Trafik Sigortası Tavan Fiyat Farkı İadesi

Gömü Müsteşarlığınca Sigorta lehine atılan tüm iyi niyetli adımlara karşın Mecburi Trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmemesi sebebiyle Trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması aldıklarının sonucu geçtiğimiz yıl açıklanmıştı.

Buna gore; Mecburi  trafik sigortasında 2020 yılı  Tavan fiyat uygulamasına geçilerek fiyatlar ucuzlayacak. Yeni yılda % 30 ucuz olarak sigorta yaptıranlar ile yüksek fiyattan trafik sigortası yaptırıp prim yatıranlar içinde oluşan fark geri ödenecek mi? Trafik Sigortası Tavan Fiyat Farkı Geri Alma Detaylar haberimizde.

trafik-sigortası

Tavan fiyat farkı geri alınabilecek.

Trafik Sigortası Primleri Yeni Fiyatı Ne Olacak?

Uygulama ile her bir vasıta gurubu için azami prim tutarları tekrardan belirlenecek. Yeni dönemde geçilecek uygulama ile otomobillerde mecburi trafik sigortası primlerinde averaj yüzde otuzluk indirim sağlanacak. Trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise mevcut primlere gore averaj indirimin yüzde kırkı bulacağı öngörülüyor. Hükümet tarafınca meydana getirilen incelemeler sonucunda sigorta şirketlerinin riski yüksek sigortalıları portföylerine katmak istemediklerini bundan dolayı de yüksek riskli olarak görülen sigortalılardan yüksek primler talep edilerek sigorta yapmaktan kaçındıklarını açıklandı. Bu durumun sigorta primlerine olan itimatı zedelediğini ve bundan dolayı vatandaşın mağduriyetinin önlenmesi amacıyla primlerde tavan fiyat uygulamasına 1 Nisan zamanı itibariyle geçileceği açıklandı.

Prim farkı İade Edilecek mi?

20 milyon vasıta sahibini ilgilendiren mecburi trafik sigortası tavan fiyat uygulaması ile beraber bu tarihe kadar yüksek fiyattan sigorta yaptıranların aradaki oluşan prim farkı iade edilecek

1 Nisan zamanı itibariyle geçilecek yeni uygulama ile beraber sigortaya getirilecek tavan fiyatın üstünde kalan primlerin de iadesi yapılacak. Trafiğe yeni çıkan 4 aşama olan ve 800 liraya poliçe satın alarak asla hasarı olmayan hasarsız sürücüler için yeni dönemde tavan fiyat uygulaması ile uygulanan fiyat 600 lira olursa aradaki prim farkı sürücülere sigorta şirketi tarafınca sigorta yapılmış evveliyatına ve bitim evveliyatına gore ödenen prim gün sayısına gore hesaplanıp arada oluşan prim farkı sürücülere iade edilecek.

Mecburi Trafik Sigortası Prim Sorgulama

E-devlet üstünden Trafik poliçe ve hasar bilgi sorgulaması yapılabilmektedir.

Mecburi Trafik Sigortası Sorgulama Yapılabilmektedir.

Tavan Fiyat Uygulaması ile Primleri Ne Kadar Olacak?

Geçen yıl 1 nisan zamanı itibariyle Mecburi Trafik sigortasına tavan fiyat uygulaması ile mecburi trafik sigortası yaptıranlar tavan fiyat uygulamasına geçerek 1 nisan tarihinden itibaren 183 lira daha azca ödenmeye başlandı. Şuan 611 civarında olan sigorta primleri %30 ucuzlayarak 183 lira gerileyip 428 olarak ödenecek. Tavan fiyat uygulaması ile mevcut uygulanmakta olan prim tutarlarına gore indirim en riskli gruptaki otomobillerde ortalama yüzde yirmi sekiz, en düşük riskli vasıta gruplarında ise yüzde yirmi altı olacak.

Sürücülerin hasar basamaklarına gore belirlenecek tavan fiyat uygulaması ile mesela beşinci basamakta olup ta 4 ay ilkin hasar kaydı olmayan ve averaj prim fiyatı üstünden mesela 600 lira yatıranlar 1 Nisan zamanı itibariyle tavan fiyat uygulamasından sonrasında arada oluşan 200 lira farkı alabilecek. Meydana getirilen iadeden 4 aylık kesinti yapılacak ve kesintiden sonrasında kalan tutarı alabilecek.

Tavan Fiyatta Hasarsızlık İndirimine Bakılırsa Belirlenen Fiyatlar Ne Kadar?

Hasarsızlık kademesi sistemine gore belirlenen basamaklar 7 ye kadar çıkıyor. Oldukça hasarlı sürücüler (1.2.3) aşama ile hasarsız sürücüler (5.6.7) aşama ile prim ödüyor.

Hasarsızlık indirimi tutarları

Trafik sigortasına giriş kademesi 4 aşama olarak belirleniyor ve ilk kez Mecburi trafik sigortası yaptıranlar ise 4. kademeden giriş yapıyor. Otomobil sahipleri hasarsız olarak geçirdikleri her yıl kademeleri artarak yedinci kademeye kadar çıkabiliyor. Aksi halde hasar kaydı olduğunda aşama azalarak 1. kademeye kadar inebiliyor. 1. aşama en riskli olan aşama olarak en oldukca prim ödeyen grup oluyor. Şuan uygulanan trafik sigortası fiyatlarına Ziraat bankası Trafik sigortası fiyatları üstünden erişebilirsiniz.

Tavan fiyatta hasarsızlık indirimine gore belirlenen fiyatlar bugün ödenen ve uygulama ile düşecek tutarları aşağıdaki gibidir.

  • 1. basamak bugün ödediği prim 2,939 TL iken tavan fiyat uygulamasında  2.116 TL ödeyecek
  • 2. basamak  bugün ödediği prim 2,239 TL iken yeni tavan fiyat uygulamasında 1.612 TL ödeyecek
  • 3. basamak  bugün ödediği prim 1.618 TL iken yeni tavan fiyat uygulamasında 1.164 TL ödeyecek.
  • 4. basamak  bugün ödediği prim 800 TL iken yeni tavan fiyat uygulamasında 480 TL ödeyecek.
  • 5. basamak bugün ödediği prim 646 TL iken yeni tavan fiyat uygulamasında 478 TL ödeyecek.
  • 6. basamak bugün ödediği prim 603 TL iken yeni tavan fiyat  uygulaması ile 446.22 TL ödeyecek.
  • 7. basamakta  bugün ödediği prim 499 TL iken yeni tavan fiyat uygulaması ile 377, 84 TL ödeyecek.

Tavan fiyat uygulamasında averaj prim 438 TL olacak. En büyük indirim ise 1. basamaktaki en oldukca hasarlı olan otomobil sahiplerine olacak. Hasar frekansı yüksek olan otomobil sürücüleri bugün 4 bin lira prim yatırırken meydana getirilen en büyük indirim ile 1 Nisan zamanı itibariyle 2.880 TL prim ödeyecek.

Trafik Sigortası Icra eden Bankalar

Aşağıdaki bankalardan mecburi trafik sigortası hizmeti alabilirsiniz;

Bankaların bu paketleri 2918  sayılı Trafik Kanunu dahilinde verilen hizmetler içinde yer verilmiştir.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>