Trafik Whatsapp İhbar Hattı 2020

Yeni bir uygulama ile artık trafik ile ilgili yaşanmış olan aksaklık ve kaide ihlallerini yurttaş suç duyurusu hattı yardımıyla emniyete kolayca aktarmaktaydı. Ankara, Eskişehir, İstanbul ve Antalya şeklinde büyük şehirlerde de uygulanan bu düzenleme ile beraber yaşanılan sıkıntılar emniyete whatsapp hattı kanalı ile kolayca intikal edebiliyordu. Sadece bu şehirlerin suç duyurusu numaraları birbirinden farklıydı. 2020 yılı itibari ile bu yakınma hatları hala kullanılmaya devam ediyor mu? Kaide ihlali ile karşılaştığımızda durumu iyi mi emniyete intikal ettireceğiz? Detaylar haberimizde.

Trafik Whatsapp İhbar Hattı

Geçtiğimiz yıllarda Güvenlik Genel Müdürlüğü tarafınca oldukça yararlı bir emek harcama yürütülmekteydi. Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik ile ilgili yaşanmış olan aksaklık ve kaide ihlallerini vatandaşın kendilerine iletmesini istiyor ve ihlaller bu şekilde kolayca tespit edilebiliyordu. Whatsapp Güvenlik ile yurttaş içinde adeta bir köprü görevi görmekteydi. Artık yaşadığımız neredeyse her şehirde Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS) ‘ ne rastlamaktayız. Sadece bu sistemin de bir görüş alanı var. İşte emek harcama bu görüş alanı haricinde kalan alanları kapsamaktaydı.

Yakınma numaraları (İstanbul)

0 533 155 0 155

0 552 155 0 155

Vatandaşların şikayette bulunabilmeleri için ilk olarak bu iki numarayı cep telefonu rehberlerine kaydetmeleri gerekmekteydi. Bu numaraların bilhassa İstanbul’ da yaşanmış olan sıkıntıları bir nebze olsun hafifleteceği düşünülmekteydi. İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürü Mesut Gezer’ in yapmış olduğu açıklamalara nazaran bu hatlar iki ayrı bilgisayara bağlandı. Vatandaşın gönderilmiş olduğu fotoğraf ve videolara bu şekilde kolayca ulaşılabilmekteydi. Fotoğraflara ek olarak tarih, saat ve adresin de gönderilmesi gerekmekteydi.

İhbar hattı uygulaması devreye girmiş olduğu ilk aylarda vatandaşlar tarafınca İstanbul Güvenlik Müdürlüğü’ ne 15 bin tane fotoğraf gönderildi. Bu fotoğrafları 120 sivil, 200 motosikletli ve 400 mobil ekip değerlendirdi. 5 ayda toplamda 900 sürücüye cezai işlem uygulandı. Geçtiğimiz yıllarda öteki illerde de uygulanmaya süregelen çalışmaya yapılmakta olan değişik emekler sebebi ile son verildi. Trafik sigortası tavan fiyat sıralaması için tıklayınız.

En Oldukça İhlal Edilen Trafik Kuralları


About admin

Check Also

Adımı Değiştirmek İstiyorum 2020 Kanunu ve Maliyeti

İsmini değişiklik yapmak isteyenler için düzenlenen bir kanun bulunmaktadır. İsim değişiklik yapma yasası dahilinde belirli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>