Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi 2020

Ziraat Bankası her kesimden müşterisini olduğu şeklinde ziraatçi müşterilerini de 2020 senesinde desteklemeye devam etmektedir. Denizbank şeklinde Ziraatçi Kredisi veren daha pek fazlaca banka bulunsa da en uygun faiz oranları ile kredi veren bankaların başlangıcında Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat Bankası ziraatçi kredisi başvurusu yapmak için lüzumlu evraklar ile en yakın banka şubelerine gitmek gerekmektedir. İçeriğimizde ziraatçi kredisi başvurusu  için lüzumlu belgeleri, güncel faiz oranlarını ve örnek ziraatçi kredisi hesaplamalarını bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Ziraatçi Kredisi 2020

Ziraat Bankası 2020 senesinde tüm müşterilerini başlatmış olduğu çeşitli kredi kampanyaları ile desteklemeye devam etmektedir. Bu aşamada çiftçilerimiz de unutulmamaktadır. Verilen kredilerin faiz oranları oldukça uygun olmakta ve vadeleri çiftçilerin hasat dönemleri dikkate alınarak belirlenmektedir. Verilen kredileri başlıklar halinde anlatmak daha mantıklı olacaktır.

 • Genç ziraatçi akademisi
 • Hayvancılık ve su ürünleri kredisi
 • Tarımsal mekanizasyon kredisi  başlıkları altında çiftçilerimize kredi imkanı sunulmaktadır.
ziraat-bankası-çiftçi-kredisi-2019

Ziraat Bankası Ziraatçi Kredisi 2020

Ek olarak Ziraat Bankası tarafınca çiftçilerimize devlet destekli olarak ziraat sigortası da yapılmaktadır. Ziraat Bankası’ nın çiftçilere yönelik olarak verdiği kredilerin ortak özellikleri vardır. Bu krediler HASAT ÖDEMELİ olup faiz oranları senelik %5- %6 civarlarındadır. Kredinin 2 YIL GERİ ÖDEMESİZ olduğu söylenmektedir. Sadece ödeme durumu çiftçilerin durumlarına bakılırsa değişecektir. Yıl sonunda ziraatçi kar ederse ve cirosunda artış meydana gelirse krediyi 2 yıl geri ödemesiz olarak kullanmaz ve taksitlerini sürekli olarak öder. Sadece mali durumu iyi değilse tercihen krediyi durumu düzelene kadar 2 yıl ödemesiz olarak kullanabilir.

GENÇ ÇİFTÇİ AKADEMİSİ

Ziraat Bankası tarafınca genç çiftçilere verilen krediler yardımı ile tarımsal faaliyetlerde bulunan gençler de desteklenmeye devam etmektedir. Başlatılan bu kredi kampanyası ile gençlerin tarıma olan ilgilerinin artırılması, tarımsal üretim faaliyetleri ile ilgili bilgiler verilmesi ve yatırım şartlarının öğretilmesi, tarımsal üretim meydana getirecek olan bilgili nesiller yetiştirilmesi şeklinde amaçlar söz mevzusu olmaktadır. Bunun bir kredi kampanyası değil bir eğitim programı bulunduğunu söylemek daha mantıklı olacaktır. Yalnız banka değil eğitimlere hususi ve kamu sektörlerinin yanı sıra üniversiteler de destek vermektedir. Genç Ziraatçi Akademisi’ nde eğitim görmek isteyen gençlerin aranan şartları taşımaları gerekmektedir.

genç-çiftçi-akademisi

Genç Ziraatçi Sertifikası

Kimler Müracaat Yapabilir?

Genç ziraatçi akademisine müracaat meydana getirecek olan çiftçilerimizin belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Türkiye’ de ikamet etmek
 • T.C. vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük 30 yaşından minik olmak
 • Kredi kullanmak için herhangi bir engel bulunmaması
 • Adam adayların askerlik ile ilişiklerinin bulunmaması
 • Minimum lise mezunu olmak
 • Uygar haklardan yasaklı olmamak
 • Tarımsal faaliyette bulunmak istemek

Bu şartları taşıyan adaylar müracaat yapabileceği şeklinde bazı adaylara da öncelik tanınacağı belirtilmiştir. Hanım çiftçilere öncelik verilecektir. Bilhassa ailesi tarımsal faaliyetler ile ilgilenenlere de öncelik hakkı verilecektir. Kredi verilmesi mevzusunda öncelik tanınacak olan gruplardan bir diğeri ise ilgili liselerin ya da üniversitelerin tarımsal bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.

