Ziraat Bankası Esnaf Kredisinin Faiz Oranları Ne Kadar?

Ziraat bankasının ne resmi sitesinde ne de herhangi bir markalaşmış kredi sitelerinde ne yazık ki bankanın esnaf kredisinin faiz oranlarını göremezsiniz. Sanki devlet sırrı benzer biçimde bankaya ilişik ticari kredi faiz oranları gizlenmektedir. Sadece siz kıymetli esnaflarımız için bankanın ticari kredi faiz oranlarını aylık ve senelik olarak banka şubesine giderek öğrendik ve sizler içinde bir güncel 2020 yılı içinde bulunduğumuz aya ilişik bir de hesaplama tablosu oluşturduk. İşte 60 ay vadeli olarak Ziraat bankasının vermiş olduğu esnaf kredisinin faiz oranları ve talep etmiş olduğu şartları.!

Ziraat Bankasının Esnaf Kredisindeki Hesaplama Tablosu

Her ne kadarda banka devlete ilişik bir bankamız olsa da üzülerek belirtmek gerekir ki esnafa elde etmiş olduğu kredi faiz oranları Halkbank 50.000 TL ihtiyaç kredisi 5 paket halinde veriyor uygulaması kadar avantajlı değildir.! Sadece, yinede banka esnaflara elde etmiş olduğu kredi faiz oranları bir oldukça bankanın bireysel kredilerinin faiz oranlarına nazaran oldukça daha avantajlıdır. Ticari kredi kullanacak olan esnaflardan talep edilen şartlar ise tüm bankalarca istenilen şartlara ile aynı şekilde örtüşmektedir. Buna gore Ziraat bankasının esnaflara elde etmiş olduğu ticari kredi faiz oranları 60 vadeli olarak şu şekildedir.

 • Ziraat bankası Seçim sonrası faiz oranları birazcık artarak MART ticari kredi faiz oranı aylık %1,75 senelik ise %23,1440 olmaktadır.! Bu faiz oranlarına gore esnafların kullanacağı kredilerin ödeme tablosu ise şu şekilde yer alır.
 • 30.000 lira 60 ay vadeli Ziraat esnaf kredisinin aylık taksit ödemesi 811,60 TL tir. Toplam size yansıyacağı maliyeti ise; 48.696,03 TL olacaktır.
 • 40.000 TL kullanacak olan esnaflarımızın ise aylık ödemesi 1.082,13 TL olacaktır. Toplam geri ödemesi ise 64.928,29 TL
 • 50.000 Liranın aylık eşit taksitli ödemesi ise 1.352,67 TL olmaktadır. Toplamda cebiniz den çıkacak olan miktar ise; 81.160,04 TL
 • 60.000 TL krediyi 5 yıl vadeli kullanacak esnaflarımızın aylık taksiti 1.623,20 TL olup toplamda vade sonu ödeyecekleri miktar 97.392,23 TL olmaktadır.
 • 75.000 lira için ise aylık taksit ödemeniz 2.029,00 TL olmaktadır. Sizin cebiniz de vade tamamlanınca çıkacak olan miktar ise; 121.740,16 TL
 • 100.000 lira için ise aylık taksit tutarınız 2.705,34 TL olmaktadır. 5 yıl sonunda size yansıyacak olan miktar ise tam 162.319,97 TL olmaktadır.

Esnaf yada Tecim oda üstünden Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu ile karşılaştırma edilmiş olduğu süre ciddi fark bulunduğunu sizler de görmüş olacaksınız.! Ziraat bankasının esnaf kredisinin üst limiti 200.000 TL olmaktadır.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisinin Şartları Nedir?

Ziraat bankasının da esnaf kredilerinde talep etmiş olduğu şartlar öteki bankalar ile bire bir aynıdır. Bu şartların en başlangıcında ise muntazam bir sicil kaydı yanı kredi notu gelmektedir.! Bu şartı sağlamanız durumunda ise banka tarafınca aranan öteki şartlar ise şunlardır.!

