TOKİ 2020 Konut Başvuru ve Sonuçları

Uygun ödeme koşulları ile konut sahibi olmak isteyen yurttaşlarımıza hususi olarak başlatılan 100 Bin Toplumsal Konut Projesi Toki tarafınca geçtiğimiz günlerde başlatılmış ve başvurulara 1 Milyon 209 bin şahıs müracaatta bulunmuş  en oldukca müracaat İstanbul ilinde olmuştu. Müracaat şartları ve faiz oranları münakaşa mevzusu olan 100 bin konut projesi ülkemizin 81 ilinde belirlenen bölgelere mahalle kültürünün devam ettirilmesi amacıyla uygun ödeme koşulları ile sunuluyor.

Toki başvurularını tamamlayan vatandaşlar araştırmalarını müracaat neticeleri ne vakit duyurulacak 2020 senesinde Toki kura çekimi ne vakit? 2020 Toki müracaat şartları neler?  soruları çoğunlukla aranan mevzular içinde yer aldı. Bizde bu bağlamda; TOKİ 2020 Başvuruları ile ilgili tüm soruların yanıtlarını sizler için derledik.

100 Bin Toplumsal Konut Projesi Başvuruları Nereye Yapılacak?

Ev sahibi olmak isteyen yurttaşlarımız Toki tarafınca devletimizde 81 ilde yaptırılacak olan 100 bin konut projesi başvurularını e-devlet üstünden meydana getirecek ve müracaat neticelerini ve kura çekimlerini sistem üstünden takip edebilecek. Toki 100 bin toplumsal konut başvuruları kamu bankası olan Ziraat Bankası’nın proje ilinde bulunan yetkili şubeleri aracılığı ile kabul edilecek.

Toki Başvuruları Ne Vakit Sona Eriyor?

Her yıl yapılması planlanan ve 81 ilde inşa edilecek olan konutların başvuruları geçtiğimiz günlerde başlatılmış ve müracaat yapanların sayısı 1 milyonu aşmıştı. Başvurular 15 Ocak 2020 zamanı itibarıyla bitti ve bir sonraki müracaat zamanı ise 2021 yılına kaldı. Yıl içinde tekrardan proje başvuruları başlatılmayacak olup her yıl Ocak ayı başlangıcında başvurular alınmaya devam edecek.

TOKİ 2020 Konut Müracaat

Toki 100 bin toplumsal konut müracaat tarihleri 16 Aralık 2019 -15 Ocak 2020 tarihleri içinde alındı ve kişilerden talepler toplandı. 2020 senesinde yapılması planlanan ve ön başvuruları alınan E-DEVLET üstünden Toki konut basvurusu linki üstünden yapanların sayısı 1 milyon 209 bin kişiyi buldu.

Toki 2020 başvuruları ile ilgili olarak hazırlanan video üstünden  tüm sorularınızın yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Her yıl yapılması planan yüz bin toplumsal konut projelerinde inşa edilecek olan konutlar depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek ve uygun ödeme koşulları ile müracaat yapanlara konutlar her yıl olmak suretiyle 5 yıl içinde  teslim edilecek.

Toki konutlarından haiz olmak isteyenler için müracaat şartları, konutların modelleri, uygulama özellikleri, ödeme ve vadeyle ilgili tüm ayrıntılar belli oldu.

Mahalle komşuluk kültürünün devam ettirilmesi amacıyla ile 2+1 ve 3+1 planlarında yatay mimari anlayışı ile inşa edilecek olan Toki konutlarının müracaat sonrasında kura çekimlerinden sonrasında teslimatların beş yıla yayılarak yapılacağı da öğrenildi.

Toki Müracaat Bedeli 2020

2020 senesinde Tokiden ev sahibi olmak isteyenler e-devlet üstünden müraacat ettikten sonrasında  2+1 konutlar için 500 TL  3+1 konutlar için de 1.000 TL ödeme talep ediliyor.

TOKİ Müracaat Şartları 2020

Toki 100 Bin Toplumsal Konut Başvurular 4 kategoride kabul ediliyor.

1. “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
2.“Minimum %40 Engelli Yurttaşlarımız”
3.“Emekli Yurttaşlarımız”
4.“Öteki alıcı adayları” kategori üstünden başvurular alınıyor.