Eğitimler sonrası katılımcılar sertifika alabilecektir. Müracaat yapmak için tıklayınız. Verilen bu eğitimler tamamen parasızdır.

TARIMSAL MEKANİZASYON KREDİLERİ

Ziraat Bankası tarafınca verilecek olan kredilerden bir diğeri de tarımsal mekanizasyon alımlarına yönelik olarak verilmektedir. Ziraat ve hayvancılık alanlarında etkinlik gösterecek olan üreticilerin ziraat aletleri alması için uygun faiz oranları ile krediler verilmektedir. Verilen bu krediler ile alınacak olan ekipmanlar; traktör, hasat malzemeleri, davet biçme, balya yapma, silaj makinesi, yem karma makinesi, patoz, yemlik, suluk, balık bulma cihazları vb. ekipmanlar alınabilmektedir.

Kredinin Özellikleri

Verilecek olan tarımsal mekanizasyon kredisi ilgili yılda bakanlar kurulu tarafınca yapılacak olan açıklamalar doğrultusunda kullandırılmaktadır. Tarımsal üretimde kullanılmak suretiyle alınacak olan bu krediler bir tek sıfır değil ikinci el ekipman alımlarında da kullandırılacaktır. Tarımsal savaşım için alınacak olan aletler haricinde, Zirai kredilendirme belgesi olan ekipmanların alımları için kredi verilecektir. Bu kapsamda alacağınız ekipmanları Ziraat Bankası tarafınca verilen düşük faizli krediler yardımı ile kullanabilirsiniz. Ziraat Bankası Tarım Kredi Borçları 2020 Yapılandırması içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.

Traktör Kredisi 2020

Ziraat Bankası tarafınca faizsiz olarak verilen bir traktör kredisi bulunmamaktadır. Krediler faizli olarak verilmekte olup faiz oranları oldukça makul seviyelerdedir. Bu kredilerden bir tek 0 traktör alacak olanlar değil 2. el traktör alacaklar da yararlanabilmektedir. Sadece yapılacak olan alımlarda geçerli olan koşul traktörün 8 yaşını doldurmamış olmasıdır. Traktörün zirai kredilendirme belgesi olmalı ve işletme tarafınca 3 senelik bilanço sunulmalıdır. Alınacak olan traktörün kasko bedelinin bir tek yüzde 75′ i karşılanmaktadır. Bu krediler traktör kredisi başlığı altında verilmeyecek olup öteki ekipman alımları de ilgilendiriyor olmaktadır. Krediyi aylık 3, 6 ya da 12 aylık ödeme dönemleri ile kullanabilirsiniz.

2020 senesinde da Ziraat Bankası’ ndan traktör kredisi almak isteyenlere  bir müjdemiz var. Ziraat Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafınca imzalanan protokole bakılırsa tarımsal işletmelere düşük faizli olarak kredi kullandırılacaktır. Bu kredi mevzuları içinde traktör alımları da olup 75 bin TL tutarında olan krediler yatırım periyodu için %50 faiz indirimli olarak kullandırılacaktır.

KÜÇÜK EKİPMAN KREDİSİ

Resmi Gazete’ de gösterilen Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Gözlem ve Denetimlerle ilgili bildiri kapsamında Zirai Kredilendirme belgesine haiz olan gerçek ve tüzel kişilere kredi verilecektir. Bu kredi de bakanlar kurulu kararları ile kullandırılmakta olup siz de ekipman alımlarınızda banka tarafınca verilen bu kredilerden yararlanabilirsiniz.

Kredinin Özellikleri

Kredi tarımsal mekanizasyon kredilerinde olduğu şeklinde belirli bir oran karşılığında değil de alınacak olan traktörün satış bedelinin tamına verilecektir.

 • Şartları taşıyan çiftçilerimiz krediden yararlanabilirler.
 • Kredi tutarı 25 bin TL olmaktadır.
 • Vadeler çiftçilerimizin hasat dönemlerine bakılırsa belirlenebilecektir. Bu sebeple yılda bir ödemeli de olabilmektedir.
 • Biçerdöver, hasat makineleri ve traktör alımları için bu kredi kullanılamaz.

