Vergi Yapılandırması 6 Ay Uzatıldı 2020’de Bitiyor

Kamu borçlarına yapılandırma müjdesi tüm borçluların yüzlerini güldürmüştü. Vergi borcu, kyk borcu, trafik cezası ve motorlu taşıtlar şeklinde çeşitli vergilere işlemi yapılması için müracaat zamanı duyuru edilmişti. Sadece meydana getirilen düzenleme ile yapılandırma başvurularında bulunmak için son tarih duyuruldu. Yapılandırma işlemi ile borçlarının gecikme faizleri ve zamlarından kurtulmak isteyenlerin müracaat işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

Hesaplamada uygulanacak olan formül ana para + Yİ- ÜFE oranları olacaktır. Bu düzenleme ile beraber borç yapılandırma işlemini gerçekleştirmek isteyenlerin ödemeleri peşin kabul edileceği şeklinde kendilerine taksit imkanı da sunulacaktır. En fazla 18 eşit taksit ile ödeme seçeneği sunulacaktır. 6 ,9 ya da 12 taksitte de ödeme yapılabilecektir. Borcunu peşin ödeyecek olanların da ilk taksit ödeme süresi içinde ödemelerini yapmış olmaları gerekmekte. Ödemeler iki ayda bir yapılacağı için 6 taksit imkanını tercih edenlerin borçları 1 yıl içinde bitmiş olacak.

tüik

Vergi borçları TÜİK tarafınca belirlene yurt içi üretici fiyat endeksine gore yapılacak.

Belirtmek gerekiyor ki ilk 2 taksitin zamanında ödenmemesi ya da tutarın tamamlanmamış ya da yanlış ödenmesi durumunda kanuna herhangi bir aykırılık olmuş kabul edilmeyecek. Sadece bu kanun tam olarak bir af mahiyeti taşımıyor. Doğrusu anaparanın tahsilatının önünde hiçbir engel yok. Mevcud borcun anaparasına ek olarak gecikme zamları ve cezaları var. Düzenleme ile borç namında bulunan gecikme zamları ve cezaları siliniyor. Bunların yerine yukarıda bahsi geçen Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi oranı üstünden bir hesaplama yapılacak. Hesap edilen bu tutarın ana para miktarına eklenmesi ile yeni borç hesaplanmış olacak. Borç tutarı hesaplanırken baz alınacak Yİ-ÜFE oranı %0,35 olarak belirlenmiştir. Bu meblağ belirlenerek elde edilmiş esas borçlarını ilk taksitte ödemeyi taahhüt edenlerden %90 oranında bir indirim uygulanarak yalnızca borcun %10′ u eğitim edilecek. İki taksit haline ödemek isteyenlere ise düzenleme ile beraber indirim uygulanması söz mevzusu. Bu biçim borçluların da gene hesaplanacak olan Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi tutarında %50 indirim yapılması söz mevzusu olacak.

Bahsi geçen formüle ek olarak;

  • 6 taksit seçeneğini tercih edenlerin Yİ-ÜFE kat sayıları 1,045
  • 9 taksit seçeneğini tercih edenlerin Yİ-ÜFE kat sayıları 1,083
  • 12 taksit seçeneğini tercih edenlerin Yİ-ÜFE kat sayıları 1,105
  • 18 taksit seçeneğini tercih edenlerin Yİ-ÜFE kat sayıları 1,15 olarak belirlenmiştir.

Müracaat Iyi mi Yapılacak?

Başvurmak için bir oldukça kanal bulunuyor. Bunlardan ilki Gelir İdaresi Başkanlığı web sayfasında bulunan interaktif vergi dairesidir. Kullanıcı adı ve gizyazı yolu ile giriş yapacağınız sistem üstünden müracaat işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Şifreniz yoksa e-devlet şifresi ile de giriş yapabilirsiniz. Ek olarak şifresiz olarak giriş yaparak da borç hesaplaması yapabilirsiniz. Bu yöntem ile kolayca pek oldukça işlem yapabilirsiniz. İnteraktif vergi dairesi üstünden başvuruda bulunmak için tıklayınız. E- devlet üstünde borç sorgulaması işlemi yapılabiliyor. Sadece sistem kullanıcılarına bir tek data veriyor. Doğrusu e- devlet kapısı üstünden müracaat işlemi yapılamıyor.

Öteki yöntem ise sms yolu ile başvuruda bulunmaktır. Vergi borçlarını yapılandırmak için  BORC yazıp boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranızı yazmanız ek olarak bu mesaja annenizin kızlık soyadının ilk iki harfini büyük harfler ile belirtmeniz dahilinde 1189‘ a ileti atmalısınız. Fiziki olarak vergi dairelerine giderek de müracaat işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Borç ödemelerinin ise ilk taksitin ödeme gününde vergi dairesine yatırılmış olması gerekiyor. Mevzu ile ilgili detaylı data almak isteyenlerin ise gib.gov.tr sitesini ziyaret etmeleri ya da 444 0 189 numaralı telefonu aramaları gerekiyor. E-devlet üstünden borç sorgulama işlemi yapmak için tıklayınız.

Toplumsal Güvenlik Kurumu’ na olan borçların belirlenen tarihlere kadar ödenmesi gerekiyor. Sadece Ticaret Bakanlığı, Belediye ve İl Hususi İdareleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’ na olan borçların ise gene belirlenen geçmişine kadar ödenmesi gerekiyor. Bu kanallar üstünden müracaat yaparak %50′ den %90′ a varan indirim avantajlarından yararlanın. Kesinleşmemiş, dava sürecinde, araştırma ve tarhiyat süreçlerinde bulunan borçlar da yapılandırmaya dahil edilecektir. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri de bu imkanlardan faydalanacaktır. Bu sayede işletme kayıtları herhangi bir cezaya doğal olarak tutulmadan gerçeğe uygun hale getirilecektir. Matrah ve vergi artırımı mevzularında herhangi bir damga vergisi tutarı kabul edilmeyecek.

İnteraktif Vergi Dairesi

Gelir İdaresi Başkanlığı’ na yapılacak olan her türlü müracaat ve ödeme işlemi için kullanıma açılmış bir platformdur. Ek olarak İOS ve Android üstünden de uygulama olarak cep telefonlarına indirilebilmektedir. Sistemi kullanabilmek için üyelik işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Sistem üstünde ana sayfa, data ve işlem olarak 3 alan bulunmaktadır. Borç ödemesi alanı seçilerek kredi ya da banka kartı ile işlem yapılabilmektedir. Sisteme kayıt olmak için tıklayınız.

Vergi borcu ya da kamuya olan herhangi bir borç işlemini yapılandırmak için son müracaat tarihini kaçırmayın ve taksitlerinizi zamanında ödeyin.


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>