Ticarette Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir?

Ticari yaşam başaralı olanlar için bulunmaz bir ekmek kapısı olur iken ne yazık ki bilinçsiz olarak meydana getirilen yatırımlar bir fazlaca ailenin ocağını karartmıştır. Cesaret ve maddi gücün yanı sıra akıllı olarak atacağınız adımlar yardımıyla sizde başarı göstermiş bir iş adamı olabilir, kendi ve ailenizin geleceğini güvence altına kısa vadelerde alabilirsiniz. Sizlere önereceğim bu altın benzer biçimde nashiyatları bir ölçüp tartmadan bizce hiçbir sektöre yatırım yapmayınız.

Ticarette Başarıya Giden Yolların Başlangıcında..

Ticari hayata yeni atılacak bir girişimci iseniz eğer size ilk altın önerimiz kesinlik ile gireceğiniz sektörü fazlaca iyi çözümleme etmelisiniz. Çözümleme işlemleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 1. İş fikrinizi hitap edecek ne kadar bir kesim bulunduğunuz coğrafyada mevcut ?
 2. Elinizdeki ana para kuracağınız iş için kafi mi ?
 3. Rakipleriniz ne denli kuvvetli ?
 4. Sektöre ilişkin deneyiminiz var mı ?
 5. İyi bir hizmet verebilecek kadar kafi bir personel temin edebilecek misiniz ?
 6. Dükkan seçimine fazlaca dikkat ediniz!

Şimdi gelelim bu analizlerin iyi mi yapılacağına.

İş Fikrinize Hitap Edecek Kitlenin Belirlenmesi

Kuracağınız iş için hitap edeceğiniz kitle fazlaca önemlidir. Doğrusu diyelim ki küçük bir kasabada iseniz ve genel olarak kasabanın ekonomik gücü düşük ise asla olmasa dahil bir oto kiralama şirketi kurmanız size fazlaca fazla bir gelir getirmeyecektir. Yada emeklilerin daha fazlaca yerleşmiş bir turistlik alanda iseniz çocuk yada bebek giyim dükkanı açmanız hakkaten fazlaca saçma olacaktır. Bu yüzden ilk olarak etrafınızı dikkatli bir halde bakmanız gerekir. Kendinize soracağınız ilk sual şu olmalıdır. ” Acaba bu yöredeki insanların gerekseme duyduğu ve kafi gelmeyen iş hangisidir ? ” bu suali kendinize bir lütfen ilk olarak problem.

Elinizdeki Ana para Kuracağınız İş İçin Sizce Kafi Mi?

Bin bir zorluklar ile birikimlerinizin suya yada boş hayallere gidip sonrasında ise aile düzeninizin bozulmaması için kesinlik ile bütçenize gore bir iş fikri bulun. Doğrusu denedik olmadı dediğiniz zaman içinizin sızlamaması gerekir. Bu yüzden iş fikrinizin elinizdeki ana para gore olması gerekir. İlla yüksek gelirler elde etmek için yüksek sermayelerle iş fikrinize gömmeniz gerekmez. Düşük sermayeler ile de kuracağınız bir fazlaca iş modeli ile ciddi paralar kazanabilirsiniz. Bana bu iş fikirlerine örnek ver derseniz.

 1. Averaj 10.000 TL ile kurulacak olan bir pişmemiş köfte salonu
 2. 15.000 TL ile kuracağınız bir oto yıkama işletmesi.
 3. 20.000 TL ana para ile kurulacak olan tantuni, pide ve tavuk ile et döner dükkanları
 4. 50.000 TL ana para ile kurulacak olan bir halı ve koltuk yıkama dükkanları.

benim en favorilerimdendir.

Rakiplerinizi Çözümleme Edin!