Ek olarak Toki başvuruları meydana getirecek yurttaşlarımızın için yaş sınırlaması şartı da bulunuyor kişilerin ne olursa olsun 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir. Müracaat yaş şartının yanında birde dar gelirli ailelerin konut sahibi olmasının yolunu arayan devletimiz ailelerin aylık net gelirinin de belirli düzeyde bulunması şartını getirmiştir. Buna gore bir ailenin aylık hane net gelirinin en fazla 5500 TL olması gerekmektedir. İstanbul ili içinde bu durum 6 bin TL’ sınırı şartı konmuştur. Şehit aileleri, ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimler bunlara dahil değildir.

T.c vatandaşı olan 25 yaşındaki bireylerde aranan bir öteki müracaat şartı da konut sahibi olmak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki evlatları üstüne ülkemiz sınırları içinde tapuda kayıtlı herhangi bir taşınmaz konutlarının bulunmaması gerekmektedir. Kişilerin kendileri, eşleri ve velayetleri altında bulunan kişilerinde Toki projelerinden geçtiğimiz yıllarda yararlanmamış olması gerekmektedir. Gene Şehit aileleri, ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimler bunlara dahil değildir. Bu şartları taşıyan ve uygun ödeme koşullarını yerini getirmeyi göze olan yurttaşlarımız kendisi, eşi ve velayeti altındaki evlatları adına yalnızca bir tane müracaat yapılabilecektir.

2020 senesinde Tokinin 81 ilde inşa edeceği 2+1 toplumsal konutların satış tutarları ise 140 ila 180 bin lira fiyat aralığında olacak. 3+1 konutların satış tutarları ise 160 ila 210 bin lira fiyat aralığında olacak.

2+1 ve 3+1 Konutların Ödeme Koşulları

2+1 daireler 140 bin lira fiyattan başlamış olan ödeme koşulları ile 75 m2 olarak inşa edilecek ve 2+1 konut için % 10’a denk gelen 14 bin TL peşinat alınarak aylık% 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 894 lira taksitle ev sahibi olma imkanı tanınıyor. 3+1 dairenin ödeme planına ise buradan ulaşabilirsiniz.

100 metrekare olan 3+1 daireler 160 bin lira fiyatlı % 10’a denk gelen 16 bin lirayı peşinat verildikten sonrasında aylık % 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 1022 lira taksitle konut sahibi olacak.

2020 TOKİ Müracaat ve Kura Neticeleri

2020 senesinde tokiden ev sahibi olmak isteyenlere % 0,49 faiz oranları ile tüm şartlara haiz olan ve başvuruları kabul edilen yurttaşlarımız için kura çekimleri yapıldıktan sonrasında teslimat işlemleri için gün beklenecektir. Bunun için gerçekleştirilecek olan Hak Sahibi Belirleme Kurası TOKİ tarafınca noter huzurunda yapılacak ve resmi sonuçlar yönetim yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

4 ayrı kategoride başvuruları alınacak olan TOKİ kura çekimlerinde;

  • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri için oluşturulan kategoride gerçek sahibi olanlar için inşa edilecek olan konut sayısının %10’u kadar saptanca ayrılacaktır. Bu kategoride hak sahipleri kura ile belirlenecek olup çekilen kura sonuçlarında bu kategoriden gerçek sahibi olamayan müracaat sahipleri öteki alıcılar kategorisindeki müracaat sahipleri ile beraber kuraya doğal olarak tutulacaktır.
  • Minimum yüzde 40 engelli vatandaşlar kategorisi üstünden hak sahiplerine verilecek olan konut sayısının yüzde 5’i kadar saptanca ayrılacak olup hak sahipleri kura sonucuna gore belirlenecek, çekilen kura sonuçlarında kategoriden gerçek sahibi olmayanlar ise öteki alıcılar kategorisindeki müracaat sahipleri ile beraber kuraya doğal olarak tutulacaktır.
  • Öteki Konut Alıcı Adayları kategorisinden başvuruda bulunanlar için kuraları müracaat sayısına gore belirlenecektir.

TOKİ 2020 Birinci Kura sonuçlarında adı çıkmayan müracaat sahipleri ise bankaya yatırdıkları  müracaat bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında Ziraat bankasından yetkili şubelerinden geri alabilir. Sonrasında Konut Belirleme Kurası çekilecek ve projenin bağımsız bölüm sıralaması ve konut tutarları Toki tarafınca belirlenecektir.

2020 senesinde tamamlanan başvuruların neticesi ve kura çekimleri ilerleyen günlerde  TOKİ tarafınca kamu oyuna paylaşılmış olduğu takdirde mevzu ile ilgili öteki ayrıntılara yazımızın devamı durumunda haberler ile devam edeceğiz.


About admin

Check Also

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>