Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvuruları Kaçırmayın !

KOSGEB tarafınca verilen girişimcilik bağışlama ve faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak için kurum tarafınca verilen ve 32 saatten oluşan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak gerekmektedir. Girişimcilik kursu müracaat formunu doldurarak öncelikte kursa üye olunuz. Başvurular e-devlet üstünden de yapılabilmektedir. Kurs sonrası bir imtihan yapılacağından web üstünden çıkmış imtihan sorularını inceleyebilirsiniz. 2020 yılından itibaren Kosgeb desteklerinden yararlanmak için alınması ihtiyaç duyulan girişimcilik sertifikasına haiz olmak isteyenler örgün ve online girişimcilik kurslarından dersler geçmek ve başarıya ulaşmış olmak zorundadır. Yazımızda online ve örgün girişimcilik eğitimlerine iyi mi başvurulur tüm detaylara yer verdik. Bu yazımızda, Kosgeb girişimcilik kursuna katılmak isteyen girişimci adaylar için, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin yapılacağı tarihler ve müracaat şekillerinden bahsedeceğiz. 2020 senesinde da bu kurslara katılarak kurum tarafınca verilecek olan desteklere müracaat yapabilirsiniz.

Online Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Kosgeb 2020 yılından itibaren uygulamalı girişimcilik eğitimlerini örgün ve uzaktan eğitim ile online olarak düzenlemektedir. Uzaktan eğitim olarak online girişimcilik eğitimleri tamamlayan geleneksel ve ileri girişimcilere sertifikaları sistem üstünden kolaylıkla verilmektedir.

Kosgeb tarafınca eğitimler düzenlenebildiği benzer biçimde e-devlet üstünden meydana getirilen başvurular ile uygulamalı girişimcilik eğitimi verilmektedir. E-devlet üstünden meydana getirilen başvurular ile uzaktan eğitim sistemi üstünden başvurular ise şu şekilde yapılıyor.

Online girişimcilik eğitimi;

İşletme kurulmadan ilkin Uzaktan eğitim sistemi üstünden verilen ileri girişimci eğitimi tamamlanmalıdır. Eğitim türünü doğru saptamak önemlidir. Bundan dolayı iş fikrine yönelik nace kodu tespit edilerek sürece başlanmalıdır. Kosgeb tarafınca desteklenen sektörlere yönelik nace kodları site üstünden yer verilmiştir.

 • Online girişimcilik eğitim ilk olarak e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak müracaat yapmanız gereklidir.
 • https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Applications linki üstünde giriş yaptıktan sonrasında Uygulamalı girişimcilik eğitimi araması yapılması ve Uygulaması girişimcilik eğitimi katılımcı başvurusuna tıklayınız.
 • Sistem https://lms.kosgeb.gov.tr/ sayfasına giriş yaptıktan sonrasında üst bölümde yer edinen Yeni Müracaat butonuna tıklayınız.
 • Oluşturulan pencereden Uzaktan eğitim adı altında yer edinen Başvur butonuna tıklayınız.
 • İleri ve geleneksel olarak verilen eğitimlerden hangisine katılmak istediğiniz eğitimi seçmek için üste menüden Tüm Eğitimler’ e ya da Eğitim Kategorisi altındaki başlıklara tıklayın.
 • Sayfanın sonunda Öne çıkan eğitimler  adı altında kategoriler altında almak istediğiniz eğitimi seçmek için üstüne tıklayın.

