Topraktan Ev Alanlara KDV İadesi ve İndirimi (BAŞVURU YÖNTEMİ)

Topraktan Ev Alanlara KDV Farkları Ödenecek

Topraktan ev alanlara KDV geri iadesi ve indirimi uygulanacak. Topraktan aldığınız evi teslim alırken arada KDV oranından doğan farkı ev sahibinin isteme hakkı bulunuyor. 2 yıl ilkin topraktan ev projesine giren vatandaşlar evlerini teslim alırken arada oluşan KDV oran farkını geri isteyebilecek.

Topraktan KDV İadesi ve İndirimi Şartları

2 yıl evvelinde konut projesinden lüks konut edinmek isteyenler % 18′ lik KDV ile işleme doğal olarak tutulmuşlardı. Şimdi ise satmaca kesimlerinde devlete % 8 KDV olarak ödeniyor. Eğer meydana getirilen sözleşmede konut alımı faturanızda fiyata KDV hariç gösterildiyse aradaki % 10′ luk KDV farkını geri alabilirsiniz. Bu şekilde ise 300 bin liralık bir konut projesini teslim almak isteyen yurttaş talep etmesi halinde 30 bin lirasını iade alabilecek.

Vatandaşlar eğer faturalarında KDV farkı oluştuğunu ve aradaki 1 milyonluk evden doğan 180 bin liralık verginin 180 bin lira değilde % 8′ lik KDV oranına karşılık eden 80 bin liranın yansıtıldığını görmeleri halinde aradaki 100 bin liralarının ödemeleri şirketlerden geri alabilecek. Daha detaylı bilgiler için yazımızı okumaya devam edin..

Projeden ev alanlar KDV farklarını şirketlerden alabilecek.

Topraktan ev alanlara KDV geri ödenecek

Topraktan ev alanlara KDV geri ödenecek

Lüks konut yapımlarında geçerli olan ve 2 yıl öncede projeden ev  alan vatandaşlara yansıtılan KDV oranlarındaki fark iyi mi ortaya çıktı diyorsanız; Kdv iadesi Bu türden lüks konutlarda ve 150 m2′ yi aşan evlerin KDV ‘leri  de % 18’den % 8’ e düşürülmesi ile ortaya çıktı.

Lüks sokaklarda yapımı biten ve teslimine başlanan 10 bin 530 sokaktaki bulunan evlerin teslimatındaki kesilen faturalarda  tüm ödemeler yapılmıştı % 18 KDV oranı uygulanarak kesilen faturalardan ödemeler alınmıştı. Faturaların % 18 KDV oranı uygulanarak kesilip vatandaşın bu orana gore yaptığın ödemeler ile teslimat esnasında müteahhitlerin % 8 KDV uygulayarak kestiği faturaların oranları üstünden alınacak ödemeler birbirine uymadığından aradaki fark vatandaşın dikkatini çekti.

Sıfır faizli konut projeleri hakkında detaylı informasyon alabilir ve bu projelerden konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Projeden Lüks Konut Alanlar KDV Farkını Alabilecek

KDV oranlarından doğan fark miktarlarını ise yurttaş talep edebilecek. Konut kdv geri alma talebinde bulunarak 2 yıl evvelinde müteahhitin hesapladığı ve vatandaştan % 18 KDV oranı uygulayarak almış olduğu ödemelerden doğan fark alınabilecek. Projeye başlarken ev alan ile müteahhit içinde imzalanan sözleşmede ödenecek olan konut fiyatı + KDV olarak belirtilmişse aradaki % 10 puana denk gelen ödemeyi fark olarak geri isteme hakkına sahipsiniz. Eğer satmaca teslimat esnasında kesildiyse arada bu şekilde bir fark olmayacağından talep edilecek bir ödemede olmuyor. Bu firmalar için bu şekilde bir mesele olmadığını, faturaları sözleşme tarihinde % 18 KDV uygulayarak kesen şirketlerin söz mevzusu ödemeleri yapmaları gerekiyor.

Konut Kredisi KDV İadesi Iyi mi Alınır?

Yeni düzenlemeye gore aşağı çekilen KDV oranlarından evlere uygulanacak % 8’lik  KDV avantajından yararlanacak olan kimseler ise geçen yıl 31 Mart’a kadar başlamış olan projelerden ev alan kişilerdir, bu kişiler direk olarak KDV avantajından yararlanacak ve faturalarına bu avantaj yansıyacak.

Konut Kredisi KDV İadesi Nasıl Alınır

Konut Kredisi KDV İadesi Iyi mi Alınır

Satmaca kesimlerinde proje sözleşmesinde KDV dahil olarak ödeme yapılmış sa bu durumda da vatandaşın fark ödeme talebi karşılıksız duracak. KDV ‘yi bu şekilde bir durumda geri isteme hakkına haiz olmayacak vatandaşa firmalar fark ödemesi yapmayacak.

Topraktan ev alanlara KDV geri ödenecek uygulamasından yararlanmak için projeden konut satışlarında firmalar projeye başlarken istedikleri fiyattan konut satışına hak sahipleri olduğundan eğer KDV dahil olarak satmaca kesip vatandaştan çıplak konut fiyatını ve içinde KDVyi dahil ederek eğitim ettiyse söz mevzusu fark ödemesi de yapmayacaktır. KDV dahil olarak satmaca kesilmiş ise firmanın yanlış vergi uygulamasına doğal olarak olarak arada oluşan vergi farkını devlete ödemesi gerekiyor. Fazladan alınmış olan verginin bu durumda vatandaşa değil direkt devlete şu demek oluyor ki vergi dairesine geri yatırılması gerekiyor.

En düşük faizli konut kredisi Veren 5 Bankayı öğrenerek bu bankalardan kredi çekebilirsiniz. Ziraat Bankası ve Halkbank tarafınca yüzde 0,98 faiz oranı ile kredi verilmektedir.


About admin

Check Also

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>