TOKİ Engelli Başvuru Şartları Nedir? (MÜJDE 2020 İNDİRİMLİ FIRSAT)

Toplu Konut İdaresi TOKİ engelli vatandaşlara yönelik 2020 de saptanca ayırıp uygun ödeme koşulları ile ev sahibi yapmaktadır. Bir tek İstanbul ve Ankara benzer biçimde büyük şehirlerimiz ile bu evleri inşa edip teslim etmek ile kalmayan TOKİ Eskişehir ve öteki Anadolu illerimizde ‘de çalışmalarını sürdürmektedir. Ayırmış olduğu saptanca oranında şartları elde eden tüm engelli yurttaşlarımıza müracaat evraklarını tanzim etmeleri ile bu haklar sağlanmaktadır. Başvuruların nereye ve süre yapılacağı dahil olmak suretiyle tüm TOKİ evleri için engellilere tanınan haklar burada yer almıştır.

Ankara İstanbul Adana Eskişehir TOKİ 2020 Projeleri

TOKİ Türkiye’nin her ilinde 1+1 yada 2+1 yada 3+1 konutlar inşa etmekte bunu vatandaşlara istihdam sağlamaktadır. Uygun ödeme seçenekleri ile peşinatın azca olması vatandaşların ciddi anlamda ilgisini çekmektedir. Kalite ve sağlam inşa edilmesi ve çevre düzenlemeleri ise TOKİ konutlarına ayrı bir güzellik katmaktadır. TOKİ Ankara ve İstanbul başta olmak suretiyle Adana ile Eskişehir illerimizde ‘de çalışmalarını nüfusun ve talebin daha çok olmasından dolayı oldukca daha süratli bir halde ilerletmektedir. Daha önceki içeriklerde Emeklilere TOKİ hangi illerde başlayacak? belirtmiştik. Şimdi ise engelli kardeşlerimiz için TOKİ ‘nin hangi illerde istihdam sağladığının iyi mi öğrenileceğinden bahsedeceğim.

 1. İlk olarak https://www.toki.gov.tr/satis/tr/projeler adresine girmeniz gerekmekte siniz.
 2. Ondan sonra ana sayfanın yan bölümünde yer edinen menüden ”SATIŞ KATEGORİSİ” tıklayınız.
 3. Oluşturulan sekmeler ‘de resmini de sizler ile paylaşmış olduğumuz benzer biçimde ” ENGELLİ ” kutucuğunu işaretleyin.
 4. Sonrasında ise en altta yer edinen ” FİLTRELE ” butonuna tıklayınız.

Karşınıza engellilere hususi olarak icra eden yada engelli vatandaşların gerçek sahibi olduğu tüm TOKİ evlerini tüm iller bazında görmüş olacaksınız.! Ek olarak oluşturulan sayfada yalnız sizin için meydana getirilen evlere değil, evin tüm detayları (fiyat dahil) yer alacaktır.

TOKİ Engelli Kontenjanı Ne Kadar?

TOKİ engelli vatandaşlara yalnız hususi olarak saptanca ayırmak ile kalmayıp ek olarak talep etmiş olduğu şartlarda ‘da ciddi anlamda hoşgörü göstermektedir. TOKİ tarafınca engelli yurttaşlarımız dan talep edilen şartlara geçmeden size olarak sağlanan saptanca oranını belirtmek ister ise %5 diye biliriz. Doğrusu buda demek oluyor ki TOKİ tarafınca tapılan her toplu konut da 100 daireden 5 tanesi size hususi olarak ayrılmış şekilde inşa edilmektedir. Doğal olarak konut sayısı 200 olduğunda bu sayı 10 daha çok oldukça oldukca daha çok bir halde artık göstermektedir. Sadece, her ne kadarda engellilere ayrılan saptanca sayısı %5 olsa da eğer bu dilimin üstünde bir engelli başvurusu oluştuğunda iş kura çekimine gitmektedir.

Örnek: 300 konutluk bir projede engelli vatandaşlara ayrılan saptanca %5 tir. Eğer bu 300 projeye 15 engelli arkadaşımız müracaat yapar ise iş kura çekmeye gitmektedir.!

