Ziraat Bankası Faizsiz 50 Koyun Kredisi 2020 Şartları

Önceki yıllarda olduğu benzer biçimde 2020 senesinde da Ziraat Bankasının hayvancılık sektöründeki kolaylıkları Ziraat Kredi Kooperatifi beraberliğinde sürdürülmektedir. Ziraat ve Orman Bakanlığından gelen açıklamaya bakılırsa Tarımsal Kredi Faizinde geçtiğimiz günlerde senelik oranında değişim yapılmıştır. Buna bakılırsa Tarımsal kredi senelik faizleri yüzde 12’den yüzde 9′ a indirilmiştir. Senelik yüzde 9 oranında olan faizin aylık oranı ise yüzde 0,5′ tir. Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatiflerinin düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırmasına ilişkin karar, Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca yürütülmektedir. 3 Ocak 2020 tarihinde Resmi Gazete‘de gösterilen kararda hayvancılık sektöründe desteklenen konuların kredi üst limitleri, yatırım ve işletme süreci kredi faiz indirimleri bulunmaktadır. Bundan önceki kararla ölçme 2020 yılı için kredi üst limitlerinde artış olmuş, yatırım ve işletme döneminde verilen indirimlerde değişim yaşanmıştır. Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatiflerinden sıfır faizsiz ya da düşük faizli indirimleri üç dönemliktir ve  bu krediden yararlanmak için başvurular 31 Aralık 2020‘ye kadar alınmaktadır.

Hayvancılık sektörü üretim mevzularında belirlenen faiz indirimleriyle hayvancılık işine girebilir, işletmenizi büyütebilirsiniz. 

Hayvancılık üretim mevzularında bulunan büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, damızlık düve yetiştiriciliği, sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı sektörü ve su ürünleri sektörü yer almıştır. Bu üretim mevzularında yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 indirimler yer almıştır. Belirlenen kriterler ve bu kriterlere uyum sağlandığı taktirde yüzde 100 faiz indirimi ise sıfır faizden yararlanabilirsiniz. Hayvancılık üretim mevzuları şu şekildedir;

Hayvancılık Sektöründe Sıfır Faiz

Yukarıda yer edinen görselde üretim mevzuları yer almıştır. Üretim mevzularında belirlenen kriterler sağlandığında uygulanabilecek en yüksek indirim oranı yüzde 100‘ü bulacaktır.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası tarafınca kullanılacak olan küçükbaş hayvancılık kredisinin kredi üst limiti 15 milyondur.

Ziraat bankasından sıfır faizli koyun kredisi çekebilmek için küçükbaş hayvancılıkta