Uzman Çiftçilere 100 Bin TL Hibe

Tarımsal faaliyetlerin gelişmesi amacıyla 12 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de piyasaya sürülen kararnameye bakılırsa ziraat, hayvancılık, ormancılık, besin ve su ürünleri mevzularında üniversite mezunu yada yüksekokul mezunu olanlara 100 bin liraya kadar bağışlama desteği verilecek. Bunların geçerlilik detaylarını, nereye müracaat yapılacağını, nerede geçerli olacağını aşağıda detaylı bir halde görebilirsiniz.

100 Bin TL Bağışlama Desteği Hangi Projeleri Kapsıyor?

Bölümler;

 1. Hayvancılık
 2. Ziraat
 3. Ormancılık
 4. Besin ve Su ürünleri

Üniversite yada yüksekokulda bu konulardan mezun olmuşsanız bu bağışlama için sizde müracaat yapma hakkına sahipsiniz. Öteki bir koşul olarak ise nüfusu 20 binin altında olan bir yerleşim yerinde yaşamanız yada o bölgede yaşamaya taahhüt vermeniz gereklidir.

Hangi Yerleşim Bölgeleri Proje Kapsamında?

Proje kapsamında geçerli olan bölgelerde yaşamanız yada o bölgede yaşamaya taahhüt vermeniz gerekmektedir. İşte o pilot bölgeler;

 1. Düzce,
 2. İzmir,
 3. Mardin,
 4. Amasya

Bugün gösterilen karara bakılırsa çifçilerimiz bu 4 pilot bölgede nüfusu 20 binden azca olan bölgelerde hibeye müracaat yapabilecekler. Ziraatçi başka bir bölgede doğrusu nüfusu 20 binden azca olan kırsal bir köyde yada beldede yaşıyorsa bunun içinde yaşamış olduğu bölgeye müracaat yapması gereklidir. Kırsal bölgelerin ziraat ve hayvancılıkta gelişmesi amacıyla 100 bin tl bağışlama verilmektedir. Eğer sizde şehirden kalabalıktan sıkıldıysanız kırsal bölgede ziraat yada hayvancılıkla uğraşın.

100 Bin TL Bağışlama Desteği Alınabilecek Sektörlerin Sıralaması

 1. Hayvansal Üretim Projeleri
 2. Bitkisel ürünler,
 3. Su ürünleri,
 4. Bölgesel ziraat ürünleri,
 5. Tıbbi ve Aromatik nebat üretimi
 6. Bu sektörlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi de proje kapsamında geçerlidir.

Resmi Gazete’de yürürlüğe giren maddede bu sektörlerle uğraşacak çiftçilerin bu ürünleri işlemesi, depolaması ve paketlemesi de geçerli sayılacaktır.

Başvurular Nereye Yapılacak?

Bağışlama desteği almak isteyen çiftçinin Ziraat ve Ormancılık Müdürü ile yapacağı sözleşme yardımıyla müracaat yapabilecek. Bu başvuruların İl Ziraat ve Ormancılık Müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Müracaat meydana getirecek olan çiftçinin müdürlüğe vereceği evraklar daha tam olarak yayınlanmasa bile aşağıda bazı evraklar yazmakta;

 1. Nüfus cüzdanı
 2. Bağışlama için tarımsal proje hakkında data içeren evraklar
 3. Mezuniyet belgesi
 4. Projenin yapılacağı Kırsal Bölgede ikamet ettiğine dair evrak yada taahhüt evrağı

Bakanlığın bir öteki sonucuna bakılırsa hazır projeler verilmesi ve çiftçinin bu proje üstünde ilerlemesi benzer biçimde hususlar ortaya çıkabilir. Fakat daha tam olarak bu husus net değil.

Öteki Bağışlama Programlarına Katılanlar Müracaat Yapabilecek Mi?

Ziraat ve Ormancılık Bakanlığına bakılırsa öteki bağışlama programlarına katılanlar bu destekten yararlanamayacak.

Yaşadığınız Yer Kapsam Alanında Mı?

Sizin ikamet ettiğiniz yer eğer kırsal bir alan ve 20 binden azca nüfusu olan bir köy ise projeniz bu bölgede de geçerli olmaya haiz olabilir.

Aşağıda yer edinen fotoğraf Resmi Gazete’den alınmıştır;

100 bin tl hibe verilecek bölgeler hakkında açıklama

100 bin tl bağışlama verilecek bölgeler hakkında izahat

Değişik İllere Bağışlama Verilecek mi?

Projeye bakılırsa şu an Resmi Gazete’de bu pilot 4 bölge geçerli. Fakat ileride bu kanun değişebilir ve pilot bölgelerin sayıları artabilir. Uzman eller projesinin ülkemizdeki tüm illerde uygulanması beklenmektedir.

 • 157 Hayvancılık ve hayvan sağlığı veterinerlik,
 • 73 Ziraat ve bitkisel üretim,
 • 4 orman ve orman ürünleri,
 • 3 Su ürünleri
 • 1 Besin projelerinde

Mardin’ den 97, İzmir’ den 49, Düzce’den 51 ve Amasya’dan 41 vatandaşımız başvuruda bulunmuş oldu. Uzman Eller Projesine 18.02.2020 geçmişine kadar toplamda 238 vatandaşımız başvurmuş ve birden fazla alanda girişimcilere 100 bin liraya kadar bağışlama desteği verilecektir.

Bu kapsamda destek almaya hak kazananlarla 18-24 Mart 2020 tarihlerinde sözleşme imzalanacak.

Ustalaşmış üretim şekillerinin gelişimine katkı sağlamanın da amaçlandığı Uzman Eller Projesi’nde destek ödemesi yapılacaklar, illerde vali yardımcısı başkanlığında oluşturulacak “proje değerlendirme komisyonu” vesilesiyle belirlenecek.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında temin edilecek ve Ziraat Bankası vesilesiyle ödeme yapılacak. Bakanlık tarafınca belirlenen usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilmeyen ve belgelendirilemeyen satın alma giderlerine bağışlama desteği verilmeyecek.

Bu senenin ikinci yarısında, destek verilecek işletmelerin kar-zarar durumu ve faaliyetleri yakından takip edilecek. Pozitif yönde tesirleri görüldüğünde projenin 2021-2023 yıllarında tüm illerde uygulanması planlanıyor.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>