Whatsapp Şikayet Hattı Numaraları (SÜREKLİ GÜNCEL)

Whatsapp Yakınma Hattı Numaraları Nedir?

Whatsapp ve mobil uygulamalar yaşamımıza ışık hızıyla girdi. Mobil cihazlarımızdan sms kontrolü yerine whatsapp uygulamasından bildiri gelip gelmediğini denetim eder olduk. Doğal olarak bu uygulamaların birçok katkısı olduğu benzer biçimde dikkatli ve bilgili kullanılmadığı takdirde eksileri de mevcuttur. Şimdi sizlerle, Whatsapp yakınma hattı numaraları mevzusunda, bu uygulamadan rahatsız etme, tehdit yada benzeri suçların işlenmesi sonucunda yapabileceklerinizi ve her türlü durumu iyi mi yakınma edilebileceğini anlatacağız.

Devletimizde artık 10 kişiden minimum 5 kişinin cebinde akıllı telefon ve bu telefonla beraber whatsapp programı mevcut. İnternet paketi yada bulunmuş olduğu ortamda wifi olan tüm kullanıcılar bu uygulama yardımıyla bildiri tutarı ödemeden haberleşebiliyorlar. Ek olarak grup oluşturma eklentisi yardımıyla tüm akraba ve eş dostu bir araya biriktirerek, kısa mesajınızı aynı anda tüm ailenize ve sevdiklerinize ulaştırabiliyorsunuz. Hatta mesajdan öte, o an çektiğiniz videoyu ve fotoğrafı whatsapp grubunuzla paylaşabiliyorsunuz. Hususi günlerde, bayramlarda artık el öpmek, whatsapp ile oldukca kolay. Bazıları harçlık bile veriyor. 🙂 her neyse biz mevzumuza geçelim.

whatsapp-ihbar-ve-şikayet-hattı

Whatsapp suç duyurusu hatları yardımıyla sizde şikayette bulunabilirsiniz.

Hızla gelişen teknolojinin getirisi olan bu yüce program whatsapp, mağduriyetleri de bununla beraber getiriyor. Bu bildiri ile kabahat işlediğinde kimsenin kendisine ulaşamayacağını zanneden akıllı kişi yada kişiler, her türlü,  sövgü, rahatsız etme, dolandırıcılık ve benzeri kabahat teşkil eden faaliyetleri whatsapp üstünden yapabiliyor. Bunun için kullananların alabilecekleri birçok tedbir mevcut.

İlk tedbir olarak kişinin size whatsapp ortamından bildiri göndermesini engelleyebilirsiniz. Bunun için konuşma penceresinde iken “Spam olarak bildir ve engelle” fonksiyonunu aktifleştirerek, kişiyi whatsapp sunucularına yakınma edebilir ve size bildiri göndermesini engelleyebilirsiniz.

Whatsapp Ortamında İşlenen Hakaret ve Sövgü Suçu İçin Yakınma

Gerçek hayatta, hakaret yada aşağılayıcı özellikte söz söylemek ve sövgü etmenin kabahat bulunduğunu tamamımız biliriz. Mevzuatta şöyleki denmektedir. İnternet ortamından whatsapp yazışmaları ile sözlü yada yazılı olarak şikayete mevzu olabilen davranışlarla ilgili mevzuat hükümleri aşağıda belirtilmiştir.

MADDE 125. –(1) Bir hiç kimseye onur, onur ve saygınlığını rencide edebilecek özellikte somut bir eylem yada olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak yada sövmek suretiyle bir kimsenin onur, onur ve saygınlığına hücum eden şahıs, üç aydan iki yıla kadar hapis yada adli para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin minimum üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı yada görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.
(3) Hakaret suçunun;
a) Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı,
b) Dini, siyasal, toplumsal, felsefi inanç, fikir ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin buyruk ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı,
c) Kişinin mensup bulunmuş olduğu dine gore mukaddes sayılan değerlerden bahisle,
İşlenmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan azca olması imkansız.
(4) Ceza, hakaretin açıkca işlenmesi halinde, altıda biri; basın ve gösterim yöntemiyle işlenmesi halinde, üçte biri oranında artırılır.
(5) Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret edilmesi halinde kabahat, kurulu oluşturan üyelere karşı işlenmiş sayılır.
MADDE 126. –(1) Hakaret suçunun işlenmesinde mağdurun adı açıkça belirtilmemiş yada isnat üstü kapalı geçiştirilmiş olsa bile, eğer durumunda ve mağdurun şahsına yönelik bulunduğunda duraksanmayacak bir durum var ise, hem adı belirtilmiş ve hem de hakaret açıklanmış sayılır.

Yukarıda belirtilen maddeler gereğince suçun whatsapp şikayetine mevzu olabilmesi için gerçek ortamda işlenmesi gerekmiyor. Hakaret ve benzeri suçların ceza süreleri yukarıda belirtilmiştir. Doğal olarak size karşı bu suçu işleyen şahıslar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı dilekçe ile kabahat duyurusunda bulunmanız gerekmektedir. Whatsapp yakınma hattı ve Adli makamlar tarafınca bu hattın takip edilmiş olduğu bir ortam söz mevzusu değildir.

ihbar-hattı

Kanalların da suç duyurusu hatları bulunmaktadır.