TOKİ Engelli Müracaat Şartları Nedir?

TOKİ konutlarından yaralanacak olan engelli yurttaş bir oldukca şarttan muaf tutulmaktadır. Bu şartlardan muaf olmasına rağmen bazı şartlara da uygun olması gerekir. Bunların en başlangıcında engelli raporunun minimum %40 olması gelmektedir. Bunun haricinde TOKİ ‘den ev alacak olan engelli vatandaşımdan şu şartlar talep edilir.

 1. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması
 2. Projenin bulunmuş olduğu ilden minimum 1 senedir ikametgah ediyor olması
 3. TOKİ ‘den daha ilkin ev almamış olması yada kredi kullanmamış olması gerekmektedir.
 4. Kendi yada eşine ilişkin herhangi bir tapu kaydının olmaması gerekmektedir.
 5. Müracaat zamanı itibarı ile 25 yaşını doldurmuş olması
 6. Aylık hane gelirinin en fazla 5.000 lira olması gerekmektedir. İstanbul için bu sayı 5.800 liradır.

Engelli TOKİ başvurusu nereden yapılır?

Emekliler benzer biçimde tüm engelli vatandaşlarımızda kendilerine ayrılan saptanca başvuruları için devlete ilişkin bankalara başvurularını yapmaları gerekmektedir. Devlete Ait Bankalar Hangileri ? Tam 8 Tane sadece her ne kadarda bu bankaların sayısı 8 tane olsa da içlerinden müracaat yapacakları bankalar

 • Ziraat Bankası
 • Türkiye Halk Bankasıdır

seçeneklerini kullanmaları gerekmektedir. Ek olarak müracaat esnasından engelli vatandaşlar ‘dan da öteki vatandaşlardan belli bir güvence bedeli isterseler. Bu güvence bedeli müracaat yapacakları evin m2 ve iline göre farklılık gösterir. İstanbul ‘da yada Ankara ‘da bu müracaat bedeli 10.000 TL bulabilir iken Eskişehir yada başka öteki illerimizde bu miktar 5.000 TL olabilmektedir.! (%10 olarak peşin alınmaktadır.)

Müracaat işlemlerini isterseniz e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz.

TOKİ Engelli Hakları ve İndirim Oranları Ne Kadar?

Kura çekiminde gerçek sahibi olan engelli vatandaşlara üzülerek belirtmem gerekir ki indirim söz konuru olmamaktadır. Sadece bazı ev kampanyaları bu indirime engel olmamaktadır. Ek olarak şunu belirmek gerekir ki TOKİ belli dönemlerde erken ödemeye %18 ile %20 varan indirim uygulamaktadır. Hatta bu indirim fırsatından bende zamanında istifade etmiştim. Düzgüsel şartlar ‘da TOKİ konut projelerinde %10 peşin 240 ay vadeli olarak olanak sağlanmaktadır. Gelen kalan meblağ ise durağan(durgun) %0.49 faiz oranı ile 240 ay olarak ödenmektedir. Bu da örnek olarak;

 • Evin kıymeti 250.000 lira ise sizden 25.000 lira peşinat alınır gelir kalan 225.000 lirada 240 aya bölünür. Buda aylık 1.751,99 lira taksit ödemesine karşılık gelir.
 • TOKİ evin kıymeti 300.000 lira ise peşin ödemeniz ise 30.000 lira olur geriye kalan 270.000 lira ise gene 240 aya bölünür aylık ödemeniz ise bu kez 2.102,39 lira olur.

Müracaat esnasından 2+1 daireleri için 500 TL 3+1 daireler için ise 1.000 TL müracaat bedeli nakit olarak alınmaktadır.

Engelli vatandaşlar ‘dan müracaat kabul görmesi halinde ise şu belgeler istenilmektedir.

About admin

Check Also

MORTGAGE Ziraat Bankası Gurbetçi Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye’nin en düşük faizli bankası namına haiz Ziraat bankası gurbetçi yurttaşlarımıza’da hizmet sağlamaktadır.! Yurt haricinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>