 • Kosgeb desteklenen sektörler içinde Üretime dayalı  ise  İleri Girişimcilik Eğitimi üretime dayalı değilse ve Kosgeb desteklenen sektörler içinde yer edinen bir ticarethane ise Geleneksel Girişimcilik Eğitimi almanız gerekiyor.
 • Hangi eğitimi almaya karar verdi iseniz Eğitime Başla butonuna tıklayınız.
 • Geleneksel Girişimcilik Eğitimine başlayabilmek için kendinizi derse kayıt edebilirsiniz.
 • Eğitimler video olarak verilmektedir ve online eğitimlerde 10 tane eğitim videosunun tamamını izlemeniz gereklidir. Eğitim videolarından sonrasında 10 sorudan oluşan bir teste doğal olarak olacaksınız.
 • Online eğitimlerdeki tüm etkinlikleri tamamladığınızda yeşil onay işareti ile etkinlikler tamamlanmalıdır.
 • Eğitimdeki tüm etkinlikleri tamamladığınızda eğitim sertifikanızın çıktısını alabilirsiniz.
 • Tüm videoları seyredip tüm testleri tamamladıktan sonrasında karşınıza çıkan Sertifika Talep Et linkinden girişimcilik sertifikasının çıktı olarak alabilirsiniz.
 • Çıktı almak için de e-Devlet şifresiyle https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler sayfasına giriş yaptıktan sonrasında ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” altında yer edinen ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım” belgesini tıklayarak belgenizi yazdırabilirsiniz.

Unutmayınız! İleri Girişimcilik Eğitimine kayıt olabilmeniz için ilk olarak Geleneksel Girişimcilik Eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. Geleneksel eğitim etkinliklerini tamamlamadan İleri girişimcilik eğitimie katılmak mümkün değildir.

Örgün Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine Iyi mi Başvurulur?

Uygulamalı girişimcilik eğitimleri, senelik bir proje halinde, Kosgeb’ in antak kalma yapmış olduğu kurum ve kuruluşlar ile genel anlamda bu kuruluşların eğitim merkezlerinde yapılmaktadır. Yılbaşında kosgeb web sitesinde kursların yapılacağı tarihler, nerede yapılacağı, kimlerin katılabileceği, nereye başvurulacağı, hangi öğretmenin eğitim vereceği benzer biçimde hususlar bildirilir. Bağışlama desteği alarak işyeri açmak isteyen girişimciler bu kursları takip ederler ve kendilerine en yakın mesafede bulunan kurslara başvururlar.

E-devlet üstünden meydana getirilen başvurular ile örgün olarak meydana getirilen eğitimlere başvurular ise şu şekilde yapılıyor.

 1. Ilk olarak e-devlet sitesine kimlik bilgileriniz ve şifrenizi yazarak giriş yaptıktan sonrasında uygulamalı girişimcilik eğitimleri ile ilgili çıkan bağlantı üstünde çıkan ” İl Filtresi ” bölümünden nerede örgün eğitim alıyorsanız o ili seçenekler üstünden seçiniz.
 2. Uygulamalı girişimcilik eğitimini alacağınız İlin seçimini yaptıktan sonrasında tüm eğitimlerin belirlenen tarihlerdeki sıralı  listesine ulaşacaksınız. Seçili ilin üstüne tıkladığınızda online eğitimin tarih ve verilen kurumun hangisi olduğuna dair bilgilere erişeceksiniz.
 3. Eğitim Kosgeb kurumu tarafınca verilecekse ve başvurular şahsen kabul ediliyorsa müracaatlarınızı KOSGEB kuruma şahsen yapmanız gerekecektir.
 4. Gene eğitim başvuruları e-devlet üstünden yapılıyorsa bu durumda e-devlet kapısı üstünden müracaat yapmanız gereklidir.
 5. Seçilen ilin yanında yer edinen e-devlet müracaat sekmesine tıklayarak https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Applications bağlantısından giriş yaptıktan sonrasında sayfanın sağ üst kısmında Yeni Müracaat sekmesine tıklayarak müracaat yapabilirsiniz.
 6. Örgün eğitim olarak yapacağınız başvurular BAŞVUR butonuna tıkadıktan sonrasında oluşturulan ÖRGÜN EĞİTİM adı altında yer edinen; Başvurularım, Girişimci Bilgilerim, Kurs Seçimi ve İş Fikri Detayları alanlarını doğru bir halde doldurduktan sonrasında Kaydet sekmesine tıklayıp İşlem Başarıya ulaşmış, eğitim başvurunuz kayıt edilerek meydana getirilen değerlendirme sonucunda eğitime katılmaya hak kazananlara eğitim ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Örgün eğitime müracaat hakkında daha detaylı data için eğitimi düzenleyen kuruma şahsen gidip de data alabilirsiniz.

