Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu

7143 sayılı kanun kapsamında devlet tarafınca vergi borçlarının yapılandırılması mümkündür. Bu bağlamda verilen süre içinde vergi dairesine giderek borçlarınız ile ilgili bir ödeme planı yaptırabilirsiniz. Hem de Gelir İdaresi Başkanlığı’ na bağlı İnteraktif Vergi Dairesi ya da e-devlet kapısı üstünden vergi borcu yapılandırması ve borç ödeme işlemi yapılabilmektedir. Resmi Gazete’de Vergi ve Öteki Bazı Alacakların Tekrardan Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile mevzuya hangi borçların dahil edileceğinin sınırları çizilmiştir. Detaylar haberimizde.

Vergi Borcu Nedir?

Vergi devlet tarafınca vatandaşlardan talep edilen karşılıksız ödenek manasına gelir. Devlet vatandaşlarından almış olduğu bu paralar ile vereceği hizmetler için lüzumlu olan finansmanı sağlar. Vergi daireleri tarafınca bu vergiler takip edilir. Sadece bazı sebeplerden dolayı vatandaşın borcunu vaktinde ödememesi sonucunda devlete karşı vergi borçlusu olur. İşte tüm bu borçlar için yapılandırma olacağı şeklinde haberler çıkmıştı sadece meydana getirilen düzeltme ile bu süre uzatıldı. Doğrusu vatandaşlar vergi borçlarını yapılandırabilecek. Yapılandırma işlemi borcun gözden geçilerek tekrardan bir taksitlendirme işlemi yapılması manasına geliyor. Borcunu peşin olarak ödemek isteyenler için ise indirim yapılması söz mevzusu oluyor.

Vergi Borcu Yapılandırma

 • 7143 sayılı kanun ile aşağıdaki başlıklar vergi affı ve yapılandırma kapsamındadır;
 • Ödemesi geciktirilmiş vergi borçlarında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi oranında yenileme yapılacaktır.
 • Mevzusu trafik para cezası olan cezai işlemlerde mühim oranlarda indirim uygulanacaktır.
 • Eczaneler için faizsiz ve cezasız olarak stoklar ile ilgili işlemler yapılacaktır.
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi için vatandaşa ödeme kolaylığı sağlanacaktır.
 • Vergi artırımı ve matrahta vergi incelemesinden muafiyet söz mevzusu olacaktır.
vergi-borcu-yapılandırması-nedir

Yapılandırma işleminde gecikme faizi ve gecikme zammı alınmayarak ödenecek meblağ Yurt içi üretici fiyat endeksi üstünden eğitim edilecektir.

 • Vergi borcunu peşin ödemeyi taahhüt edenler için Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi üstünden hesaplanacak olan tutarlara ek %90 indirim uygulanacaktır.
 • Cezasız ve faizsiz olarak işletme kayıtları usulüne uygun hale getirilecektir.
 • Barış yolu ile sonuçlanan vergi ihtilaflarında %80 oranında indirime gidilecektir.
 • Ulusal ekonomiye kazandırılan yurt içi ve yurt dışı varlıkların ülke ekonomisine kazandırılması sağlanacaktır.
 • Aslına bağlı olmayan usulsüzlük cezalarında yarı yarıya indirim uygulanacaktır.

Borç Yapılandırması İçin Müracaat Kanalları;

 1. Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üstünden başvurular bu tarihe kadar kabul edilecektir. Bu web sitesi interaktif vergi dairesi olarak işlem yapmaktadır. Doğrusu vergi dairesine gitmeden web üstünden de işlem yapabilirsiniz. İnteraktif vergi dairesi üstünden yapılandırma işlemi için tıklayınız.
 2. E-devlet kapısı üstünden vergi borcu yapılandırması yapmak mümkündür. E-devletten vergi borcu sorgulamak ya da ödeme işlemi yapmak için tıklayınız.
 3. Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine bireysel olarak müracaat yapabilirsiniz.
 4. Posta yolu ile meydana getirilen başvurular da kabul edilmektedir.
 5. Motorlu Taşıtlar Vergisini eğitim etmekle görevli vergi dairelerine ya da Mal Müdürlüklerine yapılacak olan başvurular da kabul edilmektedir.