Kredi bilgileri için tıklayınız.

MODERN BASINÇLI SULAMA KREDİLERİ

Sulama mevzusunda da çiftçilerimize kredi imkanı sunulmaktadır. Mikro yağmurlama, damlama ve yağmurlama sistemleri için bu kredilerden yararlanabilirsiniz. Kredilerin verilmesi Bakanlar Kurulu tarafınca verilen kararlar neticesinde olmaktadır. Çağdaş basınçlı sulama sistemlerinin kullanılması amacı ile elektrik teminatının sağlanması, derin kuyuların açılması, suyun naturel kaynağından kullanılacak olan tarlaya taşınması şeklinde işlemler için kredi verilmektedir. Bu kredilerin vadeleri gene hasat dönemlerine bakılırsa belirlenmektedir. Kredi ile ilgili detaylı data almak için tıklayınız.

BİTKİSEL ÜRETİM KREDİLERİ

Bahçe, tarla, örtü altı ziraat vb. mevzularda gerçek ve tüzel kişilere kredi verilmektedir. Kredi kullanabilmek için belirtilen üretim alanlarında etkinlik gösteriyor olmak gerekmektedir. Sanayi  bitkileri, baklagiller, tıbbi ve aromatik bitkiler, tarlar sebzeciliği, meyve yetiştiriciliği, sera ve süs bitkileri yetiştiriciliği, yumrulu bitkiler, yağlı tohumlar şeklinde bitkileri üretiyor olmak gerekmektedir. Bu anlamda verilecek olan krediler işletme ve yatırım dönemlerine hususi olarak ayrı ayrı verilmektedir. Bitkisel üretim kredilerinden faydalanarak üretiminizde gerek duyduğunuz finansmanı sağlayabilirsiniz.

ORGANİK VE İYİ TARIM KREDİLERİ

Organik Tarım faaliyetlerinde bulunmak isteyen çiftçilerimize Ziraat Bankası tarafınca 2020 senesinde da finansman imkanı sunulmaktadır. Tarımsal üretimin yanı sıra bu ürünleri üreterek pazarlayan, ambalaj işlemleri icra eden gerçek ve tüzel kişiler kredilerden yararlanabilmektedir. Organik ziraat mevzusunda öteki kuruluşlar ile sözleşme yapmış olanlar da kredilerini alabilirler. Organik ziraat kredileri yatırım ve işletme dönemlerinde ayrı ayrı kullandırılmaktadır.

2020 senesinde Ziraat Bankası tarafınca verilecek olan organik ziraat kredileri yatırım ve işletme dönemlerinde yüzde 50 faiz indirimli olarak verilecektir.  Aynı kredi iyi ziraat uygulamaları için de kullanılmakta olup faiz indirimi oranları organik ziraat ile aynı olmaktadır.

ARAZİ ALIM KREDİLERİ

Tarım arazisi satın almak isteyenler için uygun vadeler ve faiz oranları ile Ziraat Bankası tarafınca kredi imkanı sunulmaktadır. Gerçek ve tüzel kişiler verilecek olan bu kredilerden yararlanabilir. Hisseli arazilerde hisse oranı kadar yapılacak olan alımlarda, bitişik arazilerde ve parsel olmayan arazi alımlarında bu krediden yararlanabilirsiniz.

Bu kapsamda 2020 senesinde bakanlar kurulu sonucu ile arazi alımları mevzusunda da düşük faizli kredi verilecektir. Kullandırılacak olan kredi üst limiti 2.500.000 TL olup yatırım ve işletme dönemlerinde faiz indirimi oranı yüzde 25 olacaktır.

TAKSİTLİ TARIM KREDİSİ

Bu kredi kampanyası ile kullandırılacak olan kredinin faiz oranı durağan(durgun) olmaktadır. Banka tarafınca çiftçilerimize uygun faiz oranları ve vadeler ile kredi gösterilmekte olup vadeler hasat dönemleri dikkate alınarak belirlenmektedir. Detaylar için tıklayınız.

