ na gidebilirsiniz. Ek olarak öteki bankalara da kredi başvurusu için gidebilirsiniz.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>