SMS ile borç sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. T.C. kimlik numaranızı yazıp bir boşluk bırakarak anne kızlık soyadınızın 2 iki harfini 1189‘ a gönderebilirsiniz.

Peşin Ödemede Sağlanacak Avantajlar

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamında ödemelerini peşin yapacaklara sağlanan pek oldukca avantaj bulunmaktadır. Bu tarih itibari ile ilk taksitlerin ödenmesi durumunda bu miktarlara katsayı uygulaması yapılmayacaktır. Ek olarak ilk taksit ödemesini bu tarihte gerçekleştirenlere Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi üstünden %90 oranında indirim yapılacaktır. Peşin değil de taksit ile ödeme yolunu seçenler için erken ödeme yapanlara katsayı uygulanmayacaktır. İndirim yalnızca peşin ödeme seçeneğinde uygulanmayacaktır.

Taksitle ödeme yolunu seçenler için de 2.taksitleri vaktinde ödemeleri durumunda %50 indirim uygulanacaktır. Doğrusu özetle peşin ödeme yolunu seçenler için borçların %90‘ ından vazgeçilerek yalnız %10’ u eğitim edilecektir. Taksitle ödeme yöntemini seçenler ise borcun yarısından yurttaş muaf tutularak yalnız yarısının ödenmesi talep edilecektir. Sadece bu olanak Ekim ve Kasım aylarının belirlenen günlerine kadar ödeme icra eden vatandaşları kapsamaktadır. Kanunun resmi gazetede yayımlandığı tarihten ilkin borçların ödeniyor olması durumunda, hemen hemen vadesi dolmamış taksit borçları için bu yeni düzenlemeden yararlanabilecek ve kalan ödemelerini bu kanuna bakılırsa yaparak indirim oranlarından yararlanabilecektir.

vergi-borcu-yapılandırma

Peşin ya da iki taksit ile ödeme seçeneğini tercih edenlere sunulan pek oldukca avantaj ve vergi indirimi vardır.

Peşin ödenecek olan yönetimsel para cezalarında uygulanacak olan indirim oranı %25‘ tir. Taksitle ödeme seçeneğini seçenlerin yönetimsel para cezalarında ise %12,5 oranında indirim uygulanacaktır. Ek olarak katsayı uygulaması yapılmayacağını da belirtmek gerekiyor. Esnafın ödediği basit usulde vergiler hakkında bilginiz var mı?

Kesinleşmiş Vergi Borcu Olanlar İçin Düzenleme

Yürürlükte olan vergi kanunları dahilinde belirlenen beyan sürelerinde vergi mükellefleri ya da sorumlularına beyan edilen vergilere kesinleşmiş vergi adı verilmektedir. Bu bağlamda kanun ile beraber kesinleşmiş vergi borçlarına da düzenleme gelmiştir. 7143 sayılı Vergi Borcu Yapılandırma kanunu kapsamında yapılacak olan yapılandırmada borçlarının aslolan tutarlarının eğitim edileceği bildirilmiştir. Sadece kanunda anlatılan ölçülerde vatandaşa bazı imkanlar da sunulmuştur. Güncelleme tutarlarının gecikme faizi ve ya da gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üstünden tahsilatı gerçekleştirilecektir. Vergi aslına bağlı olmamak kaydı ile hususi usulsüzlük ya da usulsüzlük cezalarında tutarın yalnız yarısı ödenecektir. Bu cezaların %50 oranından yurttaş muaf tutulmuştur. Ek olarak vergilerin aslından ayrılan cezaların yarısı, aslına bağlı olan cezaların tümü ve gecikme zammı ile gecikme faizi şeklinde alacakların ise tamamının tahsilinden vazgeçilmesi söz mevzusudur.

