Yerli Üretim Logosu Yönetmeliği Resmi Gazetede Yayınlandı

Geçtiğimiz haftalarda yerli mallarının tüketiciler tarafınca tanınırlığının kolaylaştırılması amacı ile fiyat etiketlerinin yanına bir logo ekleneceği duyurulmuştu. Resmi Gazete’ de gösterilen karar ile beraber etiketlere eklenmesi ihtiyaç duyulan logo tasarımı belirlendi ve basılması mecburi hale geldi. Ek olarak fiyat etiketlerinde yer alması ihtiyaç duyulan bilgiler belirlendi. Detaylar haberimizde.

Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Bildiri

Tecim Bakanlığı almış olduğu bir karar ile beraber yerli mallarının tüketiciler nezdinde tanınırlığının artırılması amacı ile bir emek verme başlattı. Vatanımızda yükselen kur ve  artan enflasyon oranları neticesinde naturel olarak fiyatlar da artış gösterdi. Ürünlerin tutarları artarken gramajları da terfi etti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yapmış olduğu açıklamalarda hiçbir ülkenin kendi ürettiği ürünleri kullanmadan ve devamlı dışarıdan ithal ederek ekonomik manada kalkınamayacağının altını çizdi. Yerli üretim yalnız vatanımızda yurttaşlarımızın yapmış olduğu üretim manasına gelmemektedir. Vatanımızda tecim ve endüstri faaliyetlerine yatırım meydana getiren pek oldukca yabancı da vardır. İşte bu yabancıların Türkiye sınırları dahilinde yaptıkları üretim de yerli üretim olarak kabul edilmektedir.

Meydana getirilen yatırımların desteklenmesi ve ülkeye olan güvenilirliğin sarsılmaması amacı ile yabancı olup da ülkemiz sınırları dahilinde etkinlik gösteren firmaların da yerli üretim kullanımı mecburi hale getirilmiştir. Bakanın dikkat çekmiş olduğu öteki bir husus ise, fiyat artışlarıdır. Ürünlerin birçoğunda meydana getirilen fiyat artışları haksızdır ve bunlar meydana getirilen incelemeler neticesinde tespit edilmiştir. Toplamda 680 tane üründe belirtilen kıstaslara aykırılık tespit edilmiştir. Yerli üretim etiketi iyi mi alınır? Türk malı logosu şartları nedir. Detaylı data almak için tıklayınız.

Ürün stoku yapanlar için ise Maliye ve Gömü Bakanlığı emek verme başlatmıştır. Eğer ürünlerin gramajında ve fiyatlarda kanuna aykırı olan bir durum tespit edilirse derhal ceza kesilecektir. Etiket oyunlarına bu incelemeler neticesinde son verileceği düşünülüyor. Düzenlemeye aykırı bir durumun tespiti halinde etiket başına  274 lira yönetimsel para cezası kesilecektir.

15 günlük düzenleme süresinin sonuna gelindi ve karar Resmi Gazete’ de gösterildi. Alınan kararlar dahilinde ürün etiketlerinde logo ve logonun haricinde olması ihtiyaç duyulan ibareler belirlendi. Ek olarak malların üretim bölgeleri, logonun kullanım esasları, basılması ihtiyaç duyulan logo ölçütleri ve yapılacak olan denetimler hakkında da çeşitli bilgilere yer verilmiştir. Yerli üretim malları ile tabir edilen ürünler perakende olarak satılan ürünlerin fiyat sıralama ve etiketlerini ifade etmektedir. Tebliği incelemek için tıklayınız.

Yerli Üretim Logosunda Bulunması Mecburi Olan Hususlar

Resmi Gazete’ de yayınlandığı hali ile fiyat sıralama ve etiketlerinde bulundurulması mecburi olan hususlar aşağıdaki gibidir;

  1. Malın üretim yerinin etikette bulunması gerekmektedir. Üretim yeri ile kastedilen malın üretilmiş olduğu ülkedir. Bu ölçek önemlidir. Zira yukarıda da ifade ettiğimiz benzer biçimde Türkiye’ de üretim meydana getiren firmanın yabancı olması, üretilen malın yerli olmadığı manasını taşımaz.
  2. Malın birim fiyatı da etikette yer almalıdır. Birim fiyatı ile kastedilen malın kurallar gereği belirlenmiş olan somut ölçütlerinden elde edilmiş ve  vergiler de dahil edilmiş fiyatını ifade etmektedir.
  3. Malın satış fiyatı gösterilirken eklenen vergi oranları da göz önünde bulundurulmalıdır.
  4. Malın, öteki mallardan ayrılmasını elde eden özellikleri de belirtilmelidir.
  5. Ek olarak Bakanlık tarafınca belirlenmiş olan logonun da fiyat etiketine eklenmesi mecburi tutulmuştur.
  6. Satışı meydana getirilen malın birim ve satış fiyatlarının uygulamaya konulduğu tarih de etikette yer almalıdır.


