Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar (DÜŞÜK FAİZLİ)

Yüksek limitteki kredi talepleri için bankalar ipotekli kredi kampanyaları düzenlemektedir. Haiz olduğunuz bir taşıt, konut, depo, arsa ya da tarla var ise bu mal varlıklarına bankalara güvence olarak göstererek kredi çekebilirsiniz. Tarla ipotekli kredi olur mu demeyin! Bankalardan tarla tapusu üstüne kredi çekmek mümkündür. İçeriğimizde Ziraat Bankası, Finansbank benzer biçimde bankaların verdiği tarla kredilerini kaleme aldık. Ek olarak yapmış olduğumuz kredi hesaplamalarından da faiz oranları ve aylık taksit tutarları ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Tarla İpotekli Kredi Olur mu?

Yurttaşlarımız acil nakit gereksinimlerini karşılamak adına bankalara giderek kredi çekiyor. Kredi tutarları düşük olduğunda bireysel tüketici kredilerine müracaat yapılabiliyor. Bankaların müşterilerine kredi vermek için dikkat etmiş olduğu birkaç husus var. Bunların başlangıcında kredi notu (tıkla, parasız öğren!) geliyor. Kredi başvurusu meydana getirecek olan şahısların 5 senelik bankacılık geçmişleri bir sistem üstünden görünebiliyor. Şahıs kredi almış mı, kredi kartı kullanıyor mu, borcu var mı benzer biçimde hususlar dikkate alınarak banka müşterilerinin kredi notları belirlenmektedir. Eğer kredi notunuz orta seviyelerde ise düzgüsel şartlarda bankalar kefil ve güvence talep ederler.

Bankaların dikkat etmiş olduğu hususlardan bir diğeri ise gelir belgesidir. Belgelenebilir gelirinizin olmaması durumunda bankalar kredi vermek istemeyecektir. Gene haiz olduğunuz göç eder ya da taşınmazı güvence olarak göstermek sureti ile size kredi alma şansı bilinmektedir. Bilhassa kredi ve kredi kartı borçlularının artması sebebi ile bankaların geneli ipotek koşulu koymaya başladı. Yüksek tutarlarda kredi çekmek isteyen banka müşterilerine yönelik olarak ise arsa, tarla, konut, işyeri, depo teminatlı bireysel ve ticari kredi kampanyaları geliştirildi.

İpotekli krediler gerekseme kredisi kapsamında değerlendiriliyor. Sadece bazı bankalar esnafları desteklemek amacı ile de ipotekli kredi verebiliyor. Lüzumlu evraklar ile beraber bankalara giderek kredi başvurusunda bulunmanızın arkasından bankalar hakkınızda haber alma başlatacaktır. Başlatılan haber alma sonrasında eğer banka tarafınca kredi talebiniz onaylanırsa kredilendirilirsiniz. Bu aşamada haiz olduğunuz mal varlığına tapuda ipotek konulur. İpotek işlemi haiz olduğunuz mal varlığını hiçbir surette satamayacağınız anlamına gelmektedir. Eğer borcunuzu ödeyemezseniz güvence olarak gösterdiğiniz mal varlığı satılarak borcun tahsilatı gerçekleşecektir.

İpotek göstermek için bir arsanız yoksa sadece kredi notunuza güveniyorsanız düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankaların faiz oranlarını inceleyebilir ve kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Tarla Tapusu Üstüne Kredi Iyi mi Çekilir?

Tarla tapusu üstüne kredi çekmek mümkündür, sadece her banka buna müsaade etmeyebilir. Ilk olarak bankaların kampanyalarını tek tek incelemek gerekiyor. Mesela araç ipotekli kredi kampanyası yalnız Vakıfbank’ta geçerlidir. Birazdan sizler için bu bankaları ve faiz oranlarını tek tek belirteceğiz. Kredi çekmek istediğiniz bankayı belirledikten sonrasında aşağıdaki evraklar ile beraber ipotekli bireysel tüketici kredisi veren bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Tarla Tapusu Üzerine Kredi Nasıl Çekilir?

Lüzumlu evraklar ile beraber banka şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi başvurusu için lüzumlu evraklar

 • T.C. kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Tapu
 • Ekspertiz raporu
 • Adres belgesi ile beraber başvurularınızı yapabilirsiniz.

Tarla almak istiyorsanız sahibinden.com üstünde bulunan tarla ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Lüzumlu Şartlar

Tarla ipotekli kredi çekmek için arazinin aşağıdaki şartlara haiz olması gerekiyor.

