Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri (İLK KEZ!)

Esnaf olmak elbet ki kolay değil. Sadece esnaf ve sanatkarlarımıza devlet tarafınca destek verilmektedir. Bu faizsiz krediler bankalar aracılığı ile sağlanmaktadır. Sizler için esnaflarımıza yönelik olarak devlet ve bankalar tarafınca verilen kredileri araştırdık.

Esnaf Olma Süreci ve Öncesi

Kursa katıldınız yada katılmadınız. İşyerinizi yeni açtınız ve işler iyi gitmiyor. Eğer sertifikanız var ise derhal kosgeb müracaat yapabilirsiniz. Artık bir kobisiniz. Kosgeb size de destek veriyor. Kurulu bir işletmesi olan Kobi iş yerlerinin ise iş yerlerinin büyütülmesi talebinde bulunarak Kosgeb faizsiz krediler ile işletmelerinin harcamalarını devlet yardımı ile karşılayabilirler. Ilk olarak yeni girişimcilerin izlemesi ihtiyaç duyulan yolları anlatalım sonrasında işletme sahibi Kobi’lerin destek başvurularında izlemesi ihtiyaç duyulan yolları izah edelim.

Esnaf Olmak Doğru Bir Tercih mi?

Ufak esnaflığa adım atmak, halen çalışan bir iş yerini devralmak, kendi işini yapmak isteyen ve yeni iş oluşturmak isteyenlerin başvurduğu devlet kredileri ile yeni iş kuran vatandaşa can suyu sağlanmaktadır. Yeni bir girişime niyetlenen vatandaşımız için Devlet sermayesi olmayanlar gözeterek, toplumsal Devlet ilkesi gereğince ekonomik refahın sağlanmasını amaçlamakta ve esnafın ayakta durmasını sağlamak için finansman yaratmaktadır.  Devlet tarafınca iş kuracak yurttaşlarımız için kredi, bağışlama ve teşvikler verilmeye devam etmektedir.

Oldukca mu Kolay?

Her şey bir tarafa sabah 8’de dükkanı açıp, gece 11’e kadar işyerinizde durmak zorunda kalabilirsiniz. 8-5 çalışan bir işçiye bakılırsa,  19 Mayıs, 23 Nisan, Bayram tatili, kar tatili, hava tatili, canım istemedi tatili şeklinde hususi zevkleriniz olmayacağı şeklinde, bayram seyran demeden en sevdiğiniz arkadaşınızın düğününe katılmadan hayatınızı sürdürebilirsiniz. Güvenli misiniz? Esnaflık size bakılırsa bir iş mi?

esnaflık zor!

Devlet kurumları tarafınca yeni bir iş oluşturmak, dükkan açmak, dükkanını büyütmek,işyeri satın almak, bayilik almak ve dükkan tadilatı yapmak için girişimcilere destekleme paketi ve bağışlama kredi paketleri vermektedir. Dükkan açmak isteyenler için devlet destekli kredi veren kurumlar;

 • TKDK ziraat ve hayvancılık devlet desteği,
 • Tecim odası,
 • Esnaf ve sanatkarlar kooperatifi,
 • Kosgeb,
 • Kaymakamlık (işletme açılış desteği),
 • Vakıf ve Dernekler,
 • Devlet Bankaları (Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank)

KOSGEB Kimdir, Nedir, Nedendir, Niye Var?

Ticarete atılacak ve iyi bir iş fikri olan yeni girişimciler önceliği devletin de size öncelik verdiği şeklinde bizde size verelim. Kendine ilişik iş yeri açmak isteyen ve iş yeri müessese giderlerinin harcamalarını devletten karşılamak kim istemez ki  eğer sizde bizim şeklinde düşünüyorsanız Kosgeb bağışlama tam size bakılırsa. Kosgeb’e yeni girişimci desteğinden yararlanmak isterim diye müracaat icra eden bir fazlaca kişiye bugüne dek Kosgeb bağışlama krediler ile destek oldu. Size niçin olmasın. Doğal olarak bunun için Kosgeb sizden kurulacak iş yerinin alışılmışın haricinde yenilikçi ve büyümeyi hedefleyen bir iş fikrinin plan ve projesini talep edecektir.

Eğer bu mevzuda kendinize ve iş fikrinize güveniyorsanız Kosgeb bağışlama krediler tam size bakılırsa. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk iş bulunduğunuz bölgelerdeki Kosgeb birimlerine ve İş-Kur’a müracaat yapmaktır. Bağışlama almak için Kosgeb birimlerine yaptığınız başvurularda Girişimcilik destek programı için müracaat yaptığınızın altını çizerek memura söyleyiniz. Kaydınız alınırken ve ilgili memurun formaliteden de olsa küçük bir yeterlilik testi yapılacaktır. Bu testten başarıya ulaşmış ile geçmelisiniz. Ön mülakat icra eden memurdan yetersiz damgasını yememek ve kaydınızın yapılmasını istiyorsanız kesinlikle ciddiyetle sorulan sorulara yanıt vermelisiniz. Yeterlilik testinden kafi göründüğünüzde kaydınız alındıktan sonrasında  artık Kosgeb tarafınca düzenlenen ve yürütülen Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimini beklemelisiniz. Kafi talebin olduğu  ve bu talepler doğrultusunda düzenlenen Kursların tarihleri sizin şeklinde yeni girişimcilere iletilir. Meydana getirilen eğitimlere devamlılık gösterip, başarıya ulaşmış bir halde geçmenizden sonrasında Yeni girişimci adaylarına verilen Girişimci sertifikasına haiz olacaksınız. Bu sertifika yaşam boyu geçerli olduğundan istediğiniz vakit iş yeri açabilir,

İşyeri açma kredisi alarak açmak istediğiniz dükkanın  tüm harcamalarını devlet destekli bağışlama ve faizsiz kredi ile karşılayabilirsiniz. KOSGEB Başkanlığı tarafınca dükkan açmak isteyen girişimcilere bağışlama desteği 50.000 TL dir. Faizsiz kredisi ise 100.000 TL’dir Kendi dükkanını açmak isteyenlerin kosgeb tarafınca düzenlenen uygulamalı girişimcilik kursuna katılmaları gerekmektedir. Kosgeb’in yanı sıra hususi ve devlet bankaları da işyeri kredileri vermektedirler.

