Vakıfbank Kredi Borcu 3 Ay Erteleme Başvurusu (Koronavirüs)

Çin başta olmak suretiyle birçok ülkede yayımı süratli bir halde gerçekleşen koronavirüs Türkiye’de görülmeye başladı. Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla tedbirler alınmaya devam ediyor. Her geçen gün olay sayılarında yaşanmış olan artış insanlarda büyük ürkü yaratıyor ve alınacak tedbirlerin başlangıcında evde kalmak geliyor. Burada devreye ekonomik sıkıntılar da dahil oluyor. Önlem amaçlı mecburi olmadıkça evden çıkmamak ekonomik olarak sıkıntıları da bununla beraber getiriyor. Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı tarafınca gösterilen genelge ile işyerlerin kapatılmasını sonucu eyleme geçti. Karar ile etkinlik gösteremeyen işyerleri gelir olmadığından ödemelerinin ne şekilde olacağı büyük merak mevzusu haline geldi. Bu süreçte bankalara borçlu vatandaşlar ne meydana getirecek? banka ödemeleri iyi mi gerçekleşecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs salgını ile ilgili savaşım kapmasında 18 Mart 2020 tarihinde düzenlenmiş olan “Coronavirüsle Savaşım Eşgüdüm Toplantısı” sonrası açıklamasında iktisat paketinin detaylarını deklare etti. Iktisat paketinde borçluların ödemelerini 3 ay süreyle erteleneceğini bildirdi. Borçların 3 ay ertelenmesinin yanında koronavirüsün ekonomik zararlarına karşı 19 maddelik Iktisat İstikrar Paketi içinde yer edinen maddeler ise şu şekildedir;

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Beyaz perde-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay ertelenecek.

2- Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulamayacak.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve kazanç oranı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecektir.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacaktır.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya yığın finansmanı desteği verilecektir.

7- Bu zamanda işlerinin negatif etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecektir.

8- Kredi Güvence Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden negatif etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve güvence açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecektir.

9- Yurttaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda toplumsal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edilecektir.

Vakıfbank Kredi Borcu 3 Ay Erteleme Başvurusu (Koronavirüs)

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşürülecektir.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlanacaktır.

12- Stopaj benzer biçimde kaynağında meydana getirilen kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay ertelenecektir.

13- Asgari ücret desteği devam ettirilecektir.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan emek verme modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edilecektir.

15- Kısa Emek verme Ödeneğini devreye alacak, bundan yararlanmak için ihtiyaç duyulan süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacaktır. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilirken işverenlerin de maliyetini azaltmış olacaktır.

16- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltilecektir.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başlangıcında ödüyoruz. Gene emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, direkt hesaplarına yatırılması sağlanacaktır.

18- Aile, Emek verme ve Toplumsal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere bakılırsa gerekseme sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayrılacaktır.

19- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi emek verme süresini 4 aya çıkartılacaktır.

Vakıfbank Kredi Borcu Erteleme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs ile savaşım temalı toplantı sonrasında kredi borcu olan vatandaşları ilgilendirecek açıklamalarda bulunmuş oldu. Borçlu kredi borçlarını ertelemek için başvurulara başladı. Başta Halkbank ve Ziraat bankası olmak suretiyle öteki kamu bankası olan Vakıfbank’ta borçları erteleyecek. Vakıf bankasından kullanılmış olan gerekseme ve konut kredi borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar erteleme başvurusunda bulunabiliyor. Banka, müşterilerinin coronavirüs için alınacak tedbirlerde mali açıdan doğacak olumsuzlukların önüne geçebilmek amacıyla 9 maddeden oluşan destek paketini devreye soktu. Vakıfbank destek paketi hakkında izahat Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih’ten geldi.

Salgından yaşamını kaybeden yurttaşlarımıza Tanrı’tan rahmet, hastalarımıza ise acil şifalar diliyoruz. Vakıfbank olarak 65 senedir toplumun her kesiminin yanında olduk. Bugün de birlik olmamız ihtiyaç duyulan zamanları yaşıyoruz. Ülkemiz ve milletimiz için zorluk derecesi yüksek bu süreçte hem iş dünyasının hem de bireysel müşterilerimizin yanında olmak suretiyle bir destek paketi hazırladık. Bu süreçten minimum hasarla çıkmak için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Vakıfbank 9 maddelik Destek Paketi içinde ne olduğu ise şu şekildedir:

1- Firmaların, 31 Mart dönem sonu faizleri de dahil olmak suretiyle 30 Haziran 2020 geçmişine kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri mevzusunda esneklik sağlanması,

2- İstihdam koruma amaçlı kredi taleplerini karşılamak amacıyla işletmelere ‘ 3 aylık maaş gideri’ kadar uzun vadeli kredi kullandırılması,

3- İşletmelerin mevcut kredilerinin kendi nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına bakılırsa ödemesiz dönemli olarak yapılandırılması,

4- Gezim ve kent içi toplu taşıma dahil en oldukca etkilenen sektörlere örneksiz kredilerin 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılması,

5- Firmaların vergi, SGK benzer biçimde kamusal ödeme yükümlülüklerini karşılamak amacıyla nakit yönetim limitlerinin artırılarak, bu limitlerden yapılacak ödemelere 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verilmesi,

6- Firmalara ilişkin Business Kartlarda limit artırımına gidilerek, maliyetsiz tedarik kapasitelerinin artırılması,

7- VBanko Çek ürünü limiti ve yaygınlığının artırılarak, bankacılık güvence imkanının dolaşıma sürülmesi yöntemiyle nakit ihtiyacının azaltılması ve maliyetsiz finansman imkanı sağlanması,

8- Bireysel kredi gereksinim duyan yurttaşlarımızın kredi taleplerinin Vakıfbank Mobil, İnternet Bankacılığı ve Sky Limitler üstünden sağlanarak salgın riskine maruz bırakılmaması,

9- Bireysel kredi müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemelerinin 3 aya kadar ötelenebilmesi.

