Varlık Barışında Süre Uzatıldı

Varlık Barışında Süre 6 Ay Uzatıldı

Yurtdışında bulunan para, altın, döviz ve hisselerin Türkiye’ ye getirilmesini özendiren Varlık Barışı Bakanlar Kurulu’nun “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunun 7. Maddesinde Yer Alan Sürelerin Uzatılması Hakkında Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Sonucu” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yurt haricinde değişik ülkelerde bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve öteki ana para piyasası araçlarını serbestçe Türkiye’ye getirmek isteyenlerin 31 Aralık’ta bitiyordu. Sadece varlık  barışı müracaat süresi 6 ay daha uzatılarak 30 Haziran’a ertelendi.

Yurtdışında kıymetli mal varlığı bulunan ve bu tarz şeyleri devletimizde getiren gerçek ve tüzel kişilerin, söz mevzusu varlıkları serbestçe tutum etmesine olanak elde eden ve kamuoyunda Varlık Barışı olarak malum düzenleme ile Türkiye’ye yurtdışından parasını, altınını ve hisse senetlerini getiren gerçek ve tüzel kişiler, söz mevzusu varlıkları serbestçe tutum edebilecek.

varlık-barışı

Süre 6 ay daha uzatıldı.

Varlık Barışında Mühim Mevzular

Ek olarak başka ülkelerden devletimizde getirilecek olan tüm varlıkların ülkeye sokulmasında esnasında kişilerden vergi harç vb benzer biçimde herhangi bir ödeme alınmayacak. Yurtdışından tüm varlıklarını ülkemize getirmek isteyenlerin bankalardaki işlemlerinde yeni bir bankaya yada aracı kurumlarda mevcut ya da yeni açılacak bir hesaba geçirme edebilecek yada fiziki olarak Türkiye’ye getirebilecek ve kıymetlerin getirildiğinin kabulü için bu kurumlara bildirim yapılması kafi olacak.

Yurtdışından getirilen kıymetlerin ülkeye getirilmesinde değişik kurumlardan belgeler istenmeyecek banka dekontu, aracı kurum işlem netice formları ve deklarasyon bildirime istinaden Gümrük İdaresi’nden alınan belgeler ile kişiler ülkemize getirilmiş bulunduğunu belgeleyebilecek. Bankalara  ve ya aracı kuruma getirilmesinde kabul edilmesi için meydana getirilen bildirimlerde ise İlgili tebliğde yer edinen “biçim” kullanılacak.

Eskiye dönük araştırma yapılmayacak. Gümrük İdaresi ile ilgili öteki kurumlar ve aracı kurum ve bankalar getirildiğine dair ve ülkede tutum edildiğinde dair bir araştırma ve araştırma yapmayacak ve bildirim yapılmasında kullanılacak olan  bildiri ile belirlenen biçim ve ekleri haricinde herhangi bir belge istemeyecek.

Tüm şirket, ortakları ve temsilcileri vekalet ve temsilci sözleşmesi ile yurtdışından Türkiye ye kıymetleri getirme imkanları bulunuyor. Yurtdışından getirilecek olan kıymetler için vergi, fotoğraf, harç ve fon yönünden herhangi bir araştırma ve tarhiyat yapılamayacak, ceza kesilemeyecek. Buna  ithalde alınanlar da dahil ediliyor.

Yurtdışından getirilen kıymetlere yönelik geçmişe dönük bir vergi incelemesi yapılmayacak ve  başka suretlerle de hiçbir vergi türü yönünden tarhiyat da yapılmayacak ve dolayısıyla geçmişe dönük bir araştırma, araştırma, soruşturma yada kovuşturma yapılmayacak. Ek olarak tüm bu varlıklara ilişkin bildirimlerin, mevzuatımızda yer edinen öteki düzenlemeler bakımından herhangi bir araştırma, araştırma yada soruşturma kapsamına alınmayacak.

Anlaşmalı Bankalar

 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Burgan Bank
 • İş Bankası
 • Vakıf Bankası
 • Güvence Bankası
 • Halk Bankası
 • Şekerbank
 • Akbank
 • Denizbank
 • Citibank
 • TEB
 • Finansbank
 • Odeo Bank
 • İng Bank
 • HSCB
 • Finansbank
 • Albaraka Türk

Maliye Bakanlığı’na bağlı bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın Varlık barışı ile ilgili dokümanına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yurt haricinde yaşamakta olan vatandaşların ülkemize getirecekleri varlıklardan herhangi bir vergi alınmayacak. Bunlar için altın, hisse senedi, tahvil ve bono benzer biçimde varlıklar için 2016 senesinde da vergi alınmamasına dair bir karar verilmişti. Daha evvel de bu varlıklarda yüzde 2 oranında vergi ödemesi şartı bulunmaktaydı. Varlık Barışı dahilinde sayılacak olan varlıklar ise döviz, para, menkul kıymetler ve ana para piyasasına ilişkin olan hisse senedi, tahvil vb. ile mal varlığı kanıtlayan arazi, arsa benzer biçimde tapuya kayıtlı olan mülkler ile firmanın ortak olması durumunda borçlardır. Bu mal varlıkların bildirilmesi gerekmektedir.

Yurt dışı varlıkların ise bildirimleri banka ya da aracı kurumlar tarafınca gerçekleştirilecektir. Bu tarihe kadar bu mal varlıklarının kanuni defterlere kaydedilmesi gerekiyor. Yurt içinde bildirilen varlıklar için ise gene kasım ayı sonuna kadar yüzde 2 oranında vergi ödenmesi gerekmektedir. Sadece Temmuz ayına kadar yapılacak olan bildirimlerde herhangi bir vergi ödenmesi gerekmiyordu.


About admin

Check Also

Dolar Düştü Fiyatlar Neden Düşmüyor? 2020 Tahminleri

Ağustos ayında yükselen kur ile beraber dolarda yaşanmış olan artış fiyatlara da yansıdı. 7 lirayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>