Yaşlı Bakımevi 2020 Fiyatları (ÖZELLER)

Devlet tarafınca bakıma muhtaç olan yaşlıların bakımı için Yaşlı bakım evleri ve huzurevleri hizmet vermektedir. Toplumsal Devlet ilkesi gereğince, devlet bakıma muhtaç kimsesiz ve ailesi taraından terkedilen yaşlıların hususi hizmetler kapsamı altına almaktadır. Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce rehabilitasyon altında bakılmasını elde eden devletimiz bakıma muhtaç olan yaşlıların her türlü bakımından mesuldür. Ailesinde sıhhat hizmetini evde alamayacak kadar zor durumda olan yaşlı yakınları tarafınca Yaşlı Bakımevi Tutarları ve Başvuruları çoğunlukla araştırılmaktadır. Yaşlı bakım evine başvurularında bazı şartlar yerine getirilmelidir.

Yaşlı bakım evleri huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri ve hususi bakım kısmı olarak 3 grup halinde hizmet vermektedir.

 1. Rahatlık evleri; hasta olmayan yalnız rahat bir ortamda yaşlıları korumak amacıyla kurulmuştur.
 2. Rehabilitasyon merkezleri; tedavisi mümkün olmayan hastalığı olan, devamlı rehabilitasyon altında tutulması ihtiyaç duyulan kişilere hizmet veren kurumlardır.
 3. Hususi bakım evleri; akıl ve ruh sağlığı yerinde olan, bulaşıcı hastalığı olmayan, yatağa bağımlı yada zihinsel yada fizyolojik gerilemeleri sebebiyle hususi bakıma gereksinim duyan yaşlılara hususi bakım veren kurumdur.

Yaşlı Bakım Evi Başvuruları Iyi mi Yapılır?

Devlet huzurevi ve yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinden hizmet alabilmek için WHO Dünya Sıhhat Örgütü’nün standartlarına nazaran yaşlı olmak şartını şu demek oluyor ki 60 yaş ve üstünde olmak şartını taşımak gerekmektedir. Yaşlı bakım evlerine başvuruyu yaşlının ailesinden kişiler yapabileceği benzer biçimde kişinin kendisi de yapabilir. SHÇEK kurumu desteğe ve bakıma muhtaç aile, çocuk, genç, özürlü, yaşlı, hanım ve öteki muhtaç insanlara toplumsal hizmetler vermektedir.

Yaşlı bakım evine başvuruda bulunmak isteyenler ilk olarak;  kişinin bulunmuş olduğu ilde bir Toplumsal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ile Sıhhat ve Toplumsal Yardım Bakanlığına bağlı olarak kurulan kamu kurumu olan SHÇEK huzurevi var ise direkt huzurevine, yoksa SHÇEK İl Müdürlüğü’ne yada kurumun genel müdürlüğüne yapabilir.

Bunun yanında Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Huzurevleri yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerine de müracaat yaparak yerleşme talebinde bulunulabilir. Bunun başvuruları ön müracaat olarak kişinin TC kimlik numarası ve şifresi ile e- devlet üstünden adresinden yapılmaktadır.

Yaşlı bakım evlerine başvuruda bulunarak hizmet almak isteyen kişilerden bazı evraklar talep edilmektedir.

Ön müracaat yapanlardan Rahatlık evine kayıt olmak isteyenlerden başvuruda istenen belgeler;

Rahatlık evine kayıt olmanız için, aşağıda ki evrakların müracaat esnasında verilmesi gerekmektedir. Müracaat esnasında yaşlı adına müracaat dilekçesi ve TC. kimlik numarası beyanı, maaş gelir durumunu gösteren belge ve  sıhhat raporu gerekmektedir. Tabip raporu sonunda sakınca yoktur ibaresi yer almalıdır.

Devlet Yaşlı Bakım Evleri Parasızdır

Devlet yaşlı bakım evi ve huzurevleri ücretsiz bir şekilde 60 yaşını doldurmuş, kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olmayan asla bir halde kendi adına devlet kurumlarından aylık alamayan geliri olmayan, dul ya da yetim aylığı almayan, SGK ‘dan emekli olmayan, göç eder ya da taşınmaz malvarlığı olmayan vatandaşlar ücretsiz bir şekilde huzurevinde hizmet alabilmektedir. Yaşlıların gelir durumlarının iyi olduğu anlaşılırsa hususi huzurevlerinde hizmet alması gerekmektedir. Devletin huzurevinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilmesi için yaşlıların toplumsal yoksunluk içinde olması lazımdır sadece bu şekilde olan yaşlılar devlet huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinde ücretsiz bir şekilde kalabilirler.

Geliri olan ve göç eder taşınmaz mal varlığı tespit edilen kişilerin refah evi ve yaşlı bakım merkezlerinden yararlanabilmesi için belirli bir aylık ödemesi yapması gereklidir. Bu fiyatlar her yıl tekrardan değerlenerek güncellenir. Aylık olarak yapılacak ödemeler de yaşlının alacağı hizmet ne ise ona nazaran bir fiyat üstünden ücret talep edilir. Bu ücretler Yaşlı bakım evlerinin senelik üyelik aidatı benzer biçimde, sıhhatli yaşlılar için gündüz bakım hizmeti, alzheimer demanslı yaşlıların gündüz bakım hizmetleri, evde bakım hizmeti tutarı, temizlik hizmet tutarı, teknik hizmeti, hemşire refakat günlük ve 1 saatlik hizmetleri adı altında hangi türden hizmet alınıyorsa o ücret eğitim edilmektedir.

