Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (Otel Motel Pansiyon Yapmak)

Gezim cenneti olarak dünya genelinde bilen vatanımızda otelcilik ülke ekonomisine oldukça katkı elde eden bir sektördür. Özellik ile Akdeniz bölgesinde dinlence köyleri bayağı fazla bir halde etkinlik göstermektedir. Otel yada daha minik işletmeler olan motel yada apart, barıncak işletmeciliği gittikçe rağbet gören bir meslek dalıdır. Kırsal turizmde ise Türkiye genelinde bir oldukca alanda çeşitli konaklama faaliyetleri için dağ ve ova evleri kurulmuştur. Tüm bu sektörleri başta KOSGEB olmak suretiyle 60.000 TL kadar bağışlama teşvik kredileri ile desteklenmektedir. Ek olarak kırsal gezim yatırımları ise TKDK tarafınca %70 varan bağışlama desteği devlet tarafınca sağlanmaktadır. Bu iki kurumdan konakla alanına işletme kuracak olan girişimciler Gezim Bankalığı tarafınca ilave olarak sağlanan desteklere iyi mi müracaat yapacaklarını videolu bir halde açıklık getirdik.

Otel Yapmak İçin Devlet Teşviki 2020

Sıfırdan bir otel meydana getirecek iseniz sizlere devlet teşviki veren tek kurum TKDK olmaktadır. Yapacağınız yatırım giderlerin %70 varan oranını bağışlama olarak bu kurumdan geri alabilirsiniz. Ek olarak, bunun yanı sıra kurmuş olduğunuz otelin işletme giderlerini de gene müracaat yapmanız durumunda KOSGEB üstünden bağışlama olarak alabilmekte siniz. 2020 senesinde da devam eden konaklama alanında kurulacak olan otel, barıncak yada apart seçimi işletmeler için bu her iki kurumdan iyi mi bağışlama alacağını sizlere şartları ile anlattık. Kurumlar tarafınca aranan şartlar kapsamında eğer siz turizmciler de lüzumlu yatırım adımlarını atarsanız projeniz kapsamında bu desteklerden kolaylık ile yararlana bilirsiniz. Otel yapmak için devlet desteği veren TKDK şartları şunlardır.

 1. Kesinlikle kuracağınız otel, motel yada apart yada herhangi bir konaklama evi TKDK tarafından desteklenen iller içinde yer almalıdır.
 2. TKDK bağışlama desteğini alabilmeniz için müracaat davet ilanlarını takip etmeniz gerekir.
 3. Davet ilanları sonrası ile hazırlayacağınız proje ile kendi TKDK İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmalısınız.

302 Önlem kodu olan ”Çiftçilik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” altında yer edinen ”Kırsal Gezim ve  Tepki Faaliyetleri olarak TKDK yeni inşa edilecek olan konaklama yerlerine proje kapsamında bağışlama sağlamaktadır. Bu önlem kodundan yararlanmak isteyen girişimcilerin hibeleri için yol haritası bu bağlantı da olduğu şeklinde olması gerekir. 14 adımdan oluşan müracaat yol haritası sonrasında sizde öteki gezim yatırımcıları şeklinde TKDK bağışlama imkanlarından yararlana bilirsiniz. Ek olarak ilgili bağlantıda ihtiyacınız olan şu detayları de bulabilirsiniz.

 1. Bilgilendirme Notları
 2. Müracaat Paketi
 3. İhtiyacınız olan destek dokümanlar

TKDK Müracaat Yol Haritasını Özetleyen VideoGezim Bakanlığı Tarafınca Verilen Bağışlama Teşvikleri

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Gezim Bakanlığı gezim sektörü için bir oldukca alanda bağışlama teşvikleri sağlamaktadır. Kültür ve Gezim Bakanlığınca verilen bu destek sunar 2634 sayılı kanun kapsamında verilmektedir. Resmi Gazete piyasaya sürülen Turizm Teşvik Kanunu kapsamında destek almak isteyenlerin Gezim Yatırım Belgesi yada Gezim İşletme Belgesi alınması zorunludur. Kanun kapsamında gezim işletmecilerine/yatırımcılarına verilen destek başlıkları ise şunlardır.

