Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi (E-DEVLET Üzerinden)

Daha önceleri şahsen olarak meydana getirilen KOSGEB kursları için müracaatlar 2020 yılı itibarıyla e-devlet üstünden kabul edilmeye başlanmıştır. ( → İsteyenler ilgili kuruma şahsen başvurarak da başvurularını yapabilirler ↵ ) Uygulama Girişimcilik Eğitimi alarak sertifika sahibi olmak isteyen yeni iş yeri kuracak tüm girişimciler şartlara uygun olmaları halinde rahatlı ile müracaat işlemlerini evlerinden İnternet üstünden güvenli bir halde gerçekleştirebilirler. Ek olarak 2020 zamanı itibarı ile eğitimler hem derslikler de hemde İnternet üstünden sıra beklenilmeden alınmaktadır.

E-Devlet KOSGEB Kurs Başvurusu Yapılması

Eğitim başvuruları isteyenler için e-Devlet üstünden alınmaktadır. Gene eski’den olduğu benzer biçimde isteyenler eğitim tarihleri için müracaat kabul çağrılarını takip edip, kursu düzenleyen kuruma ek olarak başvuruda bulunabilir. Ek olarak eğitimler 2020 yılı itibarı ile İnternet üstünden de yeni girişimcilere verilmeye başlanmıştır. Şuan için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi bu bahsetmiş olduğum 2 şekilde verilmektedir. Bunların isimlendirilmesi ise şöyledir.

 1. Örgün Eğitim: Derslik ortamında öğretmenler tarafınca minimum 32 saat olarak verilen dersler ile alacağınız eğitimler. ( Bu şekilde alacağınız sertifika 01.01.2021 evveliyatına kadar geçerli olacağını lütfen ihmal etmeyin. )
 2. Uzaktan Eğitim: İnternet ortamı olan her aygıt üstünden eğitim videoları izleyerek alacağınız eğitimlerdir.

Bu iki eğitim türünden istediğinizi alarak ” Geleneksel Girişimci Desteği ” programından yararlana bilirsiniz. Sadece! KOSGEB in ” Girişimciliği Geliştirme Deste Programı ” adı altında 2020 yılı itibarı ile veremeye başlamış olduğu ” İleri Girişimci Desteği ” için ne olursa olsun ” Uzaktan Eğitim ” programı üstünden derslere katılık ” SERTİFİKA TALEP ET ” demeniz gerekmektedir. Şimdi siz kıymetli yeni girişimcilerimiz için bu iki eğitim programına iyi mi katılım yapabilirsiniz bundan bahsedeceğim.

1- KOSGEB Örgün Eğitim Başvurusu Iyi mi Yapılır ?

Belirli tarihlerde belli kurumlar tarafınca minimum 32 saatlik dersler ile öğretmen aracılığı ile verilen eğitime örgün eğitim denilmektedir. Bu eğitimlere katılıp alacağınız sertifikanın geçerlilik süresi 01.01.2021 evveliyatına kadardır. Eğitim başvuruları e-Devlet üstünden yapıldığı benzer biçimde kurs tarihlerin takip edilmesi durumunda eğitimi veren kuruma şahsen olarak da yapılabilmektedir. e-Devlet üstünden müracaat meydana getirecek olan girişimcilerin ne olursa olsun e-Devlet şifrelerinin olması gerekmektedir. Hem kuruma direkt hemde e-Devlet üstünden müracaat işlemleri için izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar şu şekilden oluşmaktadır.

