Yeni Askerlik Sistemi 2020 Diplomaya Göre Ay Hesaplama

Bedelli askerlik hizmeti uzun süredir gündemde yer edindi. Genel Kurmay Başkanı tarafınca meydana getirilen açıklamaya gore askerlik hizmetinde uzmanlaşma sağlanacağı ve sürenin kısalacağı söylenmekteydi. Bilgileri tam anlamı ile hemen hemen netleşmese de askerlik süresinin 9 ay olacağı ve yalnızca 3 ayının mecburi olacağı söylenmekteydi. Kalan süreyi gençlerimiz borçlanarak tamamlayabilecektir. Uzun dönem yapmak isteyenler ise, kendilerine ailelerini geçindirecek kadar maaş bağlanması şartı ile yapabilecektir. Mevzu ile ilgili son izahat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ dan geldi. Meydana getirilen açıklamaya gore tek tip askerlik olacak. İsteyen hepimiz ise maddi durumu dikkate alınmaksızın bedelli askerlik hizmetine müracaat yapabilecek. Hemen hemen taslak olan düzenleme ne durumda? Detaylar haberimizde.

Bedelli Askerlik

Vatanımızda askerlik hizmetine eğitim durumlarından dolayı ara verenler ve bilhassa 25 yaşlarında olanların sayısı bir fazlaca çoktur. 1 yıl içinde askerlik hizmetini tamamlayabilecek askerlik sayısı ise belirlenmiştir. Sadece bu sayının oldukça olması sebebi ile bedelli askerlik hizmeti geçtiğimiz yıl gene gündeme gelmiş ve belirlenen yaş şartına haiz olanlar yatıracakları bir karşılık karşılığında askerlik hizmetinden muaf olabilecektir.

Geçtiğimiz yıl belirlenen karşılık 15 bin TL olmuştur. 25 yaşını tamamlayan ve 15 bin TL tutarında bir karşılık yatıranlar 21 gün fiili olarak askerlik yaparak bu hizmetten muaf olabilecekti. Genel Kurmay Başkanı askerlik hizmetinin tek tip olacağını öngörmüştü. Vatanımızda askerlik ile ilgili ciddi emek harcamalar yapılmakta ve müdafa mevzusunda bir uzmanlaşma sağlanması hedeflenmektedir. Bu amaçla askerlik hizmetini tamamlamayan oldukça sayıda gencimizin bu hizmetten muaf olmaları amacı ile kendilerine bedelli askerlik hizmetinin kapısı aralanmıştır.

Bildiğimiz şeklinde 4 senelik fakültelerden mezun olanlar askerlik hizmetlerini 6 ay şu demek oluyor ki kısa dönem olarak yapmaktaydı. Yeni düzenlemeler ile beraber eğitim durumlarına bakılmaksızın her insanın askerlik süresinin eşit olacağı ve askerlik hizmetinin tek tip olacağı söylenmektedir.

Mevzu ile ilgili meydana getirilen açıklamaya gore askerlik hizmetinde yükümlülerin olacağı ifade edilmektedir. Bedelli olarak askerlik hizmetini tamamlamak isteyenler, hükumet tarafınca belirlenen tutarı yatırarak askerlik hizmetinden muaf olabilecektir. Sadece süreyi karşılık ödemeden ve fiili olarak yapmak isteyenler yükümlü olarak kabul edilmektedir. Yükümlülere, ailelerin geçimlerinin sağlanması amacı ile maaş bağlanması mevzusu gündemdedir. Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı içeriğimizden e-devletten müracaat ile ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz.

2019 Bedelli Askerlik 

2019 Bedelli Askerlik

2020 Bedelli Askerlik Tutarı

Bedelli askerlik hizmetine yatırılacak olan tutarlar hükumet tarafınca belirlenmektedir. İlk bedelli askerlik hizmeti uygulaması 1987 senesinde Turgut Özal tarafınca başlatılmıştır. Sonrasında 1992, 1999, 2011, 2014 ve 2018 yıllarında bedelli askerlik hizmeti uygulamalarına rastlanmaktadır. 2011 senesinde bedelli askerlik hizmeti tutarı 30 bin TL idi. 2014 senesinde bu karşılık 18 bin TL oldu. 2018 senesinde ise 15 bin TL’ yi ödeyen hepimiz askerlik hizmetini bedelli olarak tamamladı.

