TKDK Hayvancılık Destekleri Üst Sınırı Yüzde 70 Oldu

Koyun, keçi küçükbaş hayvancılık icra eden çiftçilerimize hayvancılık destekleri alabileceği bir kurum da TKDK kurumudur. TKDK Ziraat yada Hayvan Kredisi Vermez.  Bu müessese belirlediği destek programları dahilinde çiftçilere belirli oranlarda destek sunar. Ziraat yada öteki bankalar şeklinde hayvan kredisi vermez.

Ziraat ve Orman Bakanlığı ise her yıl genç ziraatçi programı ile 30 bin TL. hayvan alım hibesi yada bu tutarda bağışlama büyükbaş yada küçükbaş hayvan vermektedir. Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifi vasıtasıyla çiftçilere düşük faizli hayvancılık ve ziraat kredileri de sunmaktadır.

300 Koyun Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi Şartları hakkında informasyon alabilirsiniz. (300 koyun projesi sonlanmış oldu.)

TKDK Destekleri Nedir?

IPARD kapsamında verilecek olan destek sunar 2020 yılına kadar geçerli olmaktadır.

tkdk

TKDK bağışlama değil belirli oranlarda destek vermektedir.

Ziraat ve Balıkçılık Ürünlerine IPARD 2 3. davet kapsamında bu tedbirden proje başvurusu alınmayacaktır.

IPARD-II KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 6. BAŞVURU ÇAĞRISI 2. GRUP SONUÇLARI AÇIKLANDI

Ziraat ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 6. Başvuru Çağrısı 2. Grubunda destek almaya hak kazanan 503 projeye 250 milyon lira bağışlama sağlanacağını deklare etti. bağışlama desteği alacak projelerin; 262’si bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, 43’ü arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, 95’i zanaatkârlık ve katma kıymetli ürün, 48’i kırsal gezim ve rekreasyon faaliyetleri, 14’ü makine parkı, 41’i yenilenebilir enerji yatırımlarını kapsıyor.

TKDK Destek Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Yukarıda belirtilen herhangi bir programın gerekliliklerini yerine getirerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer program muhteviyatında geri ödemesiz destek var ise, hayvancılık için bu destekten yararlanabilirsiniz. TKDK desteklediği 42 ilde yapmış olduğu çağrılar ile başvuruları almaktadır. TKDK tarafınca 42 ilde meydana getirilen çağrılar alındığında kuruma müracaat yapılarak desteklerden yararlanarak eğer hayvan alımına ilişkin bir destek var ise, bu destekten yararlanılabilmektedir.

Bakan Pakdemirli, onaylanan 503 projeye toplam 250 milyon lira bağışlama sağlanacağını belirterek, verilen bağışlama yardımıyla kırsalda 450 milyon liralık yatırım yapılmasının hedeflendiğini açıkladı.

TKDK tarafınca desteklenen bu 42 ilin kırsal kesimlerinde yaşayanlar için desteğini sürdürmektedir.  TKDK 3. Çağrı İlanı %40-70 %55-65 oranlarında destek alabilirsiniz.

TKDK kurumunun sağlamış olduğu  bağışlama ve hayvancılık desteklerinden yararlanabilmek için destek sağlanan program yer edinen illerden müracaat yapmak gerekir. Bunun haricinde müracaat sahibinin öteki şartları da taşıyor olması gerekiyor.

Geri ödemesiz küçükbaş hayvan kredisi

TKDK destek başvurusu

IPARD  programı kapsamında devlet bağışlama ve teşvik imkanlarını sunmak için devletimizde harita hazırlanmıştır ve bu hazırlanan haritada ise bu 42 il ve bağlı olduğu ilçe ve köyler belirlenmektedir ve bir tek bu iller ve kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar desteklenmektedir.

TKDK tarafınca devletimizde destek verilen 42 il;

 1. Afyonkarahisar
 2. Ağrı
 3. Aksaray
 4. Amasya
 5. Ankara
 6. Ardahan
 7. Aydın
 8. Balıkesir
 9. Burdur
 10. Bursa
 11. Çanakkale
 12. Çankırı
 13. Çorum
 14. Denizli
 15. Diyarbakır
 16. Elazığ
 17. Erzincan
 18. Erzurum
 19. Giresun
 20. Hatay
 21. Isparta
 22. Kahramanmaraş
 23. Karaman
 24. Kars
 25. Kastamonu
 26. Konya
 27. Kütahya
 28. Malatya
 29. Manisa
 30. Mardin
 31. Mersin
 32. Muş
 33. Nevşehir
 34. Ordu
 35. Samsun
 36. Sivas
 37. Şanlıurfa
 38. Tokat
 39. Trabzon
 40. Uşak
 41. Van
 42. Yozgat

Müracaat yol haritası için http://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruIslemleriRehberi adresini ziyaret ediniz.