 • Bankaya beyan edilen gelirleriniz belgelenebilir olması gerekir.
 • Şirket ortağınız var ise krediye onay vermesi yada müracaat sahibinin noter tasdikli müracaat yetkisine haiz olması gerekir.
 • Firmanın herhangi bir haciz işlemine maruz kalmaması gerekmektedir.
 • Gerek duyulması durumunda taşınmaz mal varlıkları ipotek konulacak ise eş rızasının bulunduğunu gösteren belge olması
 • Talep görülmesi halinde 2 tane gelir belgesine haiz kefil istenilmektedir.
 • Ticari sicil kaydının olması kısaca esnaf olması gerekmektedir.

Ziraat Bankasının Esnaf Kredisi Evrakları Nedir?

Bireysel kredi başvurularına gore ticari kredilerde talep edilen evraklar oldukça daha fazladır. Hatta Akbank 20 Bin TL 48 Ay Vadeli Gelir Belgesiz Kredi dahi alabilir iken ticari kredi başvuruları için tüm bankalar aşağıdaki evrakları ne olursa olsun talep ederler.

 • Var ise ortakların nüfus cüzdanı fotokopisi yoksa tek sizinki yeterlidir.
 • Oda kayıt belgesi ile imza sirküleri
 • Müessese ve son gazete (ticari sicil gazetesi)
 • Vergi levhamız
 • Son olarak ise 2 yıla ilişik mali bilanço gelir tablosu istenilir.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Faizsiz Mi Veriyor?

Ziraat bankası ne yazık ki direkt esnaf kredisi başvurusunda bulunanalar için faizsiz olarak kredi vermemektedir. Sadece, işletmenin KOSGEB kaydı bulunuyor ise ve kurum tarafınca istenilen şartlar sağlanması halinde faizsiz olarak kredi alabilmektedir. KOSGEB kredi veren 13 banka içinde Ziraat bankası ‘da yer almış olduğu için sizlere de KOSGEB tarafınca ” KREDİ FAİZ DESTEĞİ ” kapsamından yararlanmanız durumunda kullanacağınız kredinin faiz oranını devlete ödete bilirsiniz. Tam 300.000 liraya kadar Ziraat bankası üstünden faizsiz olarak kredi kullana bilmeniz için ise şu şartlara mutlak suret ile uygun olmanız gerekir.

 • İster büyük ister ise orta yada minik KOBİ olmanız gerekmektedir.
 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmalısınız.!
 • KOBİ beyannamesi formunu doldurmuş olmanız

Gerekmektedir. Ek olarak, kurum tarafınca sağlanan imkanlardan yararlanacaklar ise şu pozisyonda yer alması gerekir.

 1. Girişimci işletme: KOSGEB destekleri ile işletmesini kurmuş olan 2 senesini doldurmuş olan işletmeler. En fazla 50.000 lira
 2. İlave ve Destek Puanı almış işletmeler: Mali gelişme ve istihdam elde eden esnaflarımız.
 3. İşletme: KOBİ bünyesinde etkinlik gösteren iş bölgeleri
 4. Proje odaklı işletme kredileri en fazla 200.000 lira
 5. Teknoloji odaklı işletmelere verilecek faizsiz kredi üst limiti 300.000 TL
 6. Stratejik yada öncelikli sektörde yer edinen işletmeler ise tam 500.000 lira

36 ay vadeli olarak faizsiz olarak verilmektedir.!

KOSGEB üstünden Ziraat bankasının sağlamış olduğu faizsiz esnaf kredisi çeşitleri ve vade oranları

Ziraat bankası KOSGEB faizsiz kredi çeşitleri

Ziraat bankası KOSGEB faizsiz kredi çeşitleri

 • Destek programının tanıtımı en doğru ve güncel olarak PDF olarak => BURADA
 • Programın uygulama esasları ise doğru ve güncel bir halde => BURADA yer verilmiştir.!

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>