TOKİ Başvurusu 2020 Şartları 3+1 Daire Ödeme Planı

Toplu Konut İdaresi  TOKİ bildiğimiz benzer biçimde ülke genelinde daha evvel bir konutu olmayan ailelere daha uygun fiyatlarla konut edindirmek amacı ile projeler hazırlamaktadır. 2020 senesinde başlatılan yeni Toki Projesi kapsamında 24 ilde yurttaşlarımız konut sahibi olmak için müracaat tarihlerini merak etmektedir. Başvurular Ziraat Bankası ve Halkbank şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ni imzalayarak başvurularınızı yapabilirsiniz. TOKİ başvurularını merak eden oldukça fazla vatandaşımız var. 3+1 mevzular için yaptığımız ödeme planını inceleyebilirsiniz.

TOKİ Başvuruları Başlıyor

Dar ve orta gelire haiz ailelerin ev sahibi olmasına yönelik devlet vasıtası ile kurulan bir kurum olma özelliği gösteren TOKİ pek oldukça aileyi ev sahibi etmektedir.Konutun yanı sıra kurum okul, üniversite vb. inşaatları da yapmaktadır.  Yatay mimari anlayışı mahalle ve komşuluk kültürüne uygun  inşa edilecek olan her yıl 100 bin konut projesi kapsamında 2020 yılından itibaren vatanımızda 24 ilde başlatılacak toki konutlarına sizde haiz olmak ister misiniz?  Tokiden uygun fiyatlarla sunulan 2+1 ve 3+1 konutlara haiz olmak için 15 ocak 2020 geçmişine kadar sizde en yakın Ziraat ve Halkbankası şubelerinde giderek müracatta bulunabilirsiniz.

2020 senesinde ev sahibi olmak maliyetli bir iştir. Hal bu şekilde olunca orta halli ailelerin peşin ev sahibi olmaları olanaksız. Bu aşamada akıllara banka kredileri geliyor. Konut kredileri uzun vadeli olduğundan dolayı yurttaşlarımız, nede olsa kira öder benzer biçimde ev sahibi olacağım fikri ile yurttaşlarımız konut kredisi alıyor. Sadece konut kredilerinin faizleri oldukça yüksek. Uzun vadelerde hesaplama yapınca da vatandaşımız almış olduğu konutun neredeyse iki katını geri ödüyor. Yurttaşlarımızın düşük maliyetle konut sahibi olabilmelerine olanak tanıyan kurumlardan bir tanesi TOKİ. Lüzumlu şartları taşıyan yurttaşlarımız başvurularını yaparak ev sahibi olabilir.

Projelerde  2+1 ve 3+1 konutlar bulunuyor. 2+1 ve 3+1 konutlar  için ödeme planlarını sizler için paylaştık.

 TOKİ’ den 24 ilde Aylık düşük taksitler ödeyerek 180, 216 ve 240 ay vadelerde ev sahibi olabilirsiniz. 2020 senesinde oluşturulan ödeme planları dahilinde en düşük aylık 344 TL taksit ödeyerek Tokiden ev sahibi olmak için daha çok beklemeyin.  Vatanımızda yapılacak olan konutlar için seçilmiş iller ise

 1. Ankara,
 2. Kırıkkale,
 3. Samsun,
 4. Afyonkarahisar,
 5. Bolu,
 6. Bursa,
 7. Düzce,
 8. Elazığ,
 9. Kırşehir,
 10. Kütahya,
 11. Uşak,
 12. Çankırı,
 13. Aydın,
 14. Edirne,
 15. Malatya,
 16. Mardin,
 17. Muş,
 18. Niğde,
 19. Tunceli,
 20. Yozgat,
 21. Bitlis,
 22. Denizli,
 23. Kayseri,
 24. Rize.

Toki başkanlığınca konutların ödeme planlarının yer almış olduğu satış listeleri açıklandı. Öğrenmek için kurumun web sitesini ziyaret ediniz. Toki konut projelerini inceleyerek almak istediğiniz konuta karar verebilirsiniz.