2020 senesinde da uygulamalı girişimcilik eğitimi adı altında kurslar verilmeye devam edecektir. katılmak istediğiniz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılanlara yaptıkları başvurularda aşağıdaki bilgiler verilecektir.


Görevli Personel : Kimin görevli olduğu,
Eğitimin Uygulanacağı Yer : UGE’ nin verileceği yerin adı,

Eğitimin Uygulanacağı İlçe : İlçe bilgisi,
Kosgeb Hizmet Birimi : Düzenleyen Hizmet Birimleri
Adres : Eğitim verileceği adres bilgisi
İş Birliği Yapılacak Kurum/Müessese: Hangi kurumla ortaklık yapıldığı,
Kurs sonrası alınacak olan sertifika sayesinde kurum tarafından verilecek olan desteklerden yararlanabilirsiniz.

Kurs sonrası alınacak olan sertifika yardımıyla kurum tarafınca verilecek olan desteklerden yararlanabilirsiniz.

 • Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi adlı yazıda, kurslarda anlatılan konuların neler olduğu, kursa başlamış olacak kursiyerlere tavsiyeler, ilk giriş başvurusu ve testinde neler sorulmuş olduğu, ilk kez kosgeb kursuna katılan kişilerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır.
 • Kosgeb kurs tarihlerini tespit ederek, Müracaat Merkezlerine, İş birliği meydana getirilen kuruluşlara başvuruda bulunabilir, Kosgeb Hizmet Merkezlerinden detaylı data edinebilirsiniz.

Kurslara takılanlara sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile yeni girişimci desteklerine müracaat yapılabilir. Eğitimler derslik içi tarzda olmaktadır. Bu emekler 32 saat sürmektedir. Kurslara katılmak zorunludur. Kursların yüzde 80′ lik kısmına katılmayanlar sertifikalarını alamayacaktır.

Kurs başvurusunda bulunmak için bazı şartlar gerekiyor. 18 yaşını tamamlamış olanlar, iş ve meslek danışmanlığı hizmeti almış olanlar, daha evvel bu programlardan yararlanmamış olmak gerekmektedir. İşletme geliştirme ile ilgili eğitimler de verilmektedir. Girişimcilik eğitimlerinden yararlananlar içinde engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da bulunmaktadır. Bu kişiler de kurslara katılabilir. Ek olarak tarımsal emekler icra eden ve sigortalı durumda olan ya da toplumsal yardım alanların da başvuruda bulunması mümkündür.

Kosgeb tarafınca verilen kurslar 70 saatten oluşmaktaydı. Sadece meydana getirilen düzenleme ile beraber 32 saate indirildi.

Kurslara katılmak isteyen bağlı bulundukları illerdeki İŞKUR Müdürlükleri’ ne başvurabilir. Kosgeb destekleri 2020 senesinde da verilmeye devam edecektir. KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi imkanı sunulmaktadır. Orta yüksek düzeyde bulunan işletmelere 200 bin TL destek sunulmaktadır. Düşük seviyede olan işletmelere sunulacak destek miktarları ise 100 bin TL olmaktadır.

Yeni yılda geleneksel girişimciler 60 bin TL, ileri düzey işletmeler ise 370 bin TL bağışlama ile desteklenmektedir. 2020 da da kurum tarafınca açılacak olan kurslara müracaat yaparak girişimci desteklerinden yararlanabilirsiniz.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>