Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi (GÜNCEL)

Ziraat’ten Arı Yetiştiriciliği İçin Destek

Arıcılık, bal arısı kolonilerinin beslenmesi ve bakımı ile arı ürünleri elde edilerek zirai kazanç sağlanan mesleğe denir. Bu işi yapanlara ise arıcı denir. Arıcılık kredisinden hem arı sektöründe çalışanlar hem de arıcılık işine yeni girecek olanlar kullanabilirler. 2,5 Milyon TL’ye kadar %50 oranında faiz indirimli krediler Ziraat Bankasında…

Şartları Nedir?

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi ürünlerinden olan arıcılık kredisi kapsamındaki yatırım kredileri ile; arıcılık kayıt sistemine kayıtlı, asgari 50 tane arılı kovan ile üretim icra eden yada arılı kovan sayısını 50 tane ve üstüne çıkartmak isteyen üreticilerine krediler sunmaktadır. Arıcılık kredisi kapsamındaki yatırım kredileri; arılı kovan, polen kapanlı yeni kovan, bal süzme makinesi, polen kurutma ve temizleme ile kek hazırlama makineleri alımı, 200 tane ve daha çok sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık icra eden üreticiler için üreteç, güneş sistemi, arı barakası yada karavan alımı, 100 tane ve daha çok arılı kovana haiz arı üretimi yapmak isteyen arıcılara ana arı üretimi için üreteç, güneş sistemi, minimum 1.000 tane çiftleştirme kovanı yada kutusu alımı ile arıcı karavanı alımı, bombus arısı üreten işletmeler için bina yapımı ve tadilatı, raf sistemleri ilgili alet ekipmanların alımı ve öteki yatırım giderlerinin finansmanını sağlar.

Arıcılık kredisi işletme kredisi ile arıcılık malzemeleri, şeker, temel petek kek ruhsatlı ilaç alımı , gezginci arıcılara işçilik dahil arı nakliye giderleri, ana arı işletmeleri için şeker petek kek alımı ile ana arı üretim malzemeleri, bombus arısı üretimine yönelik gerekseme duydukları( polen, şeker, plastik kap ve ambalaj malzemesi şeklinde) işletme giderleri ve öteki işletme giderlerinin finansmanını sağlar.

Şartlar müracaat sahibine ve çekeceği krediye göre değişiklik gösterir. Sitemizde ki içerik yalnız ön informasyon mahiyetindedir. Hesaplama ve güncel faiz oranları ile şartlar Ziraat şubelerinden öğrenilebilir.

arı-yetiştiriciliği

Şuan itibariyle Ziraat Bankası arı yetiştiriciliği için herhangi bir geri ödemesiz bağışlama yada faizsiz kredi vermiyor.

Ziraat bankası arıcılık kredisi kullanmak için lüzumlu evraklar ise nüfus cüzdanı fotokopisi, çiftçilik belgesi, ÇKS belgesi şeklinde evraklardır. Arıcılık kredisi başvurunuzda ek olarak çeşitli vade seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Genel olarak 1, 3, 6 ve 12 ayda bir ödeme seçenekleri banka tarafınca müşterilerine sunulmaktadır. Arıcılık nasıl yapılır? isimli yazımızı okumak için tıklayınız.

Müracaat Iyi mi Yapılır?

Sizde Devlet Destekli arıcılık kredisi alabilir ve hayalinizde ki, bal üretimi iş fikrini hayata geçirebilirsiniz. Sitemiz üstünden en uygun Ziraat Kredilerini inceleyebilirsiniz.

Ulusal Ziraat Projesi ve Genç Ziraatçi projeleri ile Köye dönüş teşvikleri dahilinde, yeni bir paket açıklanarak çiftçilerimize arıcılık kredi verilebilir. Devletdestekli.com olarak, güncel olarak Ziraat Bakanlığını takip etmekte ve kullanıcılarımıza HİBE ve TEŞVİK’ler hakkında güncel bilgiler vermekteyiz.

Bu yıl arıcılık sektörüne gene 30 bin lira geri ödemesiz bağışlama verildi. Arı ve Bal yetiştiricilerinden desteklenen illerde proje geliştirip, 18-41 yaş içinde ki gençler başvurdu.

Ziraat Bankası hayvancılık ve ziraat alanında ki kredilerini ikiye ayırdı. Bu krediler Bitkisel Üretim ve hayvancılık ve su ürünleri kredisi olarak isimlendirilmektedir.

2 Çeşit Arıcılık Kredisi Vardır!

Labirent bunlardan bir tanesi işletme kredisi bir tanesi yatırım kredisidir. İşletme kredileri mevcut olan arılı kovan başına kapasitelerine gore işte belli bir oranda para veriyorlar. 100 tane ise 500 tane ise oranı giderek artan kovan başı bir kredilendirme söz mevzusudur.