2+1 ve 3+1 konutların ödeme planları

 

Konut Tipi 2+1
Metrekare 75 ve 85 metre kare
Müracaat bedeli  500 TL
Peşinat %10 7 BİN peşinat
Taksit Tutarı 894 TL’den süregelen fiyatlarla
Vade sayısı 240 ay vade
Konut tipi 3+1
Metrekare 100 metre kare
Müracaat bedeli 1000 TL
Peşinat % 10 peşinat 
Taksit Tutarı 1022 TL’den süregelen fiyatlarla
Vade Sayısı 240 aya kadar

TOKİ Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Her yıl yeni 100 bin toplumsal konut projesi nihayet start verildi. Her yıl yeni 100 bin toplumsal konut proje müracaat tarihleri 16 ARALIK 2019- 15 OCAK 2020 geçmişine kadar sürecek. ToKi Başkanlığı HER YIL 100 Bin Toplumsal Konut Projesi kapsamında yapılacak olan 2+1 ve 3+1 konutlar için,  başvuruları T.C. Ziraat Bankas ve Halk Bankasının proje ilinde bulunan şubeleri aracılığı kabul edilecektir.

Belirlenen tarihler içinde ( 15 OCAK 2020 ye kadar) TOKİ başvuruları Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerine gitmeniz ve burada bulunan Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ ni imzalamanız gerekmektedir. Hemen sonra almak istediğiniz konuta dair %10 peşinat yatırılması gerekmektedir. Banka yatırılan bu peşinatın %5′ ini komisyon olarak kendisi alınır. Banka tarafınca meydana getirilen kesintinin %5’i de vergidir. Banka tarafınca ondan sonra ödeme planı hazırlanmış olur. Taksitler belirlendikten sonrasında 2 hafta içinde konut alacak kişinin cayma hakkı da bulunmaktadır. Taksitler ilk olarak belirlenen tutarlarda ödenir. Hemen sonra ise her senenin Ocak ve Temmuz aylarında işgören maaşlarının artışlarına nazaran taksit tutarlarına zam yapılır.

Müracaat için banka tarafınca konut almak isteyen kişiden müracaat bedeli talep edilmektedir.

 • 2+1 konut alacak kişiler için müracaat bedeli 500 TL
 • 3+1 konut alacak kişiler için ise müracaat bedeli 1000 TL‘dir.

Sadece projeyi yapmaktan vazgeçilmesi ya da proje kapsamından yararlanma hakkı elde edilmemesi durumunda alınan bu müracaat bedelli iade edilecektir. Projeden yararlanamıyor iseniz ve memursanız devlet memurlarına 0 faizli konut kredisi veren bankalara müracaat yapabilirsiniz.

2020 TOKİ Başvuruları Ne Süre?

Toplu Konut İdaresi kapsamında meydana getirilen 100 bin toplumsal konut projeleri için başvuruların 1 OCAK 2020-15 OCAK 2020 tarihlerinde alınacak.

 Fakat başvurular 3 ayı kategoride kabul edilmektedir. Proje kapsamında bazı dezavantajlı gruplara öncelik tanınması söz mevzusudur.

 1. Şehit aileleri, cenk ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri için
 2. Engelli yurttaşlarımız için (engel durumunun minimum %40 olması)
 3. Kategori olarak da Öteki alıcı adayları olarak kategorilendirilmiştir.

Öteki konut projelerinden yararlanmak isteyen yurttaşlarımız ise gene Ziraat Bankası ya da Halkbank şubelerine giderek başvurularını yapabilirler.

Toplu Konut İdaresi Üstünden Konut Almak İçin Lüzumlu Şartlar

TOKİ projeleri dahilinde meydana getirilen konutlardan satın alınabilmesi için yurttaşlarımızın aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 3+1 nitelikli konutlara başvuranların 18 yaş ve üstünde olması
 • 2+1 ve 3+1 nitelikli konutlara başvuranların 25 yaşını tamamlamış olması
 • 2+1 ve 3+1  nitelikli konutlara başvuracak olanların projenin uygulanmış olduğu ilçede minimum 1 yıl ikamet ediyor olması
 • Daha evvel Toplu Konut İdaresi tarafınca meydana getirilen konutlardan satın almamış olmak
 • TOKİ’den konut kredisi almamış olmak
 • Kendisine, eşine ya da çocuklarına ilişkin kar irtifakı ya da kat mülkiyeti olan bir taşınmazın olmaması
 • Ev almak isteyen kişinin ailesi üstüne de kayıtlı bir evi olmaması
 • Hane alt gelirinin maksimum 5 bin 500 TL olması, İstanbul’da ise maksimum 6 bin TL gelire haiz olmak
 • Aileden yalnızca bir kişinin müracaat yapması
 • Engelliler için yüzde 40 engellilik şartı aranıyor.
Toplu Konut İdaresi Üzerinden Konut Almak İçin Gerekli Şartlar

Şartları taşıyanlar konut sahibi olmak için en kısa sürede başvurularını yapabilir.

