Üniversite Öğrencilerine İŞKUR İş İmkanı Veriyor (2020)

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN yaz tatilinde öğrencilere iş imkanı verileceğini deklare etti. İŞKUR üniversite öğrencilerine toplumsal emek harcama programında 3 aylık sigortalı iş imkanı sağlayacak. Sayın Erdoğan açıklamasında uygulamanın 100 bin öğrenciye iş olanağı sağlayacağını belirtti. 2020 yılından itibaren başlaması planlanan uygulamada Resmi Gazete’de yayımlanacak olan bir düzenleme ile başlaması planlanıyor. Bu uygulama üniversite eğitimlerini sürdüren gençlerimize yönelik olarak eğitim gördükleri şehirde başlatılacak. Maaş olarak ise gençlerimize asgari ücret verilecek. Verilmesi planlanan işler ise;

 • Ağaç dikme işi,
 • Üniversiteye hazırlanan gençlere yönelik olarak kurslar,
 • Yaşlı bakım hizmetleri,
 • Yazılım ve kodlama eğitimleri

olarak belirtiliyor.

Şuan Ankara, İzmir, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Adana, Van, Diyarbakır şeklinde büyükşehirlerimizde binlerce üniversite talebesi eğitim görüyor. Bu öğrenciler okullar kapandığında 3 aylık yaz tatilini geçirmek suretiyle bir bir çok ailesinin yanına dönüyor. 3 aylık devrin kısa olması sebebiyle maddi desteğe gerekseme duyan üniversite öğrencilerinin bir bir çok part time işleri tercih ediyorlar. Şundan dolayı hiçbir işletme kadrolu olarak öğrencilere 3 aylık dönem için iş vermiyor.

öğrencilere devletten iş imkanı 2020 Eğitim Süreci

OKULUN OLDUĞU YERDE İŞ İMKANI

Bazı öğrenciler tatilde memleketine dönerken, bazıları ise eğitim görmüş olduğu şehirde kalmayı tercih ediyor. Bu şehirlerde iş bulamayan gençler ise yaz tatilini boşa geçiriyor. Bu uygulama yürürlüğe girerse 2020 Eğitim ve Öğretim döneminde 100.000 üniversite talebesi aylık asgari ücret ile iş sahibi olacak ve eğitimine katkı sağlayacak.

DEVLET BURSU İMKANLARI DEVAM EDİYOR

Her yıl üniversite öğrencilerine KYK tarafınca bağışlama ve geri ödemeli olarak kredi imkanı sağlanıyor. Şuan itibariyle üniversite talebelerine KYK tarafınca aylık 550 TL. tutarında burs ödemesi yapılıyor. Yüksek lisansta 1100 lira, doktorada 1600 lira olarak yapılıyor.  Bağışlama almayan öğrenciler eğitimlerini tamamladıklarında burs kredileri aylık belirli taksitler halinde geri ödüyorlar. Bu ödeme seneler sürebiliyor.

KYK başvuruları artık E-devlet üstünden yapılıyor. Yüksek tahsil kredi yurtlar kurumu her yıl müracaat yapılacağı zamanı duyuru ediyor. Bu ilanı kurumun twitter hesabından takip edebilirsiniz. Hem bağışlama, hemde kredi başvurusu aynı sayfa üstünden yapılıyor. Yurtdışında eğitim ve öğretimine devam eden öğrenciler ile ikinci eğitim görenlerde müracaat yapabiliyor. Başvurusu onaylanan gençlerimiz e-devlet üstünden taahhütname onaylamaları gerekiyor.  Hem bağışlama hemde kredi aynı anda alınamıyor.

Birçok öğrencimiz kuruluşun burs ve kredi ayrımını yaparken hangi esasların gözetildiğini hakkında informasyon sahibi değil. Para yardımı şu öğrencilere yapılıyor;

 1. 2 senelik ve 4 senelik üniversite okuyanlar,
 2. 2 yıllığı bitirip, DGS ile 4 yıllığa geçenler (ara vermeksizin)
 3. Hazırlık sınıfları hariç olmak suretiyle doktora, master şeklinde yüksek lisans yapanlar,
 4. Türkiye genelinde ÖSYM sonuçlarına bakılırsa ilk yüze girebilenler,
 5. KYK yönetim kurulunca belirlenen amatör ulusal sporcular

destek alabiliyor. Bazı hallerde ise bu kriterler belirlenirken öncelik sağlanıyor. Öncelik kriterleri ise şu şekilde;

 • Gazi ve şehit evladı olanlar,
 • Babası yada anası vefat etmiş olan öğrenciler
 • %40 ve üstü engelliler,
 • Lise öğrenimini yetiştirme yurdunda kalmış olarak bitiren öğrenciler,
 • Darüşşafaka lisesi öğrencileri,
 • Amatör ulusal sporcularımız

OKUDUKLARI ŞEHRE DESTEK SAĞLAYACAKLAR

Öğrencinin yaz tatilinde memleketine dönüş yapmaması okumuş olduğu şehre katkı sağlamasına niçin olacak. Hem çalışan hemde o şehirde kalmaya devam eden 100.000 öğrencinin iş hayatına ve ekonomiye yarar sağlayacağı da planlanıyor.

öğrencilere-iş-imkanı

Öğrencilere çeşitli burslar ve iş imkanları sağlanıyor.

Devlet bunun haricinde okuyan öğrencilere Sed yardımı adı altında 821 TL. yardım yapıyor. Okuyan öğrencilere maddi yardım isminde haberimizde müracaat tarihleri, şartları, kimlere verildiği, iyi mi alınacağına dair bilgiler yer ediniyor. Türkiye genelinde dernekler ve vakıflar, kurum ve kuruluşlardan bazıları da öğrencilerimize burs imkanı sağlıyor. Bu bursların bir çok dernek ve konfederasyonların kendi bütçe olanakları dahilinde veriliyor ve başvuruları web üstünden yapılıyor .

ÖĞRENCİLERİN KREDİ KARTI BORÇLARI BİRİKİYOR

Hem eğitim döneminde, hemde yaz tatilinde iş bulamayan gençlerin bir bir çok kredi kartlarına yükleniyor. Öğrenci kredi kartlarının her ne kadar bakiyeleri düşük olsa da, gelir olmadığından birçok talebe kart borçları sebebiyle eğitimine ara vermek zorunda kalıyor. Açıklanan uygulama bilhassa dinlence döneminde bu probleminde ortadan kalkmasını sağlayacak.

Projenin bilgileri belli olmaya başladı. Programa Toplumsal Emek harcama Programı adı veriliyor. Proje onaylanırsa 5 yıl içinde her yıl 100 bin olmak suretiyle toplamda 500 bin gencimiz her ay asgari ücret maaş alabilecek.

Yapılacak işler şunlar olarak sayılıyor;

 1. Ağaç dikme işi,
 2. Yaşlı bakım hizmetleri,
 3. Folklor eğitmenliği,
 4. Toplumsal Hizmetler,
 5. Koçluk ve genel eğitmenlik
 6. Branşa bakılırsa ders

Mevzu hakkında izahat meydana getiren bakanımız gençlerin ilk SGK başlangıçlarının bu işler yardımıyla olacağını açıklarken programın İŞKUR tarafınca uygulanacağını da deklare etti. Türkiye’de şuan itibariyle 7 milyon üniversite talebesi bulunuyor ve her yıl 100 bin talebe için iyi bir fırsat olacağı değerlendiriliyor.


About admin

Check Also

Özel İngilizce Kursu 2020 Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa illerimizde yabancı dil ağırlıklı kurs veren birçok merkez yabancı dil öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>