Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır?

Yeni doğum icra eden ve çalışan anneler süt parası başvurularının nereye yapılacağını merak ediyor. Yeni doğan bebeklere çocuk parası verilmesinin yanı sıra bez ve mama yardımı da yapılmaktadır. Sizler için süt parası başvuruları için lüzumlu evrakları, nereye müracaat yapılacağını ve paraların ne süre ödeneceğini araştırdık.

Yeni Doğan Çocuk Parası Iyi mi Alınır?

Yeni doğan çocuk parası kısaca süt parası almak için sigortalının çalışmış olduğu işyerinin bağlı bulunmuş olduğu toplumsal güvenlik kurumuna müracaat etmek gerekir. Süt parası alınabilmesi için doğan bebeğin kimlik bilgileriyle beraber bağlı bulunulan toplumsal güvenlik kurumuna başvurulduğunda SGK kişinin banka hesabına bu bedeli öder. Geçtiğimiz yıl için geçerli süt parası 180 TL idi. Bu karşılık her ay bazında değil tek sefere mahsus olmak suretiyle sigortalının kendisine yada sigortalı olmayan eşin doğumu sebebiyle gene kendisine ödenir. Süt parasından yararlanabilmek için sigortalının çalışmış olduğu işyerinin bağlı bulunmuş olduğu  toplumsal güvenlik kurumunun merkezlerine kısaca ilçelerdeki toplumsal güvenlik merkezlerine, illerde ise Toplumsal güvenlik il müdürlüklerine müracaat etmeleri kafi olacaktır. Müracaat neticesinde SGK Nüfus kayıt sistemi üstünden kimlik detayları denetim ve teyit eder ve meydana getirilen başvuruları neticesinde de o yıl geçerli olan süt parasını kişinin banka hesabına yatırır. 300 lira ile 600 lira içinde değişen doğum yardımı ve süt parası ise 200 TL civarında olacağı söyleniyor.

E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

cocuk-parası

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum parası meydana getirilen son düzenlemelere nazaran  1. doğum çocuk için 300 2. doğumdan çocuk için 400 TL, 3. doğum içinde 600 TL doğum parası olarak devlet tarafınca ödenmektedir. Çalışan ve sigortalı bayanlara meydana getirilen doğumlardan 8 hafta doğum öncesi ve 8 hafta doğum sonrası 16 hafta süresince ödenen iş görmezlik geliri de verilmektedir.4 yıl ilkin mayıs ayında meydana getirilen düzenleme, düzenlemeler için bir milattır. Daha ilkin meydana getirilen doğumlarda bu saydığımız 16 haftalık geçici iş görmezlik gelirinin yanında 15 mayıs dan sonrasında meydana getirilen doğumlarda doğum parası ödenmektedir. 16 haftalık iş görmezlik geliri de alınmaya devam edilmektedir.

Doğum Parası Almak İçin Ihtiyaç duyulan Evraklar Nedir?

Çalışan hanımefendiler doğum sebebiyle kendilerine tanınan 16 haftalık süreye ilişkin geçici iş görmezlik geliri alırlar. Bunun için yapmaları gerek işlem birinci 8 haftanın sonunda işveren tarafınca raporun kapatılması gereklidir. Kısaca işveren tarafınca raporun kapatılması ile çalışan kadının istirahatli olduğu süre içinde herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmamıştır.

İkinci döneme ilişkin kısaca doğumdan sonraki 8 haftalık süre için istirahat parasını geçici iş göremezlik parasını almasını için gene kadının çalışmış olduğu işyeri tarafınca raporun kapatılması ile beraber rapor parası kısaca geçici iş göremezlik geliri o çalışan kadının hesabının bulunmuş olduğu ilgili bankaya yatırılmak suretiyle devlet tarafınca ödenir. Ödemeler için çalışan bayanların işlem  yapmaları gerekmez.

dogum-yardımı

Yeni doğan yardımı yurt haricinde yaşayan Türkleri de kapsamaktadır.

15 Mayıs 2015 tarihinde çıkartılan yeni bir düzenleme ile gene çalışan hanımefendiler istirahatli oldukları süreye ilişkin almaları ihtiyaç duyulan ücretlerin yanında meydana getirilen bu düzenleme ile beraber devlet tarafınca kendilerine 1 çocuk için 300 2. çocuk için 400 3. çocuk için 600 lira bir çocuk doğum yardımı yapar. Bu tarz şeyleri için bulundukları il ya da ilçelerdeki Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının ilgili müdürlüğüne müracaat etmeleri kafi olacaktır.  (İl Müdürlük Adreslerine Ulaşın)

Tc kimlik bilgilerinden yeni doğan çocuğun sağ olarak doğması ve TC vatandaşı olması gerekiyor.Başka biri adına ve başkasının çocuğunun detayları kullanılarak doğum parası almak mümkün değil. Ödemeler yapılırken nüfus bilgilerinin doğrulu ve kimlik paylaşım sisteminde yer edinen bilgiler denetim ve teyit edilerek yapılıyor ve onaylanıyor. Lüzumlu tüm şartları taşıyan kişilerin başvuruları onaylandıktan sonrasında kişinin banka hesabına ödeme yapılıyor. Yeni doğan yardımı doğum parası yurtdışında yaşayan Türkleri de kapsamaktadır.  Yurt haricinde yaşayan Türkler müracaat işlemlerini konsolosluklardan yaparak doğum parası alabilirler.

Doğum Parası Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

E-devlet sistemi üstünden kişinin detayları ve şifresiyle meydana getirilen girişlerden doğum parası hakkı sorgulanabiliyor. Gizyazı almak isteyenler PTT ye yaptıkları başvurularda 2 lira ödeyerek şifrelerini alabilirler. Geçerli şifrenin kalıcı olması için aklınızda duracak yeni bir gizyazı ile değiştirmeniz gerekecektir. TC. kimlik numarası ve gizyazı ile e-devlet üstünden kişiler doğum parasını sorgulayabilirler. 4 yıl ilkin uygulamaya konulmuş olan ve 3 çocuk için doğumları teşvik etmek amaçlı verilen yeni doğan çocuk yardımlarını alabilmek için bebeğin sağ olarak doğması TC vatandaşı olması ve kişinin nüfusuna alınması gerekecektir. Bu tarihten ilkin doğum yapanlar çocuk yardımından yararlanamazlar.

Başvurular Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı müdürlüklerin ve Toplumsal hizmetler merkezlerine yapılacaktır. İlk ödemelerini Haziran ayında icra eden bakanlığına 183 ve 144 nolu hatlardan ulaşabilirsiniz. Bu uygulama ile babalarında izin günleri de 5 güne çıkartıldı. Çalışan annelerin 16 haftalık geçici iş görememezlik rapor paraları da verilmeye devam edilmektedir.

doğum-parası-sorgulama

Doğum parası sorgulama

Bu yardımların yanı sıra verilen ayni ve nakdi yardımlar aşağıdaki gibidir;

Verilen yardımlar ile ilgili şartları öğrenmek için tıklayınız. 2020 senesinde da bu yardımlar Toplumsal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafınca verilmeye devam edecektir.


About admin

Check Also

Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>