Logo Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Etiketlerde yer alması ihtiyaç duyulan logo Tecim Bakanlığı tarafınca ölçütleri ile beraber Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır. Bu logonun görünmesi ve okunabilmesi kolay olmalıdır. Logo orjinal renklerinde basılmalıdır. Eğer logo biçim olarak küçültülmek istendiğinde gene kararda belirtilen ölçütlere nazaran küçültülecektir.

yerli-üretim-logosu

Yerli üretim logosu

Yukarıdaki görselde ifade edilmiş olduğu benzer biçimde logo siyah yada Pantone 485 C renginde olmalıdır. Renk kodlarına nazaran basım işlemi yapılmalıdır. Ek olarak logo, etikete basılmak için küçültülmek istenirse,

logo-küçültme-boyutları

Logo küçültme boyutları

Logo küçültülmek istenirse en olarak 6, 345 santimetre, boy olarak ise 2,5 santimetre olmalıdır. Kanuna uygun basılmayan, haksız fiyat artışı meydana getirilen ve logo üstünde olması ihtiyaç duyulan ibarelerin yer almadığı tespit edilen etiket düzenlemeleri ile ilgili cezai işlem uygulanacaktır.

Aykırı Kullanım Cezası

Logoların karar aykırı basılması ya da yığın düzenlemelerinde yaşanacak sıkıntıların giderilmesi amacı ile de bir ekip önlemler alınmıştır. Reklam Kurulu, aykırı kullanımı olan ürünlerin herhangi bir mecrada yayınlanması durumunda 6. 900 TL ile 276. 345 TL orasında yönetimsel para cezası alacaktır. Etiketlerin yanlış basılması, istenen ölçülerde olmaması, üretim yerinin belirtilmemesi, birim ve satış fiyatlarının eklenmemesi ya da logo basılmaması benzer biçimde durumlarda ise etiket başına 274 TL para cezası uygulanacaktır. Tecim Bakanlığı mevzu ile ilgili sıkı denetimler yapmaktadır.

Fiyat Etiketi Örnekleri

Tecim Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde örnek fiyat etiketleri yayınlamıştır.

örnek-fiyat-etiketi

Örnek fiyat etiketi

Yer alması ihtiyaç duyulan ibareler örnek görselde tek tek gösterilmektedir. Satış fiyatı, birim fiyatı, ürün adı, litre ya da kilogram cinsinden ağırlığı, fiyatında son değişim yapıldığı tarih ve üretim yeri bu kıstaslar arasındadır. Ürünün yerli malı olabilmesi için üretim yerinin Türkiye olması gerekmektedir.

Etiketin Mecburi Olmadığı Mallar

Bakanlık tarafınca meydana getirilen izahat neticesinde bazı mallara yerli malı logosu eklenmesi mecburi değildir. Zira bu ürünlerde esasen basılı olarak etikette bulunması ihtiyaç duyulan özellikler bulunmaktadır. Kitap, gazete ve mecmua benzer biçimde ürünlerin bazılarında fiyat da yazmaktadır. Ya da hususi kanunlar itibari ile satış meydana getirilen ürünlerde de gene fiyat etiketi basılması mecburi değildir. Maden ve kıymetli taşlardan yapılmış, tutarları borsada, finansal kuruluşlarca, devlet tarafınca ya da ticari teamüllere nazaran belirlenen mallara da etiket eklenmesi mecburi değildir. Sadece bu malların özellikleri, tutarları ve birim satış tutarları okunabilir ve görünmesi kolay bir halde belirtilmelidir. El işçiliği var ise, bu bedelin de ifade edilmesi zorunludur.

Logo Nereye Basılmalıdır?

Satışı perakende olarak meydana getirilen ürünlere etiket basılması zorunludur. Malın satışının yapıldığı alana, özelliklerine, ticari usullere ve ya da emsal teşkil edecek öteki ürünler ile beraber raflara eklenebilir, dikilebilir, yapıştırılabilir. Zımba ile tutturulabilir. Asılabilir ya da bir ip yardımı ile iliştirilebilir. Etiketin muntazam, okunabilir, gerçeği yansıtan, belirtilen büyüklükte, herhangi bir karışıklığa mahal vermeyecek şekilde olması gerekmektedir. Ek olarak etiketin hangi mala ilişik bulunduğunun da rahatça ayırt edilebilmesi gerekmektedir. Gerçeği yansıtmayan ve aykırı fiyat konulmuş olan ürünler için durumun tespiti durumunda para cezası uygulanacaktır.

Aykırı bir durumla karşılaşmanız halinde Tecim Bakanlığı’ nın Alo 175 numaralı telefonunu arayınız. Yorumlar kısmına karşılaştığınız sıkıntıları yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.


About admin

Check Also

Dolar Düştü Fiyatlar Neden Düşmüyor? 2020 Tahminleri

Ağustos ayında yükselen kur ile beraber dolarda yaşanmış olan artış fiyatlara da yansıdı. 7 lirayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>