Yapılandırma Yapmayan Bankaları Şikayet Etme Dilekçesi

Konut kredisi borcu olan yurttaşlarımız yapacakları yapılandırma işlemi ile beraber düşük faiz oranları ile tekrardan hesaplatabilir ya da birden fazla bankaya olan borçlarını tek çatı altında toplayabilir. Hatta bu anlamda bankaların geliştirdiği borç kapatma kredileri de bulunmaktadır. Sadece bazı durumlarda bankalar müşterilerinin bu taleplerini reddedebilir. Yazacağınız bir dilekçe ile bu durumu çözebilirsiniz. İçeriğimizeki dilekçe örneği yardımı ile bankalara borç yapılandırma talebi ile gidebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma İtirazı

Bankaların kredi faiz oranlarını düşürmelerine karşın bazı bankaların halen daha ilkin verdikleri krediler için yapılandırmaya onay vermedikleri bildirilmektedir. Bu durumda düşen müşteriler, kanun yoluna ve yargıcı heyetlerine başvuracakları benzer biçimde, tüketicinin ilk çekmiş olduğu krediye ilişik sözleşmede, ondan sonra yapılandırma kredisi çekilmesine dair herhangi bir madde bulunmaması sebebiyle ret cevabı almaları ihtimaller içindedir.

kredi-yapılandırma

%0,99 – %1,05 oranında ev kredisi çeken müşteriler ile %0,85 faiz oranı ile konut kredisi kullanan esnaf içinde belirgin faiz farkı olacaktır. Bu durumda öteki faiz oranlarının daha da düşmesini ve yapılandırma kredilerinin açılmasını beklemek durumundasınız.

Ev kredisi faizleri düştü yapılandırma ve refinansman imkanlarından sizde yararlanın.

Eğer kafi seviyede kamuoyu oluşturulursa, Hükumet tarafınca daha ilkin kredi çekenlerin borçlarının yapılandırılması yönünde bir işlem yapılabilir.

İtiraz ve Yakınma Dilekçesi

Siz yinede bankaya talebinizi bildirmek isterseniz aşağıda belirtilen şekilde bir dilekçe yazarak, bu dilekçe ile başvurabilirsiniz.

.. BANKASI MÜDÜRLÜĞÜNE

              Bankanızdan … tarihinde konut kredisi çektim. Bu kredininin miktarı : …. dır. Ben kredimi %1,.. faiz oranı ile kullandım. Sadece şuan itibariyle faiz oranlarıınn düşmesinden bahisle çekmiş olduğum banka kredisini yapılandırmak isterim.

Gereğini arz ederim.

Ad soyad imza

Yukarıda ki Konut kredisi yapılandırma itiraz ve yakınma dilekçesi örneği ile yapılandırma ve borç kapatma kredisi vermeyen bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Öteki en uygun yapılandırma kredisi veren bankalara müracaat da bulunabilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Iyi mi Yapılır?

Kredi yapılandırmak istiyorsanız kredinizi aldığınız bankada yeniden yapılandırma yapabileceğiniz benzer biçimde başka bir bankayı da tercih edebilirsiniz. Sadece burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta şudur; eğer yapılandırma işlemini değişik bir bankada yapacaksanız anapara üstünden ilk bankaya erken kapatma cezası ödemeniz gerekiyor. Bu işlemden sonrasında geçirme işlemini istediğiniz bankaya yapabilirsiniz. Fakat size en uygun ödeme planını sunan banka ile anlaşamanız yararınıza olacaktır. Bankalar krediyi erken kapatmak istemeniz durumunda %0.20 oranında ek komisyon talep ederler. Bu sebeple değişik bir bankada borç yapılandırmanız dahilinde dosya harcaması, kredi tahsis tutarı, komisyon oranı ve faiz benzer biçimde tüm bilgileri hesaplamanız gerekmektedir. Eğer mevcut bankadan değişik bir bankaya geçiş daha maliyetli olacaksa borcunuzu kredi çektiğiniz bankada yapılandırmanız yararınıza olur. Uygun teklifler sunan bankaların ise tekliflerini değerlendirin. Daha azca taksit ve daha düşük faiz oranı sunan banka ile anlaşabilirsiniz.

Kredi Yapılandırmanın Avantajları

Kredi yapılandırmanın pek fazlaca pozitif yanları bulunmaktadır. Bu avantajlar şunlardır;

  • Ilk olarak maliyet mevzusunda bir zarara uğramanızın önüne geçilir. Bu şu anlama gelmektedir; yapılandırmayı en uygun faiz oranı sunan bankada yapmanız durumunda borcunuz için daha azca tutarda ödeme yaparsınız. Sadece burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bu işin daha maliyetli olmaması için uygun bankanın bulunmasıdır. Kimi zaman borcun erken kapanması durumunda sizden kapatma tutarı isteyebilirler. Sigorta harcaması vb. mevzuları da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.
  • İlla ki kredi borcunuzun olduğu bankada yapılandırma işlemi yapmak zorunda değilsiniz. Birden fazlaca bankaya borcunuz dahi olsa bu tarz şeyleri borç transferi yöntemi ile tek bir bankada birleştirebilirsiniz.
  • Yapılandırma işlemi bir nebze de olsun faiz yükünden kurtulmanıza olanak tanımaktadır. Bu sayede öteki bankalara ödeyeceğiniz meblağlar cebinize kalır. Hem de daha azca borç ödemiş ve borcunuzu kapatmış olmuş olursunuz.
  • Borcunuz ödendiği için kredi notunuz da yükselmiş olacak. Bu sayede değişik bir dönemde kredi ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla bankaların kapılarını çalabileceksiniz. Sadece icraya gittiyseniz bu durum pek mümkün olmaz. Sicilinizin düzelmesi 5 yılı bulacaktır.

Kredi yapılandırmasında bulunmak hem borçlarınızdan kurtulmanızı hem de ilerleyen dönemlerde kredi talebi ile bankaların kapısını çalmanızı kolaylaştıracaktır. Yapılandırma talebinizi kabul etmeyen bankaları bir dilekçe yardımı ile yakınma edebilirsiniz. Ek olarak 2020 senesinde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafınca mevcud kredi kartı borçlarının kapatılması amacı ile uygun faiz oranları ile borç kapatma kredileri verilmektedir. Bu kampanyaları inceleyerek borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.


About admin

Check Also

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>