İş fikrini belirleyici bir öteki etkende rakip analizidir. Bu birazcık da nüfuza gore belli olsa da gene de rakipleriniz eğer belirlediğiniz iş fikrinde yeterince mevcut ise başka bir iş fikrini değerlendirmeniz mantıklı olacaktır. Fakat yok hala ısrar ile fazlası ile mevcud bir sektöre gireceksiniz. O süre,

 1. Yenilikçi olun.
 2. Fiyatlarınızı rakiplerinizden düşük tutun.
 3. Hizmet kalitesine fazlaca ehemmiyet verin.
 4. Ürünlerinizin standardını devamlı olarak denetleyiniz.
 5. Görselliğe dikkat edin.
 6. Tanıtım ve reklam giderlerine ciddi paralar ayırmayı dikkatsizlik etmeyin.
 7. Ne olursa olsun kampanyalar düzenleyin.

derim.

Sektöre Ilişik Ne Kadar Tecrübeye Sahipsiniz?

Bazı sektörler pek deneyim gerektirmez iken bazıları ise ciddi deneyimler ister. Eğer hiçbir deneyiminiz yok ise örnek olarak tutup da bir terzi atölyesi açmayın. Fakat söylediğim benzer biçimde bazı sektörler için fazlaca fazla bir tecrübeye de ihtiyacınız olmayacaktır. Örneğin bir pişmemiş köftenin sıkıp tartması ne kadar zor olabilir ki ? Yada bir otomobil yıkamak için ekstradan ne kadar bir iş deneyiminiz olması lazım ki ? Bu yüzden ilk olarak sektöre için kendinizi iyi tartmanız ve yapmış olup yapamayacağınıza en önce kendiniz karar vermelisiniz.

İyi Bir Hizmet İçin Kafi Bir Personel Bulun

Örnek vermem gerek ise, bir lokanta da ne kadar da lezzet mevzusunda iddialı olur iseniz olsun eğer kafi ve eğitimli bir servis personeline haiz değil ise şahsen ben o işletmeye gitmem. Yada bir apartman temizlik şirketiniz var ve her ne kadarda kaliteli temizlik ürünleri kullanır iseniz kullanın eğer haftalık olarak belirlediğiniz günler içinde belirli temizlikler yapılmaz ise apartman yönetimi en kısa sürede sizin ile olan iş sözleşmesini fesih şu demek oluyor ki iptal edeceğini asla ihmal etmeyin. Bu yüzden işletmeniz deki personeliniz hem kafi hemde kalifiyeli olaması hakkaten fazlaca önemlidir. Hatta sizler de bu mevzu hakkında çeşitli isim yapmış tecim adamlarından kelimeler duymuşsunuzdur. Örneğin dünyaca meşhur Bosch firmasının sahibinin söylediği benzer biçimde ” Oldukca Param Olduğu İçin İyi Ücret Vermiyorum, Aksine İyi Maaş Verdiğimden Dolayı Oldukca Para Kazanıyorum ” benzer biçimde.

Dükkan Seçimi Oldukca Önemlidir

Son olarak ise ticarette başarıya gitmek isteyenlerin dikkat edeceği mevzu ise dükkan seçimidir. Gene buna örnekler vermem gerekir ise direkt halka satış yapacağınız iş yerinin kesinlikle işlet bir caddede olması şarttır. Yada ana caddede olmasa bile genel olarak işlek olan bölgelere yakın olması gerekir. Bir öteki dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan ise dükkanın adres tarifi için halkça bilinmiş meşhur bölgelere yakın olması gerekir. Bu kimi zaman bir meşhur cami olur iken bazende bir belediye binası olabilir.

Dükkan seçer iken mümkün ise düz ayak olmasına dikkat edin. Meydana getirilen araştırmalarda merdivenler ile girişe haiz iş bölgeleri fazlaca fazla tercih edilmemektedir. Görsel olarak hitap edeceksiniz vitrinin ebatlarına itina gösteriniz. Son olarak ise fena koku ve güneşin fazlaca fazla görmediği alanları öncelik vermenizi ve yüksek kiralara ödememeye dikkat etmenizi tavsiye ederim. Sıcak yaz ayların da bizim burada daha fazlaca halk gölgenin olduğu cadde üstünde gezmektedir. Bu muhtemelen Türkiye’nin genelinde bu şekildedir.

 

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>