2020 senesinde bedelli askerlik hizmeti ücretleri ise başvuran şahıs sayısına gore belirlenecektir. Yükümlülerin maaş alma mevzuları gündemde olduğundan dolayı, kendilerine yapılacak olan maaş ödemeleri, askerlik hizmetini bedelli olarak yapanlardan alınan ücretler ile karşılanacaktır. Bilinmiş olduğu şeklinde bir tek devletimizde değil, yurt haricinde da askerlik hizmetini bedelli olarak tamamlayanlar bulunmaktadır. Yurt haricinde dövizle askerlik yapılmasına dahte adı verilmektedir.

Yurt haricinde yaşayan Türkler için bedelli askerlik hizmeti için 2 bin Euro şu demek oluyor ki 12 bin TL şeklinde bir ücret talep edileceği kulislerde konuşulmaktadır. Fakat başvurunun oldukça olması durumunda tutarın da artırılacağı söylenmektedir. Ek olarak bedelli askerlik hizmetine başvuranlar için her yıl yeni bir karşılık tamamlanması gündemdedir. Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalardan kredi çekerek ihtiyaç duyulan bedeli karşılayabilirsiniz.

Kalıcı Bedelli Askerlik Uygulaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca meydana getirilen açıklamaya gore askerlik hizmeti kalıcı olacaktır. Askerlik hizmetinin tamamlanmasında eğitim durumları dikkate alınacaktır. Dövizli askerlik hizmeti ile bedelli askerlik hizmeti içinde herhangi bir fark olamayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı, isteyen her insanın herhangi bir sınırlama olmaksızın ve maddi durumları dikkate alınmaksızın bedelli askerlik hizmetine müracaat yapabileceğini belirtti.

Kalıcı Bedelli Askerlik Uygulaması

Kalıcı Bedelli Askerlik Uygulaması

Bedelli askerlik hizmetinin herhangi bir sistemi bulunmamaktaydı. Yıllara gore hükumet tarafında bazı detaylar belirlenmekteydi. Gençlerin yaş durumu, meclise verilen dilekçelerdeki yaş hadleri şeklinde durumlar göz önünde bulundurularak bedelli askerlik için sınırlar çizilmekteydi. Sadece yapılacak olan düzenlemeler ile beraber askerlik hizmetinin tek tip olacağı ve sistemleşeceği söylenmektedir.

Bedelli askerlik hizmetinin devamlı olarak çıkıp çıkmayacağı konuşulmaktaydı. Düzenlemenin yasalaşmasının peşinden yurttaşlarımızın akıllarında bu şekilde bir sual işareti kalmayacak. İlk olarak  bedelli askerlik hizmetinden 145 bin kişinin yararlanabileceği söylenmektedir. Ücret hesaplaması ise belirlenen bir formül dahilinde yapılacaktır. Resmi kurumlar tarafınca meydana getirilen hesaplamalar gösteriyor ki, bedelli askerlik hizmetinden elde edilmiş gelir yükümlülerin maaşlarını ödemeye ziyadesiyle yetecektir. Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi vermektedir. 2020 senesinde bedelli askerlik hizmeti için ihtiyaç duyulan tutarı bu krediler vasıtası ile sağlayabilirsiniz.

Lise Mezunları İçin Askerlik Hizmeti

Eğitim sürelerinin eğitim durumlarına gore belirleneceğinden söz ettik. Lise ve daha alt düzeyde mezunlar için 6 ay + 6 ay şeklinde bir düzenleme yapıldığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca meydana getirilen açıklamalar neticesinde anlaşılmaktadır. Bilinmiş olduğu şeklinde çömez birlik eğitimleri 1 ay sürmektedir. 1 senelik çömez eğitimlerini tamamlayan askerler 5 aylık kıta hizmetlerini şu demek oluyor ki usta birliklerini tamamlayacaklar.

6 ay mecburi askerlik hizmetini tamamlayanlar ise kişisel tercihlerine gore askerlik hizmetine 6 ay daha devam edebilecektir. 6 ay askerlik hizmetlerini tamamlayacak olanlara maaş verilecek. Maaşları ise bedelli askerlik hizmetini yapanlardan alınan bedellerden ödenecek. Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi Hesaplamalarını inceleyebilirsiniz.