Yatırım kredilerinde ise kovan için petek için, gidecekleri gezginci arıcılıkta kamyon nakliyesi için, hammaliye için fazladan yardımda bulunabilecek krediler var. Doğal bunların hepsi teminatla çerçevesinde bankalar tarafınca sübvansiyonlu olarak, kısaca belli bir oranda arıcıyı koruma adına indirimli olarak veriliyor. Arıcılara verilen krediler hem de şu anlamda birazcık destek oluyor. Şu şekilde ki ürünü aldıktan sonrasında toplu bir ödeme yapılabiliyor. Ara sıra hükumetin ortaya koymuş olduğu uygulamalar var. Sözgelişi 2 yıl ödemesiz, 5 yıl ödemeli toplam 7 yıl geri ödemelidir. Ya da krediye alıyorsunuz 2 yıl sonraya diyorsunuz. Bu bölgelere gore değişmiş olduğu de işe bilmiş olduğu şeklinde zamana gore de değişebiliyor.

Genç ziraatçi projesi yardımıyla ülkenin dört bir tarafında ki arıcılara Ziraat Bankasının arıcılık kredisi haricinde 30 bin TL. başlangıç sermayesi sağlamaya devam ediyor. Koşul olarak ise arıcının 40 kovandan daha azca arısının olması isteniyor. Abdullah bey daha ilkin arıcılık sektörüne başlamış sadece bilgisiz olduğundan dolayı başarı göstermiş olamamıştı. Devletin genç ziraatçi projesine arıcılık sektöründen müracaat icra eden Abdullah bey şunları yaşadı.

 81 ilde 51 bin 64 üreticiye 97 milyon lira arıcılık desteği 6 Mart 2020 tarihinde hesaplara aktarılacaktır. 

ARICILIK DESTEKLERİ İLE İŞ SAHİBİ OLDU

Devlet yardımıyla başladıkları arıcılıkta 45 olan kovan sayısını kısa sürede 450 çıkaran Abdullah bey, yılda 20 ton bal kraliçe arı ve polen satışıyla 300 bin lira geliri ulaştı. Selçuk ilçesinde yaşayan Abdullah ve Meral hakkın çifti ortalama 3 yıl ilkin amatör olarak arıcılığa bağışladı. Abdullah bey hayvanlarını satarak tamamen bu işe yöneldi. Sadece bu alanda fazlaca fazla informasyon sahibi olmadığı için arıları telef oldu. Arıcılıkla ilgili araştırma icra eden Abdullah bey Besin Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yürüttüğü genç Ziraatçi projesinden faydalandı. Bu kapsamda öncelikle arı yetiştiriciliği eğitimi alan hakkında 30 bin lira değerinde 45 kovan ve arıcılık için lüzumlu ekipman bağışlama edildi. Abdullah bey arıcılık hayata geçirmeye başladıktan sonrasında hayatlarının değişmeye başladığını söylemiş oldu. Abdullah bey Devlet’in arıcılık destekleri hakkında şunları söylemiş oldu;

“Ben arıcılığı düşünüyordum fakat olur Tanrı nasip etti vatanımızı izin verdik. Biz gittik aldık 40-45 kovanı alımı ekipmanı falan filan 30.000 lira defterimizi devlet karşıladı. Tanrı’a fazlaca şükür o yıl ağır bir yitik görmüştüm. O kaybın sonrasında bu 45 kovan arı ve arıcılık geri döndürdü. İki yıl de gördüğünüz şeklinde 450 kovanı sayı ulaştık. Gene sayınızı koruduk. Bir aileye geçen yıl gittik bal verimi de güzel oldu. Tanrı’a fazlaca şükür traktörümüz eskiydi değiştirdik. Arabamızı eskiydi değiştirdik. Fazlaca güzel bölgelere geldik. Arıcılık bizim geçim kaynağımız oldu. Bu saatten sonrasında arıcılığı bırakmayı düşünmüyoruz. Tanrı’a şükür bu parayı göremezdim. Bunlar eğer olmazsa bu arılar olmasa göremezdim. Sana 10 tane dükkan başlayacaklar arıcılığı bırakmayacaklar ben bırakmam.”

Besin Ziraat ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisleri de; “elde ettikleri başarıyla birçok genç çiftçiye örnek bulunduğunu altını çizdi. Genç ziraatçi arıcılık projelerimizden Abdullah bey işletmesinde 140 kovanda başladığı projesini hakikaten fazlaca başarı göstermiş sonuçlar elde etti. Şu anda ortalama 450 kovanı var ve işini daha da büyüyeceğini ikimiz de gururla izliyoruz. Tekrar da büyütecine inanıyoruz” dedi.

Ziraat Bankası’nın destekleri başlıklı yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

TRT’nin yayınladığı arıcılık eğitimi temalı videoyu sizlerle paylaşıyoruz.

Ziraat bankasının arıcılık faaliyetleri ve tüm hayvancılık sektörlerinde verdiği finansmanları bankanın Resmi web sitesinden öğrenebilir ve hesaplama yapabilirsiniz.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>