Ziraatçi Kredilerine Müracaat İçin Lüzumlu Belgeler

 • Kredi karşılığında banka tarafınca temin edilecek olan evraklar
 • T.C. kimlik belgesi
 • ÇKS belgesi
 • Tarımsal işletmeyi kanıtlayıcı belgeler
 • İşletmeye ilişkin gelir tablosu ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası Ziraat Kredi Kooperatifleri Düşük Faizli Kredi

2020 senesinde Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri için hayvansal ve tarımsal üretim mevzularına destek verilecektir. İşletmelere işletme ve yatırım dönemlerinde verilecek olan krediler faiz indirimli olmaktadır. Bitkisel üretim mevzuları, faiz indirimleri ve kredi üst limitleri aşağıda yer verilmiştir. Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi alabilirsiniz.

Çiftçilere Müjde 2020 Tarım Kredisi Faizleri Düşürüldü!

Ziraat Bankası Ziraat Kredisi Faiz İndirimi 2020

Bu kredilerin yanı sıra IPARD programları kapsamında kullandırılan krediler ile TMO makbuz senedi karşılığı kullandırılan krediler, hasat ve pazarlama kredileri de bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Ziraat Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası tarafınca verilen kredilerin vadelerinin maksimum 7 yıl olabileceğinden söz ettik. Bu durumda azami vade 84 ay olacaktır. Ek olarak faiz oranları senelik %6 olursa aylık faiz oranı %0,5 olacaktır.

Çiftçimiz Ziraat Bankası’ ndan 50 bin TL kredi çekmiş olsun. İşleri de Tanrı’ a şükür iyi gidiyor. Kredisini iki yıl ödemesiz olarak kullanmayacak ve tertipli ödemeler ile 84 ayda kapatacak. Bu durumda aylık ödeyeceği kredi tutarı 759,53 TL olurken toplam ödeme 63.800,84 TL olacaktır.

100 bin TL kredi için ise gene aynı faiz oranı ile bu sefer 2 yıl ödemesiz 60 ay vade olacağından dolayı; 994,78 TL olurken toplam ödeme tutarı 59.687,20 TL olacaktır.

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi 2020

Ziraat Bankası 2020 senesinde Seracılık Destek Paketi adı altında bir kredi kampanyası ile kredi vermeye devam ediyor.  Örtü altı tarımın desteklenmesi amacı ile başlatılan kampanya dahilinde kredi düşük faizli olarak kullandırılacaktır. Kredinin özellikleri aşağıdaki gibidir;

Ziraat Bankası sera kredisi

Ziraat Bankası sera kredisi

 • Kredi vadesi 7 yıl olarak belirlenmiştir. Sadece çiftçilerimizin mali durumları dikkate alınarak İKİ YIL ÖDEMESİZ DÖNEM bulunmaktadır.
 • Senelik faiz oranı %8,25’tir. (Aylık %0,68)
 • Yapılacak olan yatırım maliyetinin maksimum %75’i kadar kredi verilecektir. (Yatırım tutarı 100 bin ise 75 bin TL)

Bu anlamda destek alabilmek için seracılık faaliyetlerinin bakanlığın öngördüğü şekilde olması gerekmektedir. Ek olarak arazi büyüklüklerinin de 1 dekarın altında olmaması gerekiyor. Kredi bir tek yeni sera yapımında değil, atıl durumda olan seraların tekrardan kullandırılması amacıyla da verilecektir. 25 milyon TL’ ye kadar olan seracılık kredilerinde devlet desteği sağlanacaktır. Bilinmiş olduğu şeklinde Ziraat Bankası ile Ziraat Kredi Kooperatifleri içinde imzalanan protokol gereği çiftçilerimize düşük faizli olarak yatırım ve işletme dönemlerine ilişkin krediler verilecektir.

Siz de Ziraat Bankası tarafınca verilen krediler yardımı ile finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilir,  2020 senesinde da  düşük faizli olarak kredi kullanabilirsiniz.

Kontrollü örtü altı ziraat uygulamaları için 750 bin TL’ ye kadar olan kredilerde yatırım dönemine ilişkin yüzde 75, işletme dönemine ilişkin olarak yüzde 50 faiz indirimi yapılacaktır.

En net faizler Ziraat Bankasından alınarak hesaplanabilir.

Bu kredilerden yararlanarak tarımsal faaliyetleriniz için lüzumlu olan finansmanı sağlayabilirsiniz.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>