Eşi vefat etmiş olan ya da çocuklu ve dul olan hanımlarda yaş şartı aranmıyor. Ek olarak daha evvel meydana getirilen konut projelerinden yararlanarak aynı kurumdan ev alanlar projeye tekrardan dahil edilmiyor. Gene yabancı uyruklu ve T.C. vatandaşı olmayan kişiler müracaat yapamıyor.

100 BİN SOSYAL KONUT İÇİN BAŞVURU TOPLANACAK PROJE LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

TOKİ Müracaat Evrakları

Banka şubeleri müracaat tutarı ile beraber sizden aşağıdaki evrakları talep edecektir;

 • T.C. kimlik fotokopisi
 • Emekliler için emekli kimlik belgesi (SGK’dan temin edilecek)
 • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimler için Hak Sahipliği Belgesi
 • Engelliler için, kimlik fotokopisi ile sıhhat raporu ya da engel durumunun %40 bulunduğunu gösteren belge (Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden temin edilecek.)
 • TOKİ Konut Projeleri Ödeme Planı

   TOKİ Konut Projeleri Ödeme Planı

TOKİ Konut Projeleri Ödeme Planı

Konut projeleri vatanımızda 24 ilde uygulanacaktır. Aşağıda örnek halinde ifade ettiğimiz hesaplamalardan yararlanabilirsiniz. Konutları yüzde 10 ya da yüzde 20 peşinatla alabilirsiniz. Fakat Peşinatsız konut almak isteyenler alacakları konutların %100′ üne kredi veren bankalara giderek başvurularını yapabilirler.

 

Proje kapsamında müracaat tarihleri içinde başvurularını meydana getiren yurttaşlarımız kura sistemi ile ev sahibi olmaktadır.

Başvuruda bulunmak isteyen ve tüm lüzumlu şartlara haiz olan kişiler müraacatlarını E-devlet üstünden,  TOKİ Başkanlığı hizmetleri Konut İşyeri Başvuru linkinden yapmalıdır. Müracaat şartları ile ilgili bilgilendirmede yer edinen tüm şartları taşıyor olmak önemlidir. E-devlet sitesinden meydana getirilen müracaatların tamamlanabilmesi için hangi bankaya başvuruda bulunmuş iseniz o bankadan tarafınıza gönderilecek olan SMS ile ilgili hesap numarasına Müracaat Bedeli‘ nin ( 2+1 KONUT için 500 TL 3+1 KONUT için 1000 TL) yatırılması gerekmektedir. Meydana getirilen başvurularınızı da gene E-Devlet üstünden ”Müracaat Sıralaması” ekranından seyredebilirsiniz.

Elektronik ortamlarda meydana getirilen başvurularda düzmece Sms bilgilendirmesine karşı dikkatli olunmasını bilhassa belirtmek isteriz sizin hesap adınıza müracaat işlemi için açılmış hesap olduğundan güvenilir olunması icap ettiğini hatırlatırız. 

TOKİ KURA SONUÇ SORGULAMA

Başvurular bittikten sonrasında yukarıdaki bağlantı üstünden kura sorgulaması yapabilirsiniz. Ek olarak Toplu Konut İdaresi tarafınca illere göre TOKİ projeleri listeleri de hazırlanmıştır. Bu bağlantı üstünden orta halli gelir grubunu seçerek proje araması yapabilirsiniz.

Toplu Konut İdaresi kapsamında yapılacak olan projeleri inceleyerek Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerine müracaat yapabilirsiniz. Konutlar 3 yıl içinde yurttaşlarımıza teslim edilecek. Ek olarak bu bankalar TOKİ kredisi adı altında kredi kampanyaları da düzenlemektedir. Peşinata ihtiyacınız olması durumunda verilen ve kredilerden yararlanarak lüzumlu şartları taşıyor iseniz konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

2020 TOKİ Müracaat tarihleri ise 15 Ocak 2020 tarihinde sona erecektir. Son müracaat geçmişine kadar başvurularınızı yaparak siz de hayal ettiğiniz eve düşük taksitler ile haiz olabilirsiniz.


About admin

Check Also

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>