Hususi Yaşlı Bakım Evi Ücretleri 2020

2020 yılı Hususi Yaşlı Bakım evlerinden fiyatlarını almak yada yaşlı bakım evi tutarları ile ilgili sorularınız için;

Özel Huzurevleri fiyatları 2020 senesinde güncellendi.

Yaşlı bakım evlerinin ücretleri 2020 senesinde aşağıdaki benzer biçimde güncellenmiştir.

Yaşlı bakım Evi Tutarları 2020

Yaşlı Bakım evlerinin tutarları 2020 senesinde güncellendi. 2020 yılı Hususi huzurevleri ile Rahatlık evi ve Yaşlı Bakım merkezlerinin tutarları tavan ve taban ücretleri güncellendi. 2020 yılı Özel Huzur evi Fiyatları öğrenmek için tıklayınız. 27.12.2019 tarihinde meydana getirilen ücret tespiti komisyonunda güncellenen 2020 yılı yaşlı bakım merkezlerinin 2020 yılı için taban % 15 artışla 1159,95 TL olarak belirlendi. Tavan tutarının internasyonal turizmi de göz önünde bulundurarak: 15.000 TL + KDV ve senelik artış ise % 15 artış olarak belirlenmiştir.

Senelik üyelik aidatı, sıhhatli yaşlılar için gündüz bakım hizmeti, alzheimer demanslı yaşlıların gündüz bakım hizmetleri, evde bakım hizmeti tutarı, temizlik hizmet tutarı, teknik hizmeti, hemşire refakat günlük ve 1 saatlik hizmetlerinin taban ve tavan ücretleri belli oldu. Buna nazaran belli olan tavan ve taban ücretler şu şekilde oldu.

 • Senelik üyelik aidatı
  • Taban 69,07 TL olarak
  • Tavan 76,06 TL
 • Sıhhatli yaşlılar için gündüzlü bakım hizmeti tutarı
  • Taban 75,84 TL
  • Tavan 92,06 TL
 • Alzheimer demanslı yaşlıların gündüz bakım hizmeti tutarı
  • Taban 80,43 TL
  • Tavan 127,81 TL
 • Evde bakım hizmeti tutarı
  • Taban 1.411,74 TL
  • Tavan 3.655,15 TL
 • Temizlik hizmet tutarı
  • Taban 126,59 TL
  • Tavan 130,38 TL
 • Teknik hizmeti tutarı
  • Taban 126,59 TL
  • Tavan 130.38 TL
 • Hemşire refakat günlük tutarı
  • Taban 207,01 TL
  • Tavan 255,63 TL
 • Hemşire refakat 1 saatlik tutarı
  • Taban 62,10 TL
  • Tavan 84,46 TL olarak belirlenmiştir.

Devlet tarafınca belirlenen bu ücret tarifeleri hususi kurumların da fiyat politikalarında geçerlidir. Hususi olarak yaşlı bakım evi hizmeti veren kurumlar bu rakamlar üstünden yaşlılardan aylık ödeme almaktadır. Hususi Yaşlı bakım evlerinin 2020 yılı tutarları belirlenirken bu fiyatlar baz alınır bunun yanında da verdikleri hususi bakım ücretleri de eğitim edilir. Fiyatların oluşturulmasında etkili olan başlıca faktörler ise;

 • Devamlı kalınacak olan odanın kaç kişilik olduğu
 • Yaşlının sıhhat durumu Yatalak yada ayakta olma durumu
 • Fizik tedavi ücretleri
 • Hasta bezi harcaması( bazı kurumlarda parasızdır)
 • Alzheimer, demans vb akıl sağlığının durumu
 • İlaç harcamaları( bazı kurumlarda parasızdır)
 • Hastane tutarı benzer biçimde faktörler hususi bakım evlerinin fiyatlarını etkilemektedir.

Devlet huzurevlerine kıyasla hususi huzurevlerinin ve yaşlı bakım merkezlerinin ücretleri içinde fiyat farklılığı dikkat çekmektedir. Hususi bakım evlerinin fiyatlarının yüksek olması verilen hizmetin standardını ortaya koymaktadır.

Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri Kabul Şartları

Yaşlı bakım merkezlerinin yaşlıları kabul etme şartları 60 yaş ve üstü yaşta olmak ilk şartıdır. Bunun yanında yaşlıların bedensel ve zihinsel gerilemeleri sebebiyle süreli ya da devamlı olarak hususi ilgi, desteğe, korunmaya ve rehabilitasyona gereksinimi olması ve ne olursa olsun ruh sağlığı yerinde olması şartını koymuşlardır. Yaşlıları kabul eden merkezler ek olarak bulaşıcı hastalığı olmayan, uyuşturucu madde ya da alkol bağımlısı olmayan ve toplumsal ve ekonomik yoksunluk içinde bulunmuş olduğu toplumsal araştırma raporu ile saptanmış olan hastaları kabul etmektedir.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>