Zeytin Destekleme Primleri

İlgili bakanlık tarafınca tarımsal destekleme ödemesi verilen konulardan bir tanesi de zeytin üretimidir. Devlet tarafınca verilen zeytin fidanları sertifikalı olmaktadır. Destek sunar bu yıl da verilmeye devam ediyor.

Zeytin Üreticilerine Hususi;

Devlet tarafınca, Zeytin desteklemeleri kapsamında üreticiler için çeşitli ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemeler mazot ödemesi, gübre desteği, organik ziraat desteği ve sertifikalı fidan destekleme, iyi ziraat uygulamaları destekleri ödemeleridir. Gene devlet tarafınca üreticilere verilen bağışlama krediler, desteklemeler de zeytin üreticileri de ilgilendiriyor olup, yetiştiricilere devlet zeytin desteği kapsamında birçok ödeme yapılmaktadır. Doğal olarak bu ödemelerden yararlanmak isteyen üreticilerin, başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

zeytin-üreticilerine-özel

Ödemelerden yararlanmak isteyenlerin başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Zeytin üreticilerine verilecek olan destekleme miktarları hakkında hemen hemen net bir izahat yapılmadı sadece, daha ilkin ki yıllarda verilen oranlar ile karşılaştırma yapıldığında, devlet zeytin desteği;

  1. Gübre Desteklemesi Dekar başı 6,6 Lira,
  2. Mazot Desteklemesi Dekar başı 4,85 Lira,
  3. Organik Ziraat Desteği Dekar başı 70 Lira,
  4. İyi Ziraat Uygulamaları Desteği Dekar başı 50 Lira,
  5. Sertifikalı Fidan Desteklemesi Dekar başı 100 Lira ödeme yapılacağı tahmin edilmektedir.

Gene zeytin üreticileri, Kosgeb haricinde, Ipard2, TKDK, Ziraat Kooperatifi, Kalkınma ajansları destek ve bağışlama kredilerinden faydalanabilirsiniz. Gene bu projelerde de, Kosgeb bağışlama ve teşviklerinde olduğu şeklinde, başvuruda bulunmak esas olup, müracaat olmaksızın üreticilere herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Ziraat Bakanlığı ödemelerinde olduğu şeklinde de, Türkiye Ziraat Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Bakılırsa; yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut, mercimek ve yurt içinde üretilip sertifikalandırılan tohumu kullanarak kütlü pamuk üreterek satışını gerçekleştiren çiftçilere Bakanlar Kurulu Sonucu uyarınca yapılacak ödemeyi fark ödemesi kapsamına almıştır.

zeytin-ağacı

Zeytin ağacı

Üretilerek satış meydana getirilen fark ödemesi desteğine esas ürünlere Bakanlık Ziraat Reformu Genel Müdürlüğü’nce Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modeli’ne gore, zeytin yağında ise tarımsal veriler kullanılarak belirlenecek olan verim değerlerine gore destekleme ödemesi yapılır.

Devlet bankaları tarafınca, ziraat ile uğraşan, buğday, zeytin üreticilerine de, çeşitli destekleme kredileri verilmektedir. Ziraat ve hayvancılık bağışlama ve teşvikleri adı altında finansmana gerekseme duyan zeytin üreticileri, devlet bankalarına yada kurumlara destekleme başvurusunda yada kredi talebinde bulunabilirler. Öteki tarımsal yatırım paraları için Desteklemeler kategorimizi incelemelisiniz. Ek olarak zeytinyağı mevzusunda fark ödemesi de yapılacaktır. Fark ödemeleri ile ilgili detaylı informasyon almak için tıklayınız.


About admin

Check Also

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nin verdiği tarımsal krediler ve 2020 yılını da kapsamaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>