 1. Belediye sınırları içinde olmalı
 2. Hisseli olmamalı
 3. Üstünde ipotek olmamalı
 4. Satışa uygun koşullarda olmalı
 5. Kredi notunun yüksek olması
 6. Tertipli gelire haiz olmak
 7. Kredi çekmek isteyen kişiye ilişkin olabileceği benzer biçimde şahsın 3. dereceye kadar akrabalarına da ilişkin olabilir. (eş, çocuk, anne, baba, kardeş)
 8. Bankalar arsanızın ya da tarlanızın ekspertiz değerinin en fazla yüzde 50’sine kredi vereceklerdir.
Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

Müracaat yapabilmek için tarlanızın imarlı olması gerekiyor.

Eğer tarla bu şartları taşıyor ise aşağıdaki banka şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer tarlanızın hisseli bir durumu olması ya da daha evvel icralık bir durum geçirmesi sebebi ile bankalar başvurularınızı reddedebilir. Aslına bakarsak bakılırsa tarlaya kredisi çekmek için temel koşul tarlanın imara açık olmasıdır. Eğer imara açık olmayan bir tarlanız var ise bu toprak parçası arazi (!) olarak değerlendirilecek ve kredi almanız mümkün olmayacaktır.

Tarlaya Hususi İmar Iyi mi Alınır?

Bankalar tarafınca verilen arsa ipotekli gerekseme kredilerinden yararlanmak için hususi bayındır alınması gerekmektedir. Eğer tarlanızın bulunmuş olduğu alan belediyelikse imarı var vardır. Fakat yoksa komşu tarla sahipleri ile görüşerek bayındır almalısınız. Bu hususta verilen mahkeme kararları da mühim rol oynamaktadır. Mahkeme tarafınca geçit hakkına karar verilmesi gerekir. İmar alınabilmesi tarlanın her cephesinin yola bakması gerekir. Kadastro yoluna cephe olmaması durumunda komşu tarla sahiplerinden izin alarak cephe almanız gerekir. Eğer tarlaların yola cephesi yoksa sadece bayındır kapsamında yer alıyorsa bu durumda bayındır planları incelenecek ve durum karara bağlanacaktır. Ondan sonra Belediye İmar Birimi’ne giderek bayındır işlemlerinizi yapabilirsiniz. İmar barışı kapsamında arsanız üstünde herhangi bir yapı var ise Yapı Kayıt Belgesi de alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi

İpotekli kredi veren bankaların başlangıcında bir devlet bankası olan Ziraat Bankası gelmektedir. Banka yalnız arsa değil, işyeri, konut  benzer biçimde mal varlıklarının ipoteği ile de yüksek limitlerde kredi vermektedir.

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi

Ziraat Bankası imarlı arsalara kredi veriyor.

Kredinin özellikleri

 • Yüksek tutarlardaki kredi gereksinimleri için ipotekli krediler kullanılmaktadır.
 • Vade 60 ay olarak belirlenmiştir.
 • Banka lüzumlu görmesi halinde ek güvence vb. talep edebilir.
 • Krediye güvence olarak gösterilecek olan arsaya ipotek tesis edilir.
 • Tarlanın imarlı olması gerekmektedir.
 • Güvence olarak gösterilen tarlanın ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi verilecektir.
 • Kredi çeken şahsa yaşam sigortası da yapılmaktadır.


Ziraat Bankası şubelerine lüzumlu evraklar ile beraber giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka başvurunuzu inceledikten sonrasında herhangi bir sorun görmemesi durumunda başvurunuzu kabul edecektir. Mesela güvence olarak gösterdiğiniz tarlanın ekspertiz kıymeti 100 bin TL olduğunda banka tarafınca size verilecek olan kredinin üst limiti 50 bin TL olacaktır.

Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi

Arsa(tarla) ipotekli olarak kredi alabileceğiniz bankalardan bir tanesi de Vakıfbank’tır. Kendinize ya da yakınlarınıza ilişkin bir tarlanız var ise banka tarafınca verilen kredilerden yararlanabilirsiniz. Tertipli geliri olan, istihbaratı pozitif yönde sonuçlanan kişilere kredi verilir. Kredi kullanan kişilere yaşam sigortası yapılır. Eğer tarlanızın imarı var ise ipotek göstererek yüksek limitlerde kredi çekebilirsiniz. 60 ay vadeli kredinin faiz oranı %0,98‘tür.

