Türkiye’de Esnaf Olmak Zor

İş hayatına yeni başlamış olan esnaflarımız için KOBİ bankacılığı, finans kuruluşları, Devlet kurumları ve benzeri kuruluşlardan kredi almak oldukça zor olsa gerek. Yeni bir dükkan açan girişimci minik bir ana para ile bu işe başlarken işini büyütmek istediğinde KOBİ bankacılığı hizmeti veren bankalar, esnaftan bu kredi için senelik ödeme limitleri yada ana para miktarı talep etmektedir. Esnafın senelik satış kazancı ve kar oranları da, bankanın KOBİ kredilerine direkt tesir etmektedir.

Esnaf kendi adına yeni bir işyeri açmak istediğinde KOBİ bankalarının hiçbirinden yeni işyeri için esnaf kredisi çekemez. Bunun sebebi kurumsallığın hemen hemen oluşmamış olmasıdır. Bunun yerine Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığına müracaat meydana getiren kişiler, esnaflar yada girişimciler yeni işyeri açmak için başlangıç sermayesi alabilirler. Kurum 14 değişik proje destek programı ile hizmet vermekte olup, yeni iş kuran vatandaşın en fazlaca tercih etmiş olduğu program yeni girişimci desteği adlı projedir. Bu projede kursa katılan kişilere iyi mi destek alınacağı, hangi işletmelerin para kazanabileceği, ekonomik koşullarda ayakta durabilmek için hangi stratejilerin uygulanması gerektiğine kadar birçok informasyon verilmektedir.

Daha ilkin uygulanan kursların 70 saat olmasına karşın geçen senenin başlangıcında 32 saate düşürüldü. 4 günün sonunda, kursa katılan her insana girişimcilik sertifikası verilmektedir.  Sadece kurs süresinin kısa olması sebebiyle birçok esnaf 32 saatin iş projesinin sisteme kaydedilmesini anlatmakla geçtiğini ve kursların kafi olmadığını bildirmekteler.

Kosgeb sermayesi olmayan her insana yeni iş yeri açılışlarında 50 bin liraya kadar bağışlama ve 100 bin liraya kadar da faizsiz kredi vermektedir. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mevzu şu ki, bu destek bağışlama olarak değerlendirilmemeli, bir tek devletin bir ana para katkısı olduğu varsayılmalıdır.

Esnaf

Esnaf

Kaymakamlıklar bünyesinde vazife meydana getiren Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bütçe olanakları çerçevesine iş oluşturmak isteyen gençlerimize 15.000 TL.’ye kadar faizsiz kredi vermektedir. Çekilen kredi 1 yıl geri ödemesiz 3 yıl eşit taksitle geri ödenir.

  • İlk kez müracaat yapıyor olmak,
  • SYD Vakfı bütçesinin kafi olması,
  • 2 işgören kefil

şartları aranmaktadır. Bu uygulama tüm Kaymakamlıklarda geçerli olmayıp, vakıflar birbirinden bağımsız olması sebebiyle belirli ilçelerde uygulanabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlar haricinde;

Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ev hanımlarına, Ziraat ve Orman Bakanlığı çiftçilerimize, geliştirdikleri projeler ile teşvik verirler. Esnafın ve sanatkarın, yeni işyeri açan vatandaşın destek alabileceği tek kurum ve kurum KOSGEB’dir.

PTT Bank

PTT tarafınca emeklilerimize maaş karşılığında kredi verildiğini bilirsiniz. Ptt tarafınca esnaflarımıza da, kredi imkanı sağlanmaktadır.

PTT

PTT

PTT esnaf kredisi alabilmek için emekli olmanız gerekmiyor. PTT şubesinde doldurduğunuz biçim şube tarafınca anlaşmalı bankalara gönderiliyor. Eğer bankalar talebinizi uygun görürse, başvurunuz onaylanıyor ve kredinizi çekebilirsiniz.

QNB Finansbank; Qnb Finansbank 3 ay ertelemeli bahar finansmanı veriyor. Tc. Kimlik numarasını kısa mesajla 5030’a gönderen hepimiz müracaat yapabiliyor. Aylık %1,21 faiz oranı olan kredi için 15. TL. civarında dosya harcaması alınıyor.

Güvence Bankası; Güvence her ay 300 lira taksit ödeyerek haiz olabileceğiniz işletme kredileri veriyor. Hemen hemen işinizi kurmamış olsanız da, bireysel satın alan olarak müracaat yapın ve sermayenizi Güvence Bankasından alın.  25 bin lira 770 TL, 50 bin lira için 1.500 TL., 75 bin lira 2.225 TL. taksit ödeyin.

Vakıfbank Esnafa Halden Anlayan Kredi: Vakıfbank’ ta esnaflara kredi veren bankalar içinde yer almıştır. Kredi azami vadesi 36 aydır. Üst limit ise 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Durağan(durgun), değişken ya da taksit ertelemeli ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Faiz oranları ve kredi başvurusunda bulunmak için size en yakın Vakıfbank şubesini ziyaret ediniz.

Vakıfbank esnaf kredisi

Vakıfbank esnaf kredisi

Akbank: Esnafa uygun faiz oranları ile kredi kartı veren bankalar içinde içeriyor.

Türk Iktisat Bankası: Esnafa sefalar getirdin paketi şeklinde pek fazlaca esnaf kredi bulunan banka en geniş portföye haiz olan bankalar içinde içeriyor. Krediden yararlanabilmeniz için patron kartınızın etken olması ve bankada vadeli hesabınızın olması gerekiyor.

Finansbank: Finansbank ta kobi kredileri sunan bankalar içinde içeriyor. Kredilerinin üst limiti ise 50 bin oluyor. Cazip faiz oranları ile esnaflar 2020 yılı itibari ile desteklenmeye devam ediyor. Ek olarak banka şubelerine gitmenize gerek kalmadan da SMS aracılığı ile kolayca kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. KOBİ Para Cepte boşluk T.C. kimlik numaranızı yazarak 7646′ ya göndermeniz kafi olacaktır.

Bu bankalara lüzumlu evraklar ile müracaat yaptıktan sonrasında hakkınızda bir araştırma başlatılacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması koşulu ile kredi başvurunuz pozitif yönde neticelenecektir. Detaylı bilgiyi banka şubelerinden alabilirsiniz. 2020 senesinde da bankalar müşterilerini kobi kredileri ile desteklemeye devam edecektir.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>