Bu kanun kapsamında olan yönetimsel para cezaları Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafınca verilen cezalar, trafikte verilen para cezaları, köprü ve otoyollardan geçişte verilen yönetimsel para cezaları, askerlik süresinde verilen para cezaları, seçim süreçlerinde verilen para cezaları, nüfus için ödenecek olan para cezaları ve karayolu taşıma para cezaları bu kanun kapsamında bulunmaktadır. Gene kesinleşmiş vergi alacakları için de peşin ve taksitli ödemede uygulanan indirim oranları söz mevzusu olacaktır.

Vergi Borcu Ödeme

Vergi borçlularının ilk olarak bir ödeme yöntemi seçmeleri gerekiyor. Şu sebeple uygulanacak indirim oranları tamamen ödeme yöntemine bağlıdır. Kredi kartı ile, banka havalesi yöntemi ile, yetkili bankalar ya da vergi dairesi veznelerine meydana getirilen ödemeler kabul edilecektir. Taksitli yöntemi tercih edenlerin ise taksit tarihlerini geçirmemeleri ve vaktinde ödeme yapmaları gerekiyor. Kira gelir vergisi ödüyorsanız bu içeriğimiz tam size bakılırsa!

vergi-borcu-ödeme

Bağlı bulunduğunuz vergi dairelerinde vergi borcu yapılandırma başvurusu yapabilir ve ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Dava Mevzusu Olan Vergi Borçları

Kanun kapsamında eğer ihtilaflı olan bir vergi davası var ise bundan vazgeçerek indirim ve avantajlardan yararlanmanız mümkündür. Davadan istemediğinize dair bir dilekçe yazarak bunu vergi dairesine bildiri etmeniz durumunda kanun kapsamına dahil olabilirsiniz. Kanunun yürürlük zamanı itibari ile ihtirazı kayıt doğrusu çekinceye mevzu olan fakat bu duruma karşın ödenmemiş vergiler de kanun kapsamına alınacaktır. Dava mevzusu olarak hemen hemen karara bağlanmamış vergi borçları için verginin aslının yarısından vazgeçilecektir. Ayıca gecikme faizi ve gecikme zammı ödenmeyecek olup bunların yerine Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi oranları dikkate alınacaktır. Doğrusu özetle dava mevzusu olan borçlarda vergi ziyaı miktarı olan %50 tutarından, gecikme cezası ve gecikme faizinden vazgeçilerek vatandaşın vergiyi daha kolay ödemesi sağlanacaktır.

Tüm bu söylediklerimizden hareketle belirtmek gerekiyor ki kanun kapsamına dahil edilen uygulama tam olarak bir vergi affı mahiyeti taşımıyor. Şu sebeple ana paranın tahsili tüm indirim ve avantajlar ile beraber gerçekleştiriliyor. Gecikme zammı ya da gecikme faizinden vazgeçilerek ödenecek yeni meblağ Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi dikkate alınarak hesaplanıyor. Kanun kapsamında uygulanacak olan Yİ-ÜFE 0,35 oranında uygulanacaktır. İlk taksit ödeme tarihinde peşin ödeme gerçekleştirenlerde vergi cezasının %90’ı tutarından vazgeçiliyor. İki taksit halinde ödeme yapılması durumunda ise vergi cezasının %50′ sinden vazgeçiliyor. Taksit ile ödeme seçeneğini tercih edenler için ana para + Yİ-ÜFE hesaplamasından elde edilmiş meblağ ödenecek.

Peşin ödeme seçeneği pek oldukca avantaj sunuyor. Sadece taksit seçeneğinde de pek oldukca avantaj mevcuttur. Son müracaat zamanı kaçırmayın!


About admin

Check Also

Dolar Düştü Fiyatlar Neden Düşmüyor? 2020 Tahminleri

Ağustos ayında yükselen kur ile beraber dolarda yaşanmış olan artış fiyatlara da yansıdı. 7 lirayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>