Whatsapp Yakınma ve İhbar Hattı Numaraları

Bazı Belediyeler, Güvenlik Birimleri, tv kanalları ve benzeri makanlar tarafınca whatsapp suç duyurusu hattı kurulmuş ve yazılı ve görsel olarak ihbarda bulunanların şikayetlerinin dikkate alındığı bildirilse de, kanunlarımızda bu şekilde bir düzenleme bulunmadığında en iyi başvurunun Adliyelere dilekçe ile yapılacağı gerçektir. Mesela İstanbul Şişli belediyesi kurmuş olduğu whatsapp yakınma ve suç duyurusu hattı ile 549 8061676 nolu numaradan şikayetlerinizi cevaplandırıyor.

Resmini çekin gönderin. İstanbul Güvenlik Müdürlüğü 2 numaradan whatsapp yakınma ve ihbarlarını değerlendiriyor. Bu numaralar,  0552 155 0 155 ve 0533 155 0 155 olup, genel anlamda trafik ihlalleri ile ilgili müracaat yapılıyor.

TCDD’ de whatsapp yakınma hattı oluşturan kurum ve kuruluşlar içinde içeriyor. TCDD Whatsapp yakınma hattı numarası ise 0507 321 82 33 olup, bu hat üstünden müessese ile direk olarak bağlantı kurup, yakınma, talep ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca beklenen Whatsapp Besin İhbar Hattı 9 Mart 2020 tarihinde hizmete girdi. Besin güvenirliliği ve vatandaşların sağlığı için hizmete giren Alo 174 Besin İhbar Hattından sonrasında beklenen Whatsapp Hattı ile halk sağlığı ve güvenliği sağlanmış olacaktır. Vatandaşlar kuşku duydukları durumlarda ALO 174 ya da 0501 174 0 174 numaralı whatsapp hattı üstünden ulaşım sağlayabilirler. Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Whatsapp Besin İhbar Hattı hakkında şu laflara değindi;

“Vatandaşımızın sağlığı, güvenliği söz mevzusu olunca, Gıdada öykünmek ve tağşiş yapanların gözünün yaşına bakmayacak ve affetmeyeceğiz. Herhangi bir durumda sual işareti duyduğunuz bir mevzu olursa, ne olursa olsun ALO 174 üstünden ve bugün itibariyle devreye giren 0501 174 0 174 Whatsapp Besin İhbar Numarası üstünden mesajla bizlere ulaşın” dedi.

Whatsapp Besin İhbar Hattı

Bolu Belediyesi de, tüm Bolululara talep ve önerileri için bir hat oluşturdu ve belediye hizmetleri ile aksaklıklara bir bildiri ile ulaşabiliyorsunuz. Bolu Belediyesi Whatsapp yakınma ve suç duyurusu hattı numarası 0506 838 14 00 olup, Belediye görevlileri, şikayetinizin resmi çekin ve gönderin diyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca oluşturulan çevre suç duyurusu hattı, çevre dostu olan uygulamalara bir yenisi daha eklenmiş olup çevre ile ilgili her türlü şikayetler 0532 0101 181 no’lu hat üstünden alınmaya başlanmıştır.  Çevre kirliliğine dair şikayetler konum atılarak, fotoğraf yada video halinde Bakanlığa ulaştırılabilmektedir. Bu yakınma hattı üstünden gelen suç duyurusu ve şikayetler  7/24 il müdürlüklerine iletilecek, yerinde tespit ve araştırma yapılacak şikayete mevzu olan mevzu ortadan kaldırılacaktır.

Yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle market ürünlerinin stoklanması ve fiyatlarda oldukça artış yaşanması üstüne Gömü ve Maliye Bakanlığı bu tür şikayetler için whatsapp hattı kurmuştur. Bu whatsapp hattı ile şikayetler kolaylıkla iletilebilecek ve işlemler Bakanlıkça başlatılacaktır. 7/ 24 hizmet halinde olan whatsapp yakınma hattına 0552 189 0 189 numarasından ulaşabilirsiniz.

Tv ve Haber Kanalları Whatsapp İhbar Hatları

  • Show Tv; 05337019161
  • Habertürk :05321650115,
  • Gaziosmanpaşa belediyesi; 0532 205 5666
  • Sözcü Gazetesi: 05498072799,
  • Darbeyle ilgili Anadolu Ajansı hattı; 0 536 866 38 99
  • Doğan Haber Ajansı; 0 533 714 8690

Whatsapp yakınma ve suç duyurusu hattı listesine eklenmesini istediğiniz yeni numaraları aşağıda yorum kısmına yazarak bildirebilirsiniz.

2020 Whatsapp trafik ihbar hattı üstünden de seyir halindeyken rastladığınız trafik ihlallerinin fotoğrafını ya da videosunu çekerek gönderebilirsiniz.


About admin

Check Also

Dolar Düştü Fiyatlar Neden Düşmüyor? 2020 Tahminleri

Ağustos ayında yükselen kur ile beraber dolarda yaşanmış olan artış fiyatlara da yansıdı. 7 lirayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>