Yaşı Tutmayana Kredi Yok (18-70)

Acil nakit ihtiyacı için bankaya kredi başvurusunda bulunmak isteyen tüketiciler, bankaların kredi ürünleri olan gereksinim kredisi, taşıt kredisi ve konut kredilerinden yararlanmak için kesinlikle bankaların kendi mevzuatlarına bakılırsa belirlediği şartları yerine getirmelidir. Bankalar kendi mevzuatlarına bakılırsa belirlemiş olduğu şartlar bireysel tüketici kredilerin ve ticari kredi ürünleri için  farklılık gösterse de gerçek kişiler için kullandıracakları bireysel tüketici kredilerinden yararlanmak isteyen tüketicilerden ilk olarak kimlik numaralarını gösteren nüfus cüzdanını istemektedir. Birçok banka kredi almak isteyen kişinin ilk olarak nüfus cüzdanından T.C. kimlik numarasından şahıs ile alakalı bilgilere ulaşmaktadır ve ilk koşul olan yaş sınırına bakılırsa değerlendirmektedir.

Kredi Kullanma Alt ve Üst Yaş Sınırı Nedir?

Bankalardan kredi alabilmenin ilk şartı tüketicilerin bankaların istemiş olduğu yaş sınırının üstünde olması şartını sağlamalıdır. Bu yaş sınırı ise her bankada 18 ‘dir. 18 yaşını doldurmuş olan her tüketici bankalara müracaat yaparak kredi talebinde bulunabilir. 18 yaşın altındaki kişiler için kredi kartı veren bankalar tüketicinin velisinin kredi notuna bakarak kredi kartı çıkardığından burada durum değişik olarak algılanabilir. Yalnız kredi ürünleri için geçerli olan bu yaş sınırlaması şartını elde eden her tüketici bankalara kredi başvurusunda bulunarak kredi alabilir ve kredi ürünlerinin geri ödemesini yapabilmesi için de belirli bir gelire haiz bulunduğunu gösteren gelir belgesini de bankaya ibraz etmek zorundadır. Bankalar kişinin gelir durumuna bakılırsa belirlenen limitlerde kredi verileceğinden gereksinim kredisi kullanmak isteyen 18 yaşın üstündeki her tüketici gelir belgesini bankaya vermeli, gelir durumuna bakılırsa belirlenen kredi limiti ile geri ödemeyi güvence altına alan bankalardan kolaylıkla kredi alarak acil nakit gereksinimlerini bu krediler ile giderebilirler.

kredi-almak-için-yaş-sınırı

Kredi almak için yaş sınırı 18’dir.

Kredi alma yaş şartı üst sınırlamasının da bazı bankalardan farklılık gösterse de yaş sınırı averajı 65 ile 80 yaş olarak değişmektedir. Bazı bankalar 65 yaşına kadar kredi verebilirken PTT Aktifbank ortaklığındaki kredi sisteminde 80 yaşına kadar kredi kullanabilme imkanı bulunmaktadır. Emeklilere faiz kredi bağlantısından bankalar ve şartları ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Bankaların kredi ürünlerinden yararlanmak için lüzumlu olan yaş sınırlaması şartını elde eden tüketicilerden istenen gelir belgesinin yanında kişinin kredi notuna bakılarak kredi ürünlerinden yararlandırılır. Geçmişte bankalar ile olan ilişkisinde mesele yaşamış, ödemelerinin aksatmış, zamanında ve noksan yatırmış olan kişilerin kredi notları bankalar tarafınca aşağıya çekilerek düşülür. Bu yüzden kredi notu bankaların şahıs hakkında referans  aldıkları bir değerlendirme sürecinde faydalandıkları en mühim kriter olduğundan kişiler kesinlikle bankalardan kredi almadan ilkin kredi notları düşük ise bunu yukarıya çekmek için ve yükseltmek için lüzumlu olan ve üstüne düşen ödemeleri zamanında yaparak zaman içinde kredi notlarını yükselterek bankalardan sadece bu şekilde daha kolaylıkla kredi ürünlerinden yararlanabilir.

Öğrencilere kredi kartı veren bankalarda da durum aynıdır. 18 yaşını doldurmuş üniversite öğrencilere kredi kartı verilmektedir. Sadece öğrenciler gelir belgesi olmayan kişiler olmadığı için kredi kartı limitleri de düşük olacaktır. Bu limit bir çok bankada 500 TL iken play kart almanız durumunda 1300 TL‘ ye varmaktadır. Play kart veren banka ise Yapı Kredi‘ dir. Sadece banka lüzumlu görmüş olduğu durumlarda yaş sorun olmasa dahi velilerin kefil olarak gösterilmesini isteyebilmektedir. Bu durum tamamen bankaların insiyatifine bağlıdır.

Tüm bu şartlar tüm bankaların kredi almak için müracaat icra eden tüketicilere kredi çıkartmak için öncelikli olarak kriter olarak baz aldıkları şartlardır. Bu şartları taşıyan ve yerine getiren her tüketici bankalardan istediği limitlerde ve vadelerde kredi alabilirler. Acil nakit gereksinimlerini finansmanında müracaat yapacakları bankalardan ilk olarak 18 yaş sınırlamasının üstünde kalan kişiler müracaat yaparak kredi alabilir. 18 yaşın altındaki tüketicilerin velisi kendi adına kendi gelir belgesini ve kredi notunu kullanarak şahıs için referans olabilir ve kefil olarak onun adına kredi alabilir.

Ek olarak 18 yaş altındaki kişilere kredi kartı veren bankalar da bulunmaktadır. Genel anlamda üniversite öğrencilerine yönelik olarak verilen bu kartlar talebe velileri adına çıkarılır. Ya da veliler kendi kredi kartlarının limitlerine bağlı olacak şekilde ek kart çıkarabilirler. Gene veli  ya da vasilerin hesaplarına bağlı olacak şekilde vadeli hesap da açılabilmektedir. Sadece bu kişilerin kredi almaları mümkün değildir. Bir çok süre tertipli geliri olan kişilerin dahi kredi almaları zor olmaktadır. Zira gelir sunabilen kişilerin dahi 6 aylık sigortalarının olması gerekmektedir.

Acil nakit ihtiyaçlarınız için 18 yaş altındaysanız kredi kartlarından nakit ön ödeme ya da taksitli ön ödeme çekebilirsiniz.


About admin

Check Also

En Çok Puan Kazandıran Avantajlı Kredi Kartları 2020

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren kredi kartları bizlere sağlamış olduğu kolaylıklar ile her geçen gün kullanımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>