Ziraat Bankası 2019 Seçim Sandık Parası Sorgulama

31 Mart 2019 Mahalli Seçimlerine sayılı günler kaldı. Yurttaşlarımız seçim parası ne vakit yatacak, sandık görevlisi tutarı nereden alınacak şeklinde soruların cevaplarını merak ediyor. 2019 yılı mahalli seçimlerinde vazife alacak olanlar ücretleri merak ederken beklenen haber YSK’ dan geldi. Sandık başkanları, üyeler ve müşahitlere ödenecek olan tutarlar belli oldu. Ziraat Bankası seçim parası sorgulaması icra eden yurttaşlarımız için en güncel bilgilere içeriğimizde yer verdik.

Seçim Parası Ne Vakit Yatacak?

Mahalli seçimlere sayılı günler kala, vazife dağılımları da yapılıyor. Sandıkta vazife alacak olan yurttaşlarımıza verilecek olan ücretler de Yüksek Seçim Kurulu tarafınca belirlendi. Geçtiğimiz yıl ödemeler Ziraat Bankası kanalı ile yapılmıştı. 2019 senesinde bu tutarlara da zam yapılmış oldu. Seçim paraları seçimleri takip eden 2. ve 3. aylarda yapılmaktadır. Sadece hemen hemen duyuru edilen bir tarih bulunmamaktadır. Seçimlerde vazife alan sandık kurulu başkanları ve üyelerine ödemeleri YSK tarafınca protokol imzalanan banka tarafınca yapılmaktadır. Gözlemci ve sandık görevlilerine elden ödeme yapılmamaktadır.

Seçim Parası Ne Zaman Yatacak?

Seçim Parası Ne Vakit Yatacak?

Her seçim döneminde dört gözle beklenen konulardan birisi ücretlerin ne vakit yatırılacağı oluyor. Sandık kurulu başkanlarının memurlardan oluşması gerekiyor ve bu memurların başlangıcında öğretmenler geliyor. Verilen ücretler her ne kadar cüz’ i miktarlar olsa da, vazife alan kişilere verilen bir yevmiye ya da harçlık niteliği taşıdığından söz etmek mümkündür. Bu yıl da yapılacak olan seçimlerde parti ve kamu görevlileri yer alacaktır. Kanun tarafınca öngörülen ücret ise kendilerine gene YSK tarafınca duyuru edilen bir tarihte ödenecektir. 

Sandık Görevlisi Tutarı Nereden Alınacak?

Sandık görevlileri için belirlenen ücretler, YSK tarafınca protokol imzalanan bankalar aracılığı ile ödenmektedir. Bu ücretler seçimlerden sonrasında duyuru edilecek olan tarihlerde sandık görevlilerin T.C. kimlik numaraları dikkate alınarak bankalara gönderilmektedir. Bankalar ödeme günü belirlendiğinde T.C. kimlik numaraları ile beraber şubelere gelen kişilere bu ödemeleri yaparlar. Bu ödeme tutarları görevlere gore değişim gösterdiği şeklinde eğitim süreleri de dikkate alınarak ödenmektedir. Eğitime katılanlar 2 ya da 3 günlük yevmiye alırlar.

İki yıl evvel sandık görevlilerine ücretleri Akbank tarafınca, geçtiğimiz yıl ise Ziraat Bankası tarafınca yapılmıştı.  2019 senesinde ise hemen hemen ödemenin yapılacağı banka duyuru edilmemiştir. Sadece Ziraat Bankası tarafınca ödeme yapılması ihtimaller içinde yer almıştır. Sandık Ücretleri Ne Zaman Ödenecek? isminde içeriğimizden informasyon alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Seçim Sandık Parası Sorgulama

Sandık kurulunda yer almak için ilk olarak lüzumlu bölgelere müracaat etmeniz gerekiyor. Seçim günü hangi sandıkta görevliyseniz o sandıkta sabah erken saatlerde hazır bulunmalısınız. Sandık kurullarında yer edinen kişilerin pek fazlaca görevi vardır. Oy pusulaları kendilerine zimmetli olduğundan dolayı, oy kullanma süresi dolduğunda ve sayım işlemi tamamlandığında ilçe seçim kuruluna eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Pusulalar oy kullanacak olan vatandaşların sayısına gore gönderilmektedir.

Ziraat Bankası Seçim Sandık Parası Sorgulama

Ziraat Bankası Seçim Sandık Parası Sorgulama

Sandık kurulunda yer edinen başkan ve üyeler görevlerini icra ettikten sonrasında kendilerine gündelik ödenmektedir. Oy kullanmak bir vatandaşlık görevi olduğundan, bu işe maddi anlamda bakmamak gerekiyor. Kendilerine verilecek olan ücretler eğitim sürelerine gore ve eğitimlere katılıp katılmama şeklinde durumlara gore değişim gösteriyor. Ödemeler ise aynı gün değil, seçimi takip eden 2 ve 3. aylarda yapılıyor. Ödeme günü YSK tarafınca duyuru ediliyor.

