Ucuz Et Satan Marketler Hangileri? Güncel Satış Yerleri 2020

Ziraat ve Orman Bakanı tarafınca anlatılan ucuz et satışı birçok şahıs tarafınca olanaksız olarak nitelendirilse de, hükumet bu işi de başardı ve Türkiye genelinde yüzlerce markette ucuz et satışa sunuldu. Demek 40 liraya kıyma satan kasapta, 29 liraya kıyma satan kasapta para kazanıyormuş. Yetkililer ucuz et satışını ucuz et adıyla nitelendirmiyorlar. Ucuz et yerine fiyatı uygun et adını veriyorlar. Şu sebeple 29 TL. bir kilogram kıyma için azca para değil. Peki bu uygun et hangi marketlerde satışa sunuldu, BİM, A101, ŞOK, Carrefour benzer biçimde marketler de var mı? Kimler antak kalma yapmış oldu, nereden alınabilir, işte detaylar..

ET VE SÜT KURUMU TARAFINDAN AÇIKLANDI

Et ve Süt Kurumu tarafınca anlaşmalı marketlerde ucuz et satışı yapılacağı açıklandı. Bu izahat sonrasında kamuoyunda etin bu fiyata satılamayacağına yönelik birçok münakaşa başlasa da, Bakanlık söylediğini yapmış oldu ve şuan tüm Türkiye’de et ürünleri ucuzladı.

HANGİ MARKETLERDE SATILIYOR?

Ucuz et ithal olarak ülkemize Avrupa ve Cenup ABD’dan, Uruguay ve Brezilya’dan geliyor. Et ve Süt Kurumu ile meydana getirilen antak kalma neticesinde şuan itibariyle ucuz et ve kıyma BİM ve A-101 isminde marketlerde satışa sunuldu. Bu marketler haricinde şuan için Et ve Süt Kurumundan gelen karkas etleri satan market yada kasap bulunmuyor. Karkas dana eti ve kıyma A-101 ve BİM marketlerde 500 gramlık paketler halinde satılıyor. Aşağıda ucuz etin satışına ilişkin görseli inceleyebilirsiniz.

Ucuz Et Hangi Marketlerde Satılıyor?

YARIM KİLO DANA KUŞBAŞI 15,50 TL.

YARIM KİLO DANA KIYMA 14,50 TL.

DİĞER MARKET VE KASAPLARDA DA FİYATLAR UCUZLADI

Et ve Süt Kurumunun karkas et fiyatlarında ki indirime binaen her ne kadar kasaplarda etin ucuzlamayacağı yönünde açıklamalar yapılsa da, Türkiye genelinde birçok kasap ve markette satışa sunulan etlerin tutarları da ucuzladı. Mesela BİM ve A-101 de karkas kıymanın kilogramı 35 TL. olarak açıklandı ve bunun öncesinde kilosunu 38 TL.ye satan kasaplar ve marketler 32 TL. benzer biçimde bir fiyat belirledi. Kasapların vatandaşın BİM yada A-101 marketten satın almak yerine mahalle kasabını tercih etmesi için arada ki fark 2-3 TL. benzer biçimde cüzzi miktarlara indirildi. Yurttaş ise bu fiyatların da BİM ve A-101 marketlerle eşit durumda olmasını istiyor.

A-101 ve BİM MARKETE KARALAMA KAMPANYALARI

Et ve Süt Kurumunun ucuz et satışını sabote etmek isteyen bazı fena niyetli kişiler ise, etin kalitesiz bulunduğunu, sağlıksız bulunduğunu öne sürerek karalama kampanyası düzenlemekteler. Bu sayede hükumetin halka ucuz et (uygun fiyata et) satışını sabote ederek fiyatların yükselmesini amaçlamaktalar. Ziraat ve Orman Bakanı tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa ithal edilen etlerin tümünün sıhhatli olduğu açıklandı.

Sayın Bakan bu ete ucuz et denildiğinde, değersizleştirildiğini bu sebeple uygun fiyatlı et denilmesi icap ettiğini deklare etti. Sayın Bakan eşinin iyi bir aşçı bulunduğunu ve eşinin de bu etten satın aldığını söyledi. Sayın Bakan karkas etin sıhhatli olup olmadığı hakkında şunları söylemiş oldu;

“Biz iyi mi bir Türkiyeli olarak insanız? Avrupa’ya gittiğimizde de bizlere benzeyen insanoğlu var. Kimi mavi gözlü, kiminin de boyu uzun fakat insan. Hayvan da aynıdır. Değişen bir şey yok. Tanrı korusun; ucuz dediğiniz şey hastalıklı olur anlarım. Ya da dana eti olmaz, o yüzden ucuzdur. O vakit endişelenmeyi anlarım.”

“Benim şüphem yok. Bakın binlerce insanız. Hepimiz sizin kadar başarıya ulaşmış olabilir mi ya da dürüst. Ben dürüst bir hekimim fakat tüm hekimler dürüsttür diyebilir misiniz. Arada dürüst olmayanlar çıkabilir. Fakat mümkün olmasıyla birlikte riski sıfıra indirmek bizim görevimizdir. Arada kaçan olabilir, bu burada da olabilir, yurt haricinde da olabilir.”

MİGROS marketin de ucuz et satan marketler arasına katılmış olduğu açıklandı.

DEVLET NEDEN ET SATIYOR?

Sayın Bakan Devletin et satmak yada rekabet ortamı oluşturmak benzer biçimde bir amacı olmadığını deklare etti ve piyasa da 10 liralık ete 15 lira dendiği vakit Devlet Babanın bu işe dur demesi icap ettiğini söyledi. Bu durumda Devlet karşınıza çıkar ve bir dakika ben varım der dedi ve bu uygulamanın devam edeceğini, sadece aslolan amacın yerli üreticiyi baş tacı etmek bulunduğunu belirtti.

MARKET VE KASAPLAR DA ET FİYATLARI 2020 SON DURUM

  • A-101, BİM Kıya Kilogram Fiyatı : 39 TL.
  • Şok Market Çiftlik Marka Kıyma Kilogram Fiyatı 33 TL.
  • File Market Kıymanın Kilogramı 35 TL.
  • Onur Markette Kıymanın Kilogramı 34,99 TL.
  • Carrefoursa 51,90 KG/TL
  • Migros 45,95 Kilogram/TL
  • Kasaplarda Averaj Kıyma Fiyatı: 32 – 45 TL. içinde değişim göstermektedir.

Yurt dışından karkas et ithal edilerek belirli marketlerde satılmasına gerek kalmaksızın Türkiye piyasasında et ve et ürünlerinin ederi kadar fiyatlarla satılmasını ve yerli üreticinin desteklenmesini arzu ediyoruz.

Kurun artması ile beraber fiyatlarda da artış yaşandı. Kırmızı etin kesim fiyatı artınca, bu durum alış fiyatlarına da yansıdı. İthal etlerde fiyatlar hala aynıyken, kasaplarda kırmızı et 50 TL’ den satılıyor.


About admin

Check Also

Varlık Barışında Süre Uzatıldı

Varlık Barışında Süre 6 Ay Uzatıldı Yurtdışında bulunan para, altın, döviz ve hisselerin Türkiye’ ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>