 1. Taşınmaz Malların Gezim Amaçlı Kullanım Amacı İle Meydana getirilen Tesisler (Gömü ve Orman arazilerini 49 yıla kadar tesis yapımı için verilen bağışlama desteğidir)
 2. Orman Fonuna Katkının Taksitlendirilmesi
 3. Elektrik, Su ve Hava Gazı Ücretler Desteği
 4. Iletişim Kolaylıkları
 5. Yabancı Personel ve Sanatkar Çalıştırılması
 6. Deniz Gezim Sağlanan Destek sunar
 7. Yurt Dışı Gezim Fuarına Katılım Desteği

yer verilmiştir. Gezim Bakanlığı kapsamında sağlanan bu desteklerin detaylarını ilgili bağlantıdan bulabilirsiniz.

KOSGEB Gezim Teşvikleri Nedir?

Konaklama yapımından ziyada işletmeciliğine soyunan yen girişimciler için KOSGEB gezim teşvikleri 2020 senesinde da devam etmektedir. Geleneksel Girişimcilik Desteği kapsamında kurul ve çalıştırmış olduğunuz şahıs pirim ödemesine nazaran 60.000 TL kadar bağışlama alabilirsiniz. Otel, barıncak, apart yada motel asla fark etmeksizin tüm konaklama faaliyetleri içine girecek olan girişimciler bu bağışlama olanaklarını şartları sağlaması durumunda alabilirler. KOSGEB tarafınca konaklama sektörüne ilişik NACE kodları tablomuzda olduğu gibidir.

Bu NACE kodları kapsamında kurumun gezim teşvik amacı ile elde etmiş olduğu ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” destek tablosu şu şekilde yer verilmiştir.

Yeni açacağınız bir konaklama sektörünün açılış giderleri için kurumdan 5.000 TL kurum desteği alırsınız. Bu destek eğer engeli, Gazi, 1. aşama şehit yakını yada 30 yaşından aşığı genç girişimci ve hanım girimciler için 10.000 TL çıkmaktadır.

 1. Performans desteği olarak ise işletmenin 1. ile 12. ay içinde çalışanların prim ödeme günü 1080 puan yada üstü olur ise 20.000 TL bağışlama alırsınız.
 2. İkinci performans döneminde ise gene kurum desteği olarak 5.000 TL bağışlama alırsınız. Fakat, engelli, 1. aşama şehit yakını, Gazi yada 30 yaş altı genç girişimciler ile hanım girişimcilere fazladan 5.000 TL daha bağışlama verilerek bu oran 10.000 TL çıkmaktadır. Performans desteği olarak ise 1440 prim gün sayısının üstüne çıkmanız halinde 20.000 TL daha bağışlama alır toplamda 30.000 TL de işletmenizin 2. döneminde almış olmuş olursunuz.

Sonucunda kurumdan toplamda 60.000 TL bağışlama almış olmuş olursunuz. Peki, iyi mi müracaat yapabilirsiniz.?

 1. İlk olarak KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekir. Bu eğitimin iyi mi alınacağı videomuz da yer verilmiştir.
 2. Hemen sonra KOSGEB’e kayıt olmanız gerekir.
 3. KOBİ Beyannamesi doldurunuz.
 4. Gene e-Devlet üstünden buraya giriş yaparak, ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” altında yer edinen ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” başvurusunda bulunun.

Tüm bu adımlar sonrası çıktısını almış bulunduğunu evrakları bağlı olduğunuz İl Müdürlüğüne elden teslim ediniz. Teslim etmiş olduğunuz evraklar eksiksiz ise kurul size bigün verecek. Size verilen o tarihte hazırladığınız iş planı projesini sunum yaparak onaylatır iseniz desteklerden yararlanmaya gerçek sahibi olmuş olmuş olursunuz.

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>