Sandık kurullarında yer edinen görevlilerin ödemeleri genel olarak Ziraat Bankası tarafınca yapılmaktadır. Sadece 2019 yılı için durum netlik kazanmamıştır. Yüksek Seçim Kurulu hangi banka ile protokol imzalarsa ödemeler o banka tarafınca yapılacaktır. Ödemeyi almak için ise yalnız T.C. kimlik kartınız ile banka şubelerine gitmeniz gerekiyor. 2019 Sandık Ücretleri Ne Kadar? isminde içeriğimizi incelediniz mi?

2019 Sandık Görevlisi Ücretleri

Yüksek Seçim Kurulu tarafınca gösterilen 71 sayılı karar ile sandık görevlilerine ödenecek olan ücretler belirlenmiştir.

seçim ücretleri ne zaman ödenecek 2019

seçim ücretleri ne vakit ödenecek 2019

Sandık başkanı 124 TL, işyar üye 115 TL, parti görevlisi 115 TL ücret alacaktır. Sadece verilecek olan eğitimlere katılma sürelerine gore ücretler değişim gösterecektir. Sandık başkanı 3 gün eğitim alması durumunda 372 TL, işyar üye 2 gün eğitim alması durumunda 230 TL ücret alacaktır. Eğer eğitimlere katılmazlarsa ücretler 1 gün üstünden ödenecektir.

Yüksek Seçim Kurulu Başkan ve üyeleri 261 TL, siyasal parti temsilcileri ve birinci dereceden sorumlular 130 TL, ikinci dereceden sorumlular 126 TL, üçüncü dereceden sorumlular 124 TL, sürücü, hizmetli bekçi ve öteki personeller 115 TL, şoförler 110 TL, hizmetliler ise 110 TL ücret alacaktır.

Bina sorumluları 124 TL ücret alırken, il ve ilçe seçim kurulu üyeleri 115 TL, seçmen kütük bürosu müdürleri 126 TL, seçmen kütük bürosu zabıt katipleri 121 TL, seçmen kütük bürosu hizmetlileri 115 TL, askı yeri görevlileri 110 TL, memurlar, şoförler, hizmetliler 110 TL ücret alacaktır. Eğitimlere katılmaları durumunda sandık kurulu başkanına 3 tane, sandık kurulundaki işyar üyelere 2 tane ve parti görevlilerine 1 tane gündelik ödenmektedir.

Sandık Görevlisi Iyi mi Olunur?

Sandık görevlisi olmak için web üstünden müracaat yapılabilir. Yüksek Seçim Kurulu’ nun resmi web sitesindeki formu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Partiler tarafınca da sandık görevlisi belirlenebilmektedir. Ak Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, İyi Parti ve Halkların Demokratik Partisi üyelerini sandık görevlisi olarak görevlendirebilmektedir. Eğer bir partiye üye iseniz, parti binasına giderek sandık görevlisi olma talebinizi iletebilirsiniz. Sadece aşağıdaki kişiler kanunlarımıza sandık kurulunda yer alamayacaktır;

Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?

Sandık Görevlisi Iyi mi Olunur?

  • Zabıta amirleri, zabıta memurları ve yönetimsel amirler
  • Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri ve seçimlere katılacak olan adaylar
  • Sivil memurlar da dahil olmak suretiyle askeri personel, 31 Mart 2019′ da yapılacak mahalli seçimlerde sandık kurulunda başkan ve üye sıfatı ile yer alamayacaktır.

Sandık kurulları 1 başkan ve 5 üyeden oluşmaktadır. Ek olarak yedek üyeler de belirlenmektedir. Sandık kurulunda yer edinen başkan ve üyelerin mazeretsiz olarak vazife yerlerine gelmemesi ya da vazife yerlerini terketmeleri durumunda para cezası yada hapis cezası ile cezalandırılabilir. Mazeret bildirilmesi durumunda ise yerine yedek üyeler bakacaktır ve sandık görevlisi tutarı yedek üyeye verilecektir.

Mahalli seçimlerde elbet ki köy ve mahalle muhtarlarını da seçeceğiz. 2019 muhtar maaşlarını, muhtar ve azaların görevlerini, devlet tarafınca kendilerine sağlanan avantajları inceleyerek detaylı informasyon alabilirsiniz.

31 Mart 2019 mahalli seçimlerinde sandık görevlilerine yapılacak ödemeler için ücretler belirlendi. Ek olarak YSK resmi web sitesinden hangi sandıkta oy kullanacağınızı ve hangi sandıkta vazife aldığınızı da kolayca öğrenebilirsiniz. Yurt içi seçmen sorgulaması yapmak için tıklayınız.

Oy kullanmak bir vatandaşlık görevidir, sandık görevlilerini ve oy kullanacak olan vatandaşları sandıklara çağrı ediyoruz.


About admin

Check Also

Seçimlerden Sonra Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi?

Düğün sezonunun başlaması ile emlak satışları hız kesmeden devam ediyor. İnsanlar konut kredisi çekerek kira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>