 1. İlk olarak https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine giriş yapalım.
 2. Burada karşımıza çıkan ” İl Filtresi ” bölümünden nerede örgün eğitim almak istiyor isek o ilimizi seçelim.
 3. Seçim sonrası ile ilişkin eğer var ise tüm eğitim tarihlerini görmüş olacaksınız. Ek olarak ilin üstüne tıkladığınız zaman eğitimi hangi kurum ne süre veriyor ve başvuruları iyi mi kabul ettiklerini gene görüyor olacaksınız. Eğer buradaki açıklamalarda eğitim başvuruları eğitimi veren kuruma şahsen olarak kabul ediliyor ise başvurunuzu şahsen ilgili kuruma direkt yapabilirsiniz. Eğer ki başvurular bir tek e-Devlet üstünden kabul ediliyor diyor ise yolunuza o süre madde 4 den devam etmeniz gerekir.!
 4. İl filtresinin yanın da ” e-Devlet ile Başvur ” butonunu görüyor olmanız gerekiyor. Lütfen onu bir kere şimdi tıkayalım. Yada e-devlet girişi yapmış oldu iseniz https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Applications bu bağlantı üstünden giriş sağlayalım.
 5. Karşımıza çıkan sayfanın sağ üst kısmında + YENİ BAŞVURU butonunu tıklatalım.
 6. Karşımıza oluşturulan pencereden ” ÖRGÜN EĞİTİM ” adı altında yer edinen ” BAŞVUR ” butonuna tıklayınız.
 7. Karşımıza ” BAŞVURULARIM ” adı altında ” Girişimci Bilgilerim ” ondan sonra ” Kurs Seçimi ” ve son olarak ” İş Fikri Detayları ” diye bir bölüm açılacaktır. Tüm bu alanları lütfen doğru bir halde dolduralım. Sonrasında ” KAYDET ” diyelim
 8. Karşınıza bir kutucuk açılacak, bu kutucukta ” İşlem Başarı göstermiş, eğitim başvurunuz kayıt edildi, meydana getirilen değerlendirme sonucunda eğitime katılmaya hak kazanır iseniz tarafına bilgilendirme yapılacaktır yazısını görmüş olacaksınız. Ek olarak, bu mevzu hakkında daha detaylı informasyon için eğitimi düzenleyen kuruma şahsen gidip de informasyon alabilirsiniz.

Örgün eğitim başvurusu aynen bu şekilde yapılmaktadır. Örgün eğitim hakkında detaylı bilgiler ise aşağıdaki gibidir.

Örgün Eğitimlerde Verilen Dersler Hakkında

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi derslik konuşma salonlarında ve atölyelerde KOSGEB uzmanları yada özellik ile işletme branşında öğretim görevlileri tarafınca verilmektedir. Girişimcilik kursu 4 ana ders ‘den ve 15 kişilik sınıflardan oluşmaktadır. 4 ana ders;

 • İş fikirlerinin geliştirilmesi amacı ile verilen ders
 • Pazarlama tekniklerinin ve Üretim üstüne
 • Yönetim ve Pazarlama Planlanması
 • İş Planının Hazırlanması ve Yazılması

olmak suretiyle toplam 32 saattir. Derslerde katılımcılara giriş ve çıkışlarında ne olursa olsun imza artırılmakta devamlılığı gözlem altında tutulmaktadır. Yaş sınırı olmadığı için her yaştan insanları eğitimlerde görmeniz mümkün olacaktır. Eğitim başvurusunu İŞ KUR aracılığı ile yaptıysanız size günlük yevmiye vereceklerdir. Eğitim sonrasında sertifikalar en geç bir ay içinde girişimciye meydana getirilen merasim ile taktim edilmektedir. Genel anlamda hangi kurumdan aldıysanız o kurumun başkanı tarafınca ufak bir kokteyl ile girişimci sertifikasının sahibi olabilmektedir. KOSGEB; bağışlama kredi ile yeni iş yeri açmak isteyen girişimcilerin iş planı projesine fazlaca ehemmiyet vermektedir. İyi bir iş planı projesini hazırlamak için derslere katılım gösterilmesi ve kurs bitirme diplomasını alabilmeniz için %80 lik devamlılık göstermeniz gerekmektedir. Eğitimler siz değerli ziyaretçilerimizin daha güvenilir bir halde ve daha doğru bir sektörde işletme kurmanız için oldukça yararlıdır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB Eğitimlerine Kimler Katılabilir.?

Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde parasız olarak verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Şartları aşağıdaki gibidir.

 1. 18 Yaşını doldurmuş olmasınız..
 2. Daha ilkin KOSGEB Girişimcilik Kursu almamış olmalısınız.
 3. Terör yada yüz kızartıcı kabahat işlememiş olmalısınız.

Yukarıdaki şartları taşıyanların yanı sıra Girişimcilik eğitimi kursuna istedikleri taktirde;

 • İsteğe bağlı şekilde sigortalı olanlar
 • Tarımla ile uğraşanlar
 • Toplumsal yardım alanlar
 • Her hangi bir hususi sektörde SGK lı çalışanlar

programa katılabilirler. Programdan devlet memurları da katılabilir, yalnız 657 kanun gereği kendilerine ilişkin iş yerini çalışmış oldukları süre zarfında kuramazlar. Nihayetin de girişimcilik sertifikası yaşam boyu geçerliliğini sakınan bir belgedir.!

2- KOSGEB Uzaktan Eğitim Başvurusu Iyi mi Yapılır ?

Benim sizlere tavsiyem kesinlik ile ” Uzaktan Eğitim ” başvurusu yapmanızdır. Bunun için bir fazlaca nedenim var..

 1. Kurs başlama günü ve sırası beklemeden derhal eğitim almaya başlarsınız
 2. Girişimcilik belgesinin tanzimi için gün beklemezsiniz anında belgenize haiz olmuş olursunuz.
 3. Sertifikanız yaşam boyu geçerli olur.
 4. Ek olarak 370.000 TL kadar verilecek olan girişimci destek programı için de eğitim alabilirsiniz.

Tüm bu sebeplerden dolayı kesinlik ile bence girişimcilik belgesi almak için ” Uzaktan Eğitim ” başvurusunda bulunmanız fazlaca daha mantıklıdır. Uzaktan eğitim başvurusu için e-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Eğitim başvurusu yapmış olup, derhal eğitime başlayıp sertifika almanız için yapmanız gerekenler şunlardır.

 1. e-Devlet girişi yapınız
 2. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Applications adresine giriş yapınız.
 3. Sağ üst köşede yer edinen ” + YENİ BAŞVURU ” butonuna tıklayınız.
 4. Oluşturulan pencereden ” UZAKTAN EĞİTİM ” altında ” BAŞVUR ” butonuna tıklayınız.
 5. Sistem sizi https://lms.kosgeb.gov.tr/ sayfasına yönlendirecektir.
 6. Burada sayfanın altına indiğiniz de sizleri ” ÖNE ÇIKAN EĞİTİMLER ” adı altında aşağıdaki görsel karşılayacak.
 7. Burada eğer açacağınız işleme ” ÜRETİME DAYALI ” ise ” İleri Girişimcilik Eğitimi ” değil ve KOSGEB desteklenen sektörler içinde yer edinen bir ticarethane ise ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” almanız gerekmekte siniz. ( Ek olarak ” İleri Girişimcilik Eğitimi ” almak için ilk olarak ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” almanız icap ettiğini de lütfen unutmayınız.! )
 8. Hangi eğitimi almaya karar verdi iseniz şimdi ok ile göstermiş olduğum ” Eğitime Başla ” butonun basınız.
 9. Karşınıza 10 tane kadar eğitim videosu çıkacak. Bu eğitim videolarını izledikten sonrasında ise sizi sistem 10 sorudan oluşan bir teste tutacaktır. Tüm videoları seyredip testleri tamamladıktan sonrasında karşınıza çıkan ” SERTİFİKA TALEP ET ” butonu yardımıyla girişimcilik belgenize anında haiz olacaksınız.Ek olarak, girişimcilik belgelerinin çıktısını istediğiniz süre https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Certificates adresinden de alabilirsiniz.

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>