TKDK tarafınca sağlanan desteklerden yararlanmak isteyen ve desteklenen illerde yaşayan çiftçilerimiz kurum tarafınca meydana getirilen davet ilanlarını takip etmeleri gereklidir. Meydana getirilen davet ilanlarına müracaat icra eden çiftçiler bu işlemler sonrasında hazırlayacakları hayvancılık projesi ile beraber bağlı bulundukları ildeki etkinlik gösteren TKDK birimine başvuruda bulunarak detaylı informasyon alabilirler.

TKDK’nın verdiği tamamen bir kamu desteklemesinden ibarettir. TKDK’yı Ziraat şeklinde değerlendirip gereksinim yada ziraat kredisi talebinde bulunmak doğru değildir. Müracaat işlemleri linkinde yer edinen prosedürleri yerine getirerek, seçeceğiniz kategori limitleri dahilinde desteğin şartlarını taşımanız halinde bağışlama ödemesi alabilirsiniz.

Küçükbaş hayvancılık hibeleri ile ilgili değişik bir yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafınca anlaşmalı olunan bankalar; Yapı Kredi, Vakıfbank, Şekerbank, Albaraka Türk, Burganbank, Alternatif Bank, İş Bankası, Halkbank, Türkiye Finans Katılım, Güvence Bankası, Finansbank, Fibabanka, Ziraat Bankası, Anadolubank, Türk Iktisat Bankası, Kuveyttürk’ tür. Başvurular değerlendirilip bu bankalar aracılığı ile müracaat icra eden şahısların hesaplarına 6 ay içinde yatırılmaktadır.

TKDK Destekleri Kimlere Verilir?

Destekleme başvurusu yapabilmek için ilk koşul, yukarıda sayılan 42 il içinde ikamet etmektir. Destekleme tutarları, müracaat icra eden mevcut işletmelerin durumları dikkate alınarak belirlenmektedir. Ek olarak ürünlerin satış ve pazarlama durumları da dikkate alınmaktadır. Süt üretimi meydana getirecek olan işletmelerin Ziraatçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olmaları gerekmektedir. Vergi kayıtlarının da bulunuyor olması gerekiyor. Bir işletmenin kuruma başvurabilmesi için minimum 10, maksimum 120 tane ineği olmalıdır. Keçi ve koyunların ise 50 ila 500 içinde olması gerekmektedir. Minimum sınırlarda olanların ise, hayvan sayılarını artıracağını taahhüt etmeleri gerekmektedir.

TKDK Destek Tutarları

TKDK’ nın verdiği destek tutarları ve mevzular aşağıda belirtilmiştir.

 • Kaz üretimine 20 bin euro
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği 15 bin euro
 • Kırmızı et üreticileri 20 bin euro
 • Sebze ve meyvelerin depolanması 2 milyon TL
 • Bilişim teknolojileri 500 bin TL
 • Gübre işlemleri 2 milyon TL
 • Güneş ve rüzgar enerjisi sistemleri 5 milyon TL
 • Küçükbaş ya da büyükbaş hayvanlardan elde edilmiş etlerin depolanması 2 milyon TL
 • Tohum depolama 2 milyon TL
 • Eskimeye yüz tutmuş el sanatları 500 bin TL
 • Bitkisel olan ürünlerin işlem görmesi ve paketlenmesi 1, 5 milyon TL
 • Soğuk hava deposu 1, 5 milyon TL
 • Alabalık vb. balık türlerinin yetiştirilmesi 2 milyon TL
 • Seracılık faaliyetleri 2 milyon TL’ dir.

TKDK Müracaat Evrakları

Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ na destekleme başvurusunda bulunmak için bir dosya hazırlamalı ve aşağıdaki evrak ve ekleri bu dosyaya yerleştirmelisiniz.

 • Proje
 • Sözleşme
 • Mali durumu belirten tablolar
 • Teknik resmi kurumlardan alınacak evraklar
 • Yapı ruhsatı
 • Haiz olunan varlıkların sıralaması
 • Meydana getirilen harcamaları gösteren tablolar
 • Meydana getirilen harcamaların sebepleri
 • Haiz olunan ekipmanların yerleşim planları

TKDK destekleri ile meydana getirilen yatırımlara sigorta yapılması gerekmektedir. Aslına bakarsanız işletmenizde kafi sayıda hayvanınız var ise kuruma makine ve ekipman desteği almak için başvurabilirsiniz. Sadece belirtmek gerekiyor ki aynı kurumdan daha evvel bir kredi aldıysanız, IPARD desteklerinden yararlandırılmanız mümkün değildir. Toplamda 3 tane müracaat formatı bulunmaktadır;

B1: Bu iş planı türü talep edilen tutarın 500 bin TL ve daha azca olmasında talep edilir.

B2: Bu iş planı türünde talep edilecek destekleme limiti 500 bin ve üstünde olacaktır.

B3: Bu iş planı 150 bin ve daha azca meblağ için müracaat yapanlar için geçerlidir. Detaylı informasyon için tıklayınız.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>