Lise Mezunları İçin Askerlik Hizmeti

Lise Mezunları İçin Askerlik Hizmeti

Lisans ve Lisansüstü Mezunları

Lisans ve lisans üstü mezunları için şu an itibari ile kısa dönem askerlik hizmeti bulunmaktadır. 12 ay yedek subaylık hizmetinin yanı sıra 6 aylık kısa dönem askerlik de yapılmaktadır. Bedelli askerlik hizmetini tamamlayacak olanlar ile yurt haricinde yaşayarak döviz karşılığı askerlik yapanlar içinde herhangi bir fark bulunmamaktadır. Yeni düzenleme ile beraber yedek subaylık hizmeti devam edecek. Alınacak olan yedek subay sayısı ise ordunun ihtiyacına gore belirlenecektir.

Ek olarak iki senelik yüksekokul mezunları için de yeni düzenlemeler gündemdedir. 12 aylık yedek subaylık uygulaması devam etmekle beraber, yedek subay ya da yedek astsubay olarak vazifelerini yapanlara harçlık verilecektir. Yedek subay ya da yedek astsubaylara 2 ay  süresince harçlık verilecektir. Kalan 10 aylık süre zarfında ise maaş almaları planlanmaktadır.

Bedelli Askerlik Son Dakika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca meydana getirilen son dakika açıklamaları şu şekilde;

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bir sayı belirlenecek.

Vatandaşların askerlik hizmeti sürelerinde eğitim durumu dikkate alınacak.

2,6,9 ve 12 şeklinde cümleler kurmuştum. Sadece belirli bir aşamaya gelen düzenleme 6,9 ve 12 şeklinde ilerleyecektir. 

Er erbaş şeklinde durumların yanı sıra yedek subaylık da gündemde. Yedek astsubaylık da.

Yedek subaylık mevzusu ciddi manada ehemmiyet taşımaktadır. 

Askerlik süresi 12 ay olarak ifade edilse de 1 ay izin süresi mevcuttur. 

3 ay temel eğitimden anlatmak mümkün. 

Eğitim dönemlerinde ücret ödenmesi söz mevzusudur. 

Bedelli ve dövizli mevzusu da ehemmiyet arz etmektedir. 

Er, erbaş, astsubay, yedek subay, yedek astsubaylara verilecek olan ücretler üstünde de emek harcamalar yapılmaktadır. 

Bedelli Askerlik Son Dakika 

Bedelli Askerlik Son Dakika

Mecburi Askerlik Süresi 6 Ay Olacak

Ordunun personel ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak başlatılan bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale getirilmesi söz mevzusudur. 1 aylık çömez askerlik hizmetini tamamlayanlar 6 ayı tamamlamaları durumunda, gene isteklerine bağlı olmak kaydı ile terhis edilebilecek. Askerlik hizmetine devam etmek isteyenler ise kendilerine verilecek olan maaştan istifade ederek vazifelerine devam edebilecek. Askere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenleri yazdık. İçeriğimizi inceleyerek askerlik hizmeti ile ilgili A’dan Z’ ye tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bedelli askerlik hizmetinin belirlenene bir sayı dahilinde kalıcı hale getirilmesi gündemdedir. Meydana getirilen bu düzenleme ile beraber ordunun asker ihtiyacı karşılanacaktır ve askerlik hizmetinde uzmanlaşma yaşanması planlanmaktadır. Mecburi askerlik hizmetinden yararlananlar terhis olabilecek, devam etmek isteyenlere ise belirlenen maaş tutarlarında maaş ödenecek ve askerlik hizmeti uzayabilecektir.

Verilen bu kararla beraber askerlikte tek tip uygulamalar başlamış olacak ve ülkemizdeki askerlik hizmeti dizgesel bir hal almış olacaktır. Eğitim durumlarınıza gore yukarıda ifade ettiğimiz şekilde askerlik hizmetinden bedelli olarak yararlanabilir yada yükümlü olarak askerlik hizmetini tamamlayabilirsiniz. Hayırlı uğurlu olsun.


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>