Kredi tutarı Vade Faiz oranı Tahsis Tutarı Ekspertiz tutarı Senelik faiz
50 bin TL 60 ay %0,98 250 TL 1.100 TL 16.4899

Yukarıdaki tabloda kredi maliyetleri gösterilmektedir. 1,100 TL ekspertiz tutarı, 250 TL kredi tahsis tutarı ödeyerek kredi alabilirsiniz. Kredi detayları hakkında informasyon alabilir ve derhal kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer borcunuz var ise, Vakıfbank borç yapılandırma kredilerinden yararlanarak kredi ve kredi kartı borçlarınızı kapatabilirsiniz.

Tarla Kredisi Hesaplama

Vakıfbank tarafınca %0,98 faiz oranları ile verilen arsa (imarlı tarla) ipotekli kredi aylık taksit oranları aşağıdaki gibidir;

Kredi tutarı Vade Aylık Taksit Tutarı Toplam Geri Ödeme
50 bin TL 60 ay 1.166,32 TL 69.979,07 TL
100 bin TL 60 ay 2.332,64 TL 139.958,14 TL
200 bin TL 60 ay 4.665,27 TL 279.916,28 TL
300 bin TL 60 ay 6.997,91 TL 419.874,42 TL
400 bin TL 60 ay 9.330,54 TL 559.832,56 TL
500 bin TL 60 ay 11.663,18 TL 699.790,70 TL
600 bin TL 60 ay 13.995,81 TL 839.748,84 TL
700 bin TL 60 ay 16.328,45 TL 979.706,98 TL
800 bin TL 60 ay 18.661,09 TL 1.119.665,12 TL
900 bin TL 60 ay 20.993,72 TL 1.259.623,26 TL

Yukarıdaki tablodan aylık kredi hesaplamaları ile ilgili detaylı informasyon alabilir ve banka şubelerine giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredisi veren öteki bankaları da bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Finansbank Arsa İpotekli Kredi

Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafınca verilen ipotekli kredileri bireysel tüketici kredisi kapsamında değerlendirmek gerekiyor. Finansbank da arsa ipotekli kredi veriyor. Sadece bankanın kredi kampanyası ticari kredi kapsamında olup kobilere yöneliktir.

Finanbank Arsa İpotekli Kredi

Finansbank kobiler için arsa ipotekli kredi veriyor.

Kredinin özellikleri 

 • 120 aya varan vadeler ile kredinizi kullanabilirsiniz.
 • 1 milyon TL üst limitli kredi kullanmanız mümkündür.
 • Banka tarafınca müşterilerine uygun faiz oranları sunulacaktır.
 • Yalnız Türk Lirası cinsinden kredi kullanabilirsiniz.
 • Arsa ipoteğinin yanı sıra banka tarafınca ev ve iş yeri ipotekli olarak da krediler kullanılmaktadır.
 • Cirosu 20 milyon TL olan firmalar verilen bu kredilerden yararlanabilmektedir.
 • Güvence olarak gösterdiğiniz arsanın ekspertiz kıymetini en fazla yüzde 50’sine kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • Banka tarafınca teminata gore sigorta yapılması mecburi olarak kabul edilmektedir.

120 ay vadeli ve arsa ipotekli kredilerden yararlanmak için lüzumlu evraklar ile beraber başvurularınızı size en yakın Finansbank şubelerine yapabilirsiniz.

Bankalar tarafınca arsa ipotekli kredilerin yanı sıra ev ipotekli kredi de veriliyor. Eğer tarlanız yerine haiz olduğunuz bir konut var ise bu konutu güvence göstererek kredi çekebilirsiniz.

Haiz olduğunuz bir tarlanız var ise, ilk olarak imarı olup olmadığını denetim ediniz. İmarsız ise hususi bayındır almak için komşu maliklerle görüşünüz. Eğer haiz olduğunuz tarla imara açıksa, hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan, lüzumlu evraklar ile beraber banka şubelerine giderek kredi başvurusu yapabilir ve yüksek tutarlarda gerekseme kredisi alabilirsiniz.


About admin

Check Also

100 Baş Koyun Fizibilite Raporu 2020 Güncel

Koyun yetiştiriciliği mi yapmak istiyorsunuz? bu işe girmeden evvel detaylı bir fizibilite raporu hazırlanması gerekmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>