Yeni Girişimcilerin En Sık Yaptıkları Hatalar Nelerdir ?

İlk kere kendinize ilişik bir iş yeri kuracaksanız hata yapma riskiniz öteki tecrübeli esnaflara nazaran oldukça daha çok olacaktır. Yeni girişimcilerin açacakları herhangi bir dükkan için en sık olarak yapmış oldukları hataları videolu olarak derledik ve sizler ile paylaştık. İleri yönelik sıhhatli bir işletme oluşturmak için lütfen uzmanların bu tavsiyelerini dikkate alınız.

Yeni Bir Girişimcinin Yapmış Olduğu En Fazla Hatalar

İlk kere bir iş yeri kuracaksanız eğer yatırımınızı yapmadan ilkin oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Şu sebeple bir çoğumuz senelerdir birikim yaptığımız paraları bigün kendimize ilişik bir iş yerimiz olması uğruna yatırım yapmaktayız. Yaptığımız bu yatırım eğer yanlış yada doğru olmasına karşın bazı yapmamız ihtiyaç duyulan hataları yapar isek netice ne yazık ki hüsran ile bitecektir. Ben bunun örneklerini bir oldukça kere gördüm. En işlek bir caddede olan yeme üstüne meşhur bir firmanın iyi mi iş yapamamasından dolayı battığına dahil tanık oldum. Onun için aman diyelim yeni bir girişimcinin yapmaması ihtiyaç duyulan bu hataları kesinlik ile yapmayınız.

Yeni Girişimciler Bu Hatalardan Uzak Durun!

Yeni girişimcilerin yapmaması ihtiyaç duyulan bir oldukça hata vardır. Bu hatalardan bazıları sıralamak gerekir ise eğer ilk olarak kafanızdaki birden fazla iş fikrine haiz olmasıdır. Fakat ne yazık ki girişimcinin hem süre hemde nakit imkanlar olarak bunlardan yalnız bir tanesini yapabilecek sermayesi bulunduğunu unutmaması ve en doğru olan iş fikrine haiz çıkması gerekmektedir. Bunların haricinde ise yeni girişimcilerin yapmış olduğu öteki hatalar ise şöyledir.

 1. İş fikrine aşık olması: Yeni bir iş yeri kuracak olan kişinin iş fikrini beğenmesi oldukça doğaldır. Beğenmesi de gerekir fakat iş fikrini aşık olacak boyuta getirip eğer istedikleri hedefler tutmuyor ise oldukça daha çok yatırım yapması onu daha büyük fena sonuçlara taşıyacaktır.
 2. Ekibin iyi kurulaması: Öteki meydana getirilen hatalardan bir tanesi de emek harcama ekibinin iyi bir halde kurulaması dır. Özellik ile hizmet sektörü içeren işletmelerde eğer emek harcama dostlarını doğru seçip iyi bir eğitim sağlamazsanız bu size oldukça fena sonuçlara taşıyacaktır. Onun için lütfen korumacı olarak tüm her şeyi ben yaparım egosuna girmeyiniz.
 3. Deneyim sahibi olamadığınız işe girmeyiniz. Gireceksiniz bile kesinlik ile oldukça iyi bir araştırma yapınız. Fakat bizlere sorar iseniz sektörde deneyim edinmiş kişiler ile kısa bir sürede olsa çalışmanız oldukça önemlidir.
 4. Projenize inanıyor iseniz çevrenizdeki negatif eleştirileri duymamazlık dan gelmelisiniz.

Mevzu ile İlgili Uzmanların Yorumları

Peki Yeni Girişimciler Hataya Düşmemek İçin Nelere Dikkat Etmelidir ?

Yeni girişimcilerin sıklık ile düşmüş oldukları hatalardan bazılarını sizler için sıraladık. Ya peki iyi bir girişimci iş yerini kurmadan ilkin nelere dikkat etmelidir, biliyor musunuz ?

 1. Dükkan seçimi kesinlikle oldukça iyi olmalıdır. Kuracağınız iş yerine uygun bir dükkan seçimini yapınız. Direkt insana odalı bir işletme kuracaksanız eğer o süre iş yerinin kalabalık olan caddelerde olması oldukça önemlidir.
 2. İş yerinin tarifi kolay olması gerekir. Asla bilmeyen bir şahıs bile bulunduğunuz il yada ilçede mühim bölgelere yakın kurulan iş yerlerini oldukça daha kolay bulacağını lütfen unutmayınız. Bu yüzden açacağınız iş yerinin tarifinin kolay olmasına itina gösteriniz.
 3. Rakip analizi kesinlikle yapın. Eğer bir ürünü sizden daha kaliteli ve oldukça daha azca maliyete sunan bir şirket var ise onun yanına aynı sektöre ilişik işletme oluşturmak oldukça mantıksız olacaktır. Bu yüzden rakiplerinizi iyi çözümleme edin.
 4. Müşterilerinizi kesinlikle tanıyın. Emekli bir nahiyesinde bebek giyim mağazası açmak {hiç de} mantıklı olmayacaktır.
 5. Girmiş olduğunuz sektörde kesinlikle farkı yaratın. He ne iş fikri olursa olsun girmiş olduğunuz alanda oldukça iyi sonuçlar alabilmek için farkınızı kesinlikle gösteriniz. Bunu lezzet, ürün yada hizmet kalitesi ile yakalaya bilirsiniz.
 6. Sermayenizi iyi yönetin. Hedefleriniz doğrultusunda sermayenize bakılırsa yatırım hayata geçirmeye itina gösterin.
 7. Devletten destek almak için lütfen elinizden gelen tüm mücadeleyi gösterin. Sizler için kesinlikle bağışlama yada faizsiz olarak verilecek olan bir oldukça kredi destekleri bulunacaktır.

 

 

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>