TKDK Destek Verilen İller 2020 Güncel Liste

TKDK tarafınca desteklenen 42 il bulunmaktadır. Kurum IPARD kapsamında destek vereceği illeri belirlemiştir. Büyükbaş hayvancılık bağışlama ve destek almak için belirlenmiş olan şartlar bulunmaktadır. Ek olarak kurum tarafınca 300 koyun desteği de sağlanmaktadır. Destek verilen koyun cinslerinden bir tanesi de Romanov koyunudur. İçeriğimizde destek verilen illeri ve bu destek alma şartlarını bulabilirsiniz.

TKDK Destek Verdiği İller Hangileridir?

Ziraat ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu aslen Türkiye genelinde bu projeleri gündeme getirmiştir. Bu kurum Akdeniz, Karadeniz, Ege, Marmara, Doğu anadolu, Cenup doğuanadolu, İç anadolu bölgelerinde bulunan kırsal alanlar için destek vermektedir. Peki TKDK hangi illerde kredi desteği veriyor bu probleminin yanıtını aşağıdaki sıralama ile açıklayacağız.

TKDK Hangi İllerde Kredi Desteği Veriyor?

Ziraat ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu TKDK, Türkiye’de bulunan kırsal alanları değerlendirmek istediğini belirterek bu kırsal alanlarda yaşamlarını sürdüren halk için yeni projeler hazırlamıştır. Bu proje yardımıyla bir oldukca vatandaşımız istihdam olanağına haiz olmuş ve bölgesindeki ekonomiyi de canlandırmıştır. Tarımsal alanları faaliyete geçirerek unutulmuş kültürleri, yaşama değerlerini, doğayı ve çevreyi gündeme getirerek en sıhhatli ortamlarda gerçekleştirilmek suretiyle verimli iş projeleri düzenlenmektedir.

TKDK başkanı Ahmet ANTALYALI açıklamasının bir bölümünde şu sözlerini dile getirmiştir. Ziraat ve kırsal kalkınmayı destekleyerek bir oldukca bölgede hanım girişimcilerimize destek vererek onların yaşamlarında daha başarı göstermiş olmasını amaçlarken bununla beraber genç girişimcilere sağlanan bağışlama krediler yardımıyla bir oldukca vatandaşımız iş olanağına haiz olmuş ve projeyi oldukca iyi değerlendirmişlerdir. 11 bin yatırımcıya IPARD  fonları düzenlenmiştir. Bu fonlardan yararlanan bir oldukca girişimci başarı göstermiş iş alanlarına adım atmıştır.

TKDK Hangi İllerde Kredi Desteği Veriyor?

TKDK Hangi İllerde Kredi Desteği Veriyor?

TKDK Destek Verdiği İller

TKDK tarafınca destek verilen iller;

 1. Afyonkarahisar
 2. Ağrı
 3. Aksaray
 4. Amasya
 5. Ankara
 6. Ardahan
 7. Aydın
 8. Balıkesir
 9. Burdur
 10. Bursa
 11. Çanakkale
 12. Çankırı
 13. Çorum
 14. Denizli
 15. Diyarbakır
 16. Elazığ
 17. Erzincan
 18. Erzurum
 19. Giresun
 20. Hatay
 21. Isparta
 22. Kahramanmaraş
 23. Karaman
 24. Kars
 25. Kastamonu
 26. Konya
 27. Kütahya
 28. Malatya
 29. Manisa
 30. Mardin
 31. Mersin
 32. Muş
 33. Nevşehir
 34. Ordu
 35. Samsun
 36. Sivas
 37. Şanlıurfa
 38. Tokat
 39. Trabzon
 40. Uşak
 41. Van
 42. Yozgat

TKDK, adını vermiş olduğumuz illerde bu projeyi başlatmış ve birçok alanda bir oldukca girişimciye iş imkanları sunarak istihdamı ve ekonomiyi güçlendirmiştir.

Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım Manisa’dan Geliyor

Manisa ili Akhisar ilçesi, Yenidoğan köyünde kurulan bu işletme 2013 senesinde üretime adım atmıştır. TKDK’nın kredi desteği vermesi ile girişimci Özcan Tav, Et üreten tarımsal işletmelere yatırım yaparak 3 kişiye istihdam olanağı elde etmiştir. İşletme 970.922,92 TL ile kurulmuştur. TKDK’nın IPARD bağışlama desteği ise 50.042.785,65 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Bu destek ile işletmesini kuran girişimciler vatandaşlarına istihdam olanağı sağlarken ekonomik dengede de hareketlilik oluşturmaktadır. Manisa bununla beraber bu desteklerden yararlanarak kırsal turizme ehemmiyet vermiştir. IPARD bağışlama desteği 562.406,37 lira ödemesi yaparken yatırımın toplam bütçesi 1.623.713,02 lira olarak hesaplanmaktadır. Bu projeler yardımıyla unutulmuş kültürümüz yine canlanırken ekonomik kalkınma projeleri desteklenmiştir.

TKDK’nın  IPARD Bağışlama Desteği İle Uşak’ta Oluşturulan Proje

Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi ile Uşak merkezde canlandırılan bu proje 78.700,00 lira ile IPARD bağışlama desteği olarak 38.625,00 lira ödemesi yapılmıştır. Kurulan bu proje 1 ay 15 gün de tamamlanmıştır. Bu projeler yardımıyla bir oldukca vatandaşımız iş sahibi olurken ülke ekonomimizde de canlanmaya sebep olmuştur.

Afyonkarahisar Projesi

Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması yardımıyla Afyonkarahisar’da naturel ortamda yetişen büyük baş hayvanların sıhhatli koşullarda kesilmesi ve üretiminin yapılması hedeflenerek kurulmuş olan bu şirket IPARD desteği olarak 552.756,83 lira bağışlama kredi verilerek bu projenin hayata geçirilmesini isteyen TKDK desteklerini girişimcilerinden esirgemeyerek 1.115.513,66 liralık bir yatırım yapılarak kurulan bu işletme hedeflediği başarıya ulaşarak bir oldukca vatandaşa istihdam imkanı sağlarken ekonomik açıdan da büyük başarı elde etmiştir.

Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği yaparak ayda 5.000 TL. NET KÂR elde edebilirsiniz.

TKDK Destek Verilen İller Ziraat ve Hayvancılık Kredisi kapsamında devletimizde desteklenen illerin kırsal alanlarında yaşayanlar Davet ilanlarını takip ederek hibelerden yararlanabilirler. TKDK desteklenmeyen illerde yaşıyorsanız üzülmeyin. Bundan dolayı her yıl devlet tarafınca hayvancılık ve ziraat faaliyetlerinde çeşitli devlet destekleri, teşvik ve hibeler veriliyor. Bunlara müracaat yapabilirsiniz. Detaylar için facebook sayfamızı takip edin..

TKDK tarafınca verilen desteklerin yanı sıra Ziraat ve Orman Bakanlığı da çiftçilerimize destek olmaya devam etmektedir. 2020 senesinde verilecek olan desteklere yapılacak olan başvuruları sizlerle paylaşacağız.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>