İş yerimi Açtım Sadece Gene Param Yok (hazin son)

Kosgeb başvurusunu yaparak iş projesini hayata geçirmek için Hayalinizdeki iş yerini kurdunuz diyelim. Artık devletten masrafların geri alınması için ne yapmanız gerektiği mevzusunda informasyon almak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk adım veri tabanına kayıt olmaktır. Sonrasında Kobi beyannamesi doldurarak Kobi informasyon dokümanı çıktısını almalısınız ve son olarak iş planı projesi hazırlamalısınız ve bu iş projesinin yetkililerinden onay alması için sunum yapmalı ve tüm detayla hakim olarak hakikaten iş projenize güvendiğinizi belirterek kosgeb ten kabul edilmesini sağlamalısınız.

İş yerimi Açtım Ancak Yine Param Yok

İş yerimi Açtım Sadece Gene Param Yok

Anlattığımız tüm evreleri başarıya ulaşmış bir halde tamamladıktan sonrasında işletme kuruluşundaki lüzumlu vasıta gereç ekipman ve demirbaş alımı harcama faturaları ve iş yeri açılış belgeleri ile başvuruda bulunarak Yeni girişimci destek programı kapsamında verilen bağışlama kredinizi alabilirsiniz.

Bankaların Kapısını İlk Çalışınız

İster 3 aylık esnaf olun, isterseniz 10 senelik, bankaların ticari KOBİ bankacılığına tabisiniz. İşletmeler bankalara senelik olarak ciro beyannamesi verirler. Banka KOBİ’lere şirket hesabı açar ve gelir giderleri bu hesap altında toplanır. Bankalar işletmenin senelik vermiş olduğu beyana bakılırsa esnaf kredisi verirler. Eğer KOBİ’nin hemen hemen kazancı ve beyannamesi yoksa, bu durumda KOBİ kredilerinden faydalanması zorlaşacaktır. Ticari kredilerde, banka ile işletmenin içinde ki ticari ilişki esastır.

 Türkiye’de yeni esnafa kredi veren bankalara başvurabilir. Bu bankalar şunlardır.

 1. Vakıfbank KOBİ
 2. Ziraat KOBİ
 3. Halk Bankası,
 4. TEB,
 5. HSBC,
 6. İş Bankası
 7. Akbank
 8. Yapı ve Kredi Bankası
 9. Güvence KOBİ Bankacılığı

Bu bankaların herhangi birine müracaat icra eden yeni esnafımız, bireysel gerekseme ve öteki KOBİ kredilerinden işletmesine uygun olan için müracaat yapabilir.

Halk Bankası Doğru Seçim!

Halkbank tarafınca esnaflara 3 değişik program dahilinde faizsiz kredi olanağı sunulur. Bu krediden ustalık belgesi sahipleri, eskimiş meslekleri icra edenler ve KOSGEB kredisi alma hakkına haiz olanlar yararlanabilirler. Başvurular gerekli evraklar ve belgeler ile beraber şahsen Halkbank şubelerine yapılmaktadır. İnternet sayfasından meydana getirilen esnafa faizsiz kredi başvuruları kabul edilmemektedir.

Halkbank esnaf kredisi

Halkbank esnaf kredisi

Ziraat Bankası Sende Olmasan Yandık

Ziraat bankası işyeri kredisi ile yatırım amaçlı iş yeri ofis, dükkân, yazıhane muayanehane, mağaza ve. almak isteyenlere 120 aya kadar vade olanağı ile kredi verilmektedir. Satın alınmak istenen iş yerinin ekspertiz değerinin en fazla %75’i kadar kredi verilmektedir. Krediye mevzu gayrimenkul üstüne ipotek tesis edilmektedir.  Lüzumlu görüldüğü takdirde ek teminatlar istenebilir.

Lüzumlu evraklar ve belgeler şunlardır;

 1. İşletme sahibinin ve ortakların kimleri,
 2. Tecim sicil gazetesi ve imza sirküleri,
 3. Oda kayıt evrakları,
 4. Vergi levhası,
 5. Son döneme ilişik gelir durumu ve bilanço raporları

Yatırım amaçlı ortak işyeri almak isteyenlere ihtiyaç duyulan finansmanı elde eden ziraat bankası ortak işyeri kredisi ile 120 aya kadar vade imkanı sağlamaktadır. Kira geliri elde etmek vb. nedenlerle ortak işyeri almak isteyenler Ziraat bankasının ortak işyeri kredisinden yararlanabilirler. Tertipli geliri bulunan minimum 2, en fazla 5 kişinin bir araya gelmiş olarak işyeri alımlarında satın alınacak işyerinin ekspertiz değerinin en fazla %75 ‘ine kadar kredi verilmektedir. Bu kredi ortaklaran biri, birkaçı ya da tümüne kullandırılabilir. Lüzumlu görüldüğü takdirde banka ek güvence isteyebilir.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>