Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Sübvansiyonlu Faiz Oranları

Tarımsal alanda desteklerini arazi alım yönünde de sürdüren Ziraat bankası hisseli kısaca sübvansiyonlu yada tek parsel arazi alımları için de kredi vermektedir. Çiftçilerimize hususi olarak TARLA vasfına haiz arazilerin alımları için 60 ay (5 yıl) vadeli olarak verilecek olan kredilerin faiz oranları da oldukça caziptir. GERÇEK ve TÜZEL kişilerin yapacağı arazi satın alımları için başvuruları için Ziraat bazı evrakları da müracaat sahiplerinden 2 ayrı şekilde istemektedir.

Tarımsal Arazi Alımlarında Çiftçilerimizden İstenilen Lüzumlu Belgeler Nedir?

Çiftçilerimin tarımsal arazi alımları için Ziraat uygun faiz imkanları ile 60 aya kadar varan kredi imkanları sağlamaktadır. Tek parsel yada hisseli şekilde yer edinen arazilerin tapuları olması halinde bu kredi imkanları dahilinde kredi kullanarak satın alabilirsiniz. Banka tarla alacak olan çiftçilerimize müracaat işlemlerinin başlatılabilmesi için bazı evrakları GERÇEK ve TÜZEL kişiler olmak kaydı ile 2 ayrı şekilde istemektedir. Buna nazaran arazi alımları için istenilen lüzumlu evraklar/belgeler şunlardır.

Gerçek Kişilerden İstenilen Evraklar

 • Nüfus özgürlük belgesinin fotokopisi
 • Kullanılacak olan krediye gösterilecek ipotek (müracaat kredi miktarı oldukça fazla değilse alınacak olan tarlaya ipotek konulması yeterlidir.)
 • Son 3 aylık mali bilanço raporu
 • Alınacak olan tarlaya ilişkin tapu belgesi
 • Veri borcu yoktur yazısı
 • ÇKS belgesi

kafi olacaktır.

Tüzel Kişilerden İstenilen Lüzumlu Belgeler Nedir?

 • Tüzel kişilik sözleşme metni
 • Vergi levhası ve oda kayıt belgesi
 • Tüzel kişiyi temsil eden kişiye ilişkin noter yetkilendirme belgesi
 • Kullanılacak olan arazi alımına rağmen ipotek gösterilecek taşınmaz. (Gene aynı şekilde alınacak olan tarla ipotek edile bilmektedir.)
 • Alınacak olan araziye ilişkin tapu belgesi
 • Devlete ilişkin herhangi bir vergi borcu olmadığını gösteren yazı

Arazi Alımlarında Aranan Şartlar Nedir?

Tarımsal ve Hayvansal kredilerin hepsinde müracaat sahibinden aranan en büyük şartların başlangıcında KKB Kredi notu kıymeti gelmektedir. Arazi alım için müracaatta bulunan çiftçimizin ilk olarak gerek duyulan evrakların talebi yapılmadan ilkin bu not sorgusu sistem üstünden yapılmaktadır. Sorgulama sonrasında çiftçimizin not kıymeti 1500 puandan yüksel olması gerekmektedir. Her türlü kredi başvurularından talep edilen kredi notu nedir ? normalde kaç olmalıdır açıklamasını daha ilkin yapmıştık. İşlemlerin başlatılabilmesi için bu oldukça mühim etkene haiz olanların ondan sonra talep edilen arazi alımları için geri ödeme imkanları göz önüne alınır. Kısaca çiftçimizin kullanılacak olan kredi için geri ödeyeceği taksit tutarına mali gücü olup olmadığı değerlendirilmektedir. Bunda da gene en öncelikli olarak dikkate alının mevcut kredi ödemeleriniz değerlendirilir. Eğer daha ilkin varsayalım Ziraat bankası traktör kredisi kullandıysanız ve ödemelerin halen devam ediyorsa gene arazi alım için yaptığınız kredi başvuruları onaylanmaya bilir. Sadece mali bilançoya haiz bir çiftçimiz iseniz ve gelirinizin %70 bu 2 krediyi de geri ödeme potansiyeline haiz ise daha ilkin almış olduğunuz ve halen devam eden kredileriniz oldukça fazla tiye alınmayacaktır.

Müracaat İşlemleri Bir tek Ziraat Şubelerine Yapılmaktadır

Ziraat arazi alım başvuruları için İnternet üstünden müracaat kabul etmemektedir. Bu niçin ile KKB sorgulamasından pozitif yönde geçen çiftçilerimiz bahsi geçen lüzumlu evraklar ile beraber şahsen banka şubelerine gelmeleri gerekmektedir. Müracaat işlemleri için TARIMSAL İŞLEMLER DEPARTMANLARI için sıra almanız gerekmektedir. Meydana getirilen ön başvuruda lüzumlu evraklar sözleşme formu imzalanmadan ilkin incelenmektedir. Bu evrakların içinde ÇKS belgesi istenilmemektedir.

Ziraat bankasının arazi alımları için oluşturmuş olduğu kredi paketi de 2 şekilde oluşmaktadır. Bunlar;

 • Sübvansiyonlu arazilerin alınması. Kısaca 50 dönüm bir arazide %1 hisseye sahipseniz geri kalan arazinin %49 alacaklar için verilen krediler.
 • Tek parsel olarak alınacak olan tarlalar dır.

Tarlar kredilerinde belirlen faiz oranları da 2 ayrılmaktadır. 2020 senesinde sübvansiyonlu arazi alımları için uygulanacak FAİZ ORANI 12 VADELER DE %8 TEK PARSEL OLARAK TARLA ALACAK OLANLARA UYGULANAN YILLIK MALİYESİ %9,9 ORANINDIR.

Arazi alımları için İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZ DİĞER BİLGİLERİ https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/musteri-iliskileri/iletisim-formu doldurarak elektronik ortamdan öğrene bilirsiniz.

Hakikaten bu iki kredi paketinin içinde devasal bir yar var. Bu değişik örnek bir hesaplama ile sergilemek gerekirse.

 • Sübvansiyonlu arazi alımı için 40.000 lira kredi kullanacak olan çiftçimizin 12 aylık %0,66 faiz oranı sonrasında toplam ödeyeceği meblağ 42.088,98 TL olmaktadır. Aylık eşit taksitler ile ödeyeceği sayı ise 3.507,41 liradır.
 • Tek parsel için 40.000 TL kredi kullanmayı düşünenler için 12 ay vade de aylık faiz oranı %1,83 üstünden hesaplandığında geri ödenecek meblağ 45.936,70 lira olacaktır. Aylık taksit tutarınız ise 3.828,06 TL. Geri ödeme planını gör

Yerinizde olsam alacağım tarlanın ilk olarak bir dönümünü ilk olarak alır, sonrasında ise sübvansiyonlu olarak kredi kullanırdım. 😉 bu fırsat zira kaçmaz…

 

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>