Coronavirüs salgınında Sıhhat Bakanlığı tarafınca açıklanan tedbirlere uyarak Vakıfbank şubeleri 09:00-17:00 saatleri içinde çalışmaya devam edecektir.

Vakıfbank Kredi Borcu 3 Ay Erteleme Başvurusu (Koronavirüs)

Koronavirüs Borç Erteleme Vakıfbank Başvurusu

Koronavirüs sebebiyle ödenmekte güçlük çekilen borçlar için anapara ve faiz ödemeleri 3 ay ertelenecek ve ilave finansman desteği sağlanacaktır. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında anapara ve faiz ödemelerinde, ödemeler faizsiz olarak toplam 3 ay ertelenecektir. Perakende, yiyecek- içecek, otomotiv, demir- çelik, tekstil ve konfeksiyon benzer biçimde sektörlerde KDV tevkifatı ve SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı ödemeleri de 6 aylığına ertelenmesine karar verilmiştir. Vakıfbank ve öteki kamu bankalarında başlatılmış olan borç erteleme, tüm illerde geçerli olacaktır. Ek olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu Iktisat İstikrar Paketi içinde yer edinen Kredi Güvence Fonu limiti 25 milyardan 50 milyar liraya çıkartılmıştır. Vakıfbank borç erteleme başvuruları bankaya gitmeden tüm işlemler benzer biçimde web bankacılığı üstünden yapılabilmektedir.

Vakıf katılım Kredi Erteleme Başvurusu

Vakıf katılım da bankaların vatandaşların beklediği kredi erteleme destek paketlerine devreye aldı Ziraat ve Vakıf Katılım bankalarının beraber aldıkları karar ile devreye alınan Finansal İstikrar paketi bireysel ve kamusal fon kullanan müşterilerinin talep etmeleri halinde 31.03.2020 geçmişine kadar ödenmesi ihtiyaç duyulan taksit, kar oranı ve anapara ödemeleri ertelenecek.

Nakit akışı bozulan yada mali bütçesi negatif etkilenen ve buna bağlı kredi borçlarının geri ödemelerinde problem yaşayabilecek vatandaşların mevcut kredileri 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak suretiyle, dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre eklendikten sonra uygun vadeli yapılandırma uygulamaları hayata geçirilecek.

Personel maaşlarını da Vakıf katılım bankası üstünden ödeyen firmaların ve işletme sahiplerinin şubat sonundaki işçi çıkarmamaları şartıyla 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave kredi imkanı verilecek.

Vakıf Katılım bankasından kredi limiti olan müşteriler mevcut koşullar sebebiyle oluşabilecek işletme sermayesi ve Direkt Borçlandırma Sistemi’ne yönelik ilave limit gereksinimleri acilen karşılanacak.

Öteki kamu bankaları olan Ziraat ve Halkbankası da kredileri 3 ay erteleyeceklerini deklare etti.

Finansal İstikrar Paketi kapsamında açıklanan destek sunar içinde kredi ertelemesi meydana getirecek olan öteki bankalar ise; Akbank, Ziraat Katılım, Kuveyttürk, Eximbank ve Denizbank İşbankası,Vakıf katılım, Ziraat katılım bankasıdır. Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hususi bankaların kredi ertelemelerini ve destek çağrısının arkasından öteki hususi bankaların da harekete geçmesi beklenmektedir.

Bankaların destek paketlerine

  • Akbank,
  • Ziraat Katılım,
  • Kuveyttürk,
  • Eximbank ve
  • Denizbank ta birlikte rol aldı. Bankalar korona sebebiyle kredi taksit ödemelerini ertelediklerini deklare etti.

Denizbank Kredi Borcu Erteleme

Denizbank bireysel ve ticari müşterilerin talep etmeleri halinde 30 Nisan’ a kadar olan anapara, faiz ve  taksit ödemelerini mevcut koşullarda 30 Haziran’ a kadar ertelendiği açıklandı.

BDDK Takip Süresi Uzadı

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumunun yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa 90 gün olan kredi takip süresi uzadı. Kredi takip süresine 90 gün daha süre verildi. Toplamda 180 gün olarak tekrardan düzenlenen kredi takip süresi 31 Aralık 2020 geçmişine kadar geçerli olacaktır. Bankalara kredi borcu olan vatandaşlar koronavirüs sebebiyle ödemelerini yapmadıkları Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında takibe düşen vatandaşların kredi siciline “mücbir sebep” notu eklenecektir. Böylelikle kredi notu düşmeyecek ve kara listeye girilmeyecektir. Koronavirüsünün ekonomik anlamda sorun yaratılmaması için kredi notu düşmeyecek ve kredi takip süresi uzayacaktır.


About admin

Check Also

Koronavirüs Ekonomi İstikrar Paketi Açıkladı. İşte Yeni Müjdeler!

18 MART 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs salgını ile ilgili savaşım kapsamında düzenlenmiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>