Trafik Cezası Borcu Yapılandırma

Vergi borçlarında yapılandırmaya gidileceği duyurulmuştu. 7143 sayılı kanun ile beraber başlıkları belirtilen mevzularda yapılacak olan indirimler tam bir vergi affı mahiyeti taşımıyor. Zira ana paradan vazgeçilmesi şeklinde bir durum söz mevzusu değil. Bu kanun kapsamında trafik cezaları da bulunmaktadır. İnternet üstünden, e-devletten ve vergi dairelerinden başvurular kabul edilmektedir. Trafik borcunuz var ise son müracaat tarihini geçirmeyin ve avantajlardan faydalanın. Detaylar haberimizde.

Trafik Cezası Borcu Yapılandırma

Talebe kredileri, KDV, emlak, motorlu taşıtlar vergisi, SGK prim borçları, trafik cezaları, yönetimsel para cezaları, su borçları şeklinde her türlü vergi borcu kanun kapsamındadır. Yapılandırma fırsatından yararlanmak için tek koşul borcun belirlenen tarihten itibaren dünyaya gelen olmasıdır. Borcunuzu peşin iade edebileceğiniz şeklinde taksit imkanından da yararlanabilirsiniz. Yapılandırma kapsamına giren trafik borçları ise;

 • Trafik para cezaları ve bu borçların biriken faizleri
 • Yukarıdaki belirtilen tarihte borcun ortaya çıkmış olması
 • Karayolu taşıma yönetimsel para cezaları ve otoyollar ve köprülerden geçiş ihlali ile ilgili para cezaları
 • Motorlu Taşıt Vergisilerinin gerçekleşme eden kısımlarının gecikme zamları ve gecikme faizleridir. (bunların 2.taksitleri hariç)
trafik-cezası-borcu

Trafik cezası borcu yapılandırması yapılabilmektedir.

Bu sayede uygulanacak olan indirimler ile beraber hem vergi borcunuz ortadan kalkmış olur hem de daha azca borç ödersiniz. Bu düzenleme ile herhangi bir af uygulaması söz mevzusu olmayacaktır. Borcun ana parası ödenmek zorundadır. Sadece biriken gecikme faiz ve gecikme zamları alınmayarak bunların yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üstünden meblağ hesaplaması yapılacaktır. Burada dikkat edilecek mevzu borçların dahil olduğu tarihtir. Bu tarih dahilinde olan tüm Motorlu Taşıtlar Vergileri ve Trafik Para Cezaları yapılandırılabilecektir.

Hız sınırını ihlal etmiş olduğu öne sürülen nedeni ile kendisine geçtiğimiz yıl 206 TL trafik cezası kesilen sürücülerin borçları hesaplanan gecikme faizleri ile beraber 319 TL’ ye çıkmıştı. Sadece borcunu yapılandırarak bu imkandan yararlananlar 319 TL yerine 214 TL ödeyecek. Yurttaş bu durumda 105 TL karlı çıkmış oluyor. Bu anlamda vergi borcu yapılandırması hem Motorlu Taşıtlar Vergisi hem de Trafik Cezası Borcu olanlara bulunmaz imkanlar sunmaktadır. Vergi borcu yapılandırması hakkında detaylı informasyon almak için tıklayınız.

Yapılandırma İle Beraber Sağlanan Avantajlar

Yapılandırma ile vatandaşlara pek fazlaca ödeme kolaylığı ve avantaj sağlanmaktadır. Bu avantajlar yardımıyla aşağıda sayacağımız başlıkların tahsilinden vazgeçilmiştir.

 1. Motorlu Taşıtlar Vergisi‘ne ilişkin her türlü gecikme zammı ve gecikme faizi
 2. Trafik para cezalarına uygulanacak olan aylık %5 faiz tutarı
 3. Borç dolayısı ile biriken faizler yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üstünden hesaplanan meblağ
 4. Motorlu Taşıtlar Vergisi aslının tümü ile birikmiş zamlar ve faizler yerine hesaplanacak olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üstünden hesaplanan meblağ
 5. Karayolu taşımacılığı temalı yönetimsel para cezaları ile bunların birikmiş faizlerin yerine Yİ-ÜFE  oranlarından yurttaş muaf tutulacaktır.

İlk taksit ödemesi yapılacak olan tarihte borç tutarlarına katsayı uygulaması yapılmayacaktır. İdari para cezalarının asıllarından %12,5 indirim uygulanacaktır. Yurt içi üretici fiyat endeksi üstünden hesaplanacak olan tutarın yarısı indirime doğal olarak tutulacaktır. Yi-Üfe oranlarında %90 indirim yapılacaktır.

Dava açma süresi geçmeyen ve ihtilafa mevzu olan trafik cezaları, karayolu taşıma para cezaları, geçiş ihlalleri temalı para cezaları tutarlarında %50 ile %80 içinde indirim yapılacak antak kalma yolu ile söz mevzusu ihtilaf sonlanacaktır.

interaktif-vergi-dairesi

Ödemeler interaktif vergi dairesi üstünden de yapılabilmektedir.

Yapılandırma Başvuruları

Başvurular e- devlet üstünden kabul edilmektedir. Ek olarak Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesinden de vergi yapılandırması başvurusunda bulunabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine posta yolu ile ya da bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz il ya da ilçede bulunan Motorlu Taşıtlar Vergisini öğrenim ile yetkili olan vergi dairelerinden ya da Mal Müdürlüklerinden şahsen müracaat yapabilirsiniz. Ek olarak müracaat yaparken ödeme yöntemini de seçmeniz gerekiyor.

Peşin ya da taksitli olarak Gelir İdaresi Başkanlığı web sayfasında bulunan interaktif vergi dairesinden, bağlı bulunulan vergi dairelerinde bulunan veznelerden, vergi tahsili ile göreve getirilmiş olan bankalardan, yabancı banka kartlarından ya da havale yolu ile ödeme yapılmaktadır. Taksit ile 6, 9, 12 ve 18 seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Bu taksit şekilleri ile 2 ayda bir ödeme yapılması gerekiyor. Mesela vergi borcunuz 4 bin TL ise bunu peşin iade edebileceğiniz şeklinde taksit de yaptırabilirsiniz. Ödeme yapmazsanız borcunuz yapılandırma kapsamında olmayacaktır. Taksitli ödemeyi tercih ederseniz de gene ilk taksit zamanı olan 1 Ekim’ de ilk ödemeyi yapmanız gerekmektedir. Ek olarak kanuna doğal olarak olan taşıtların taksit ödeme sürelerine kadar vasıta muayeneleri yaptırılabilir. Devir ya da satış işlemlerinde kanunda belirtilen indirim ve avantajlar uygulanmaz. Bu yüzden borcun tamamının ödenmesi gerekiyor.

Yapılandırma Kapsamına Giren Borçlar

7143 sayılı kanun vergi ve öteki alacakların tekrardan yapılandırılmasına ilişkindi. Bu kanun 18 Mayıs 2018 tarihindeki ve 30425 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanmıştı. Bu kanun ile beraber,

 • 31 Aralık 2013 zamanı de dahil olmak suretiyle bu tarihten ilkin olan 100 TL’ den azca olan borçlar silinecektir.
 • Gene bu tarihten önceki geciken vergi borçlarında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi tutarlarından yeniden hesaplanacaktır.
 • Motorlu Taşıtlar Vergisinde yapılacak olan ödemeler kolaylaştırılacaktır.
 • Yapılacak olan peşin ödemelerde %90‘ a varan oranlarda indirim yapılacaktır.
 • Trafik cezaları ve yönetimsel para cezalarında indirim uygulanacaktır.
 • Eczanelerde faizsiz ve cezasız olarak yığın düzeltmesi yapılacaktır.
 • Vergi ihtilaflarının sulh yolu ile sonlanmasında uygulanacak indirim oranı %80′ dir.
 • Usulsüzlük ve hususi usulsüzlük cezalarının vergi aslına bağlı olmayan tutarlarının yarısı silinecektir.
 • İşletme kayıtları faizsiz ve cezasız olarak gerçeğe uygun hale getirilecektir.
 • En uzun ödeme süresi 36 aydır.
 • Ödemelerde banka kartları ve kredi kartları ile ödeme imkanı sunulmaktadır.
 • Bazı varlıklar ulusal ekonomiye kazandırılacaktır. Kira gelir vergisi ödüyor musunuz?
trafik-cezası-borcu-yapılandırma

Borcunuzu peşin ya da taksitle ödeyebilirsiniz. Bu sayede uygulanacak olan indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Vergi Borcu Ödeme

Yapılandırmadan faydalanan vatandaşlar borçların ilk taksitte ödenme süresinde, borçlarını peşin ya da taksitle ödeyebilirler. Borçlar en fazla 18 taksitle ödenmektedir. Ek olarak 2′ şer ay ödeme yapıldığı için 18 taksit seçeneğini tercih edenlerin ödemeleri 36 ay sürecektir. İlk taksit ödemesi belirtilen tarihte sona erecektir. SGK prim borçlarının son ödeme zamanı ise 31 Ağustos’ dur. İlk 2 taksitin zamanında ödenmesi halinde, öteki kalan taksit miktarlarından en fazla iki tanesinin vaktinde ödenmemesi ya da noksan ödenmesi durumlarında kanun ihlal edilmiş sayılmayacaktır. Tüm bu indirim ve avantajlara karşın ana para her koşulda öğrenim edilecektir. Sadece ana paraya eklenen gecikme zamları ve gecikme faizleri silinecektir. Gecikme zammı ve faizlerinin yerine Yİ-ÜFE oranı üstünden bir hesaplamaya gidilecektir. Bu oran yapılandırılacak olan borçlarda %0,35 olarak belirlenmiştir. Peşin ödeme türünü seçenlerden hesaplanan tutarın %90′ ı öğrenim edilmeyecektir. Sadece 2 taksit seçeneğini seçenlerden ise gene hesaplanan tutarın %50′ si oranında indirim yapılacaktır.

Netice olarak kanun kapsamında yapılacak olan vergi hesaplaması Yi-üfe oranı + ana para şeklinde olacaktır.

 • 6 taksit seçeneğini tercih edenler için katsayı 1,045
 • 9 taksit için 1,083
 • 12 taksit için 1,105
 • 18 taksit için 1,15 olacaktır.

Trafik  cezalarını yapılandırmak isteyenler için süre uzatılmıştır. İnteraktif vergi dairesi üstünden MTV borcu ödemek için tıklayınız.


About admin

Check Also

Kapalı Otoparka LPG’li Araç Girebilir Mi?

LPG bütan ve propan gazlarının belirli oranlarda karıştırılması ile oluşturulmuş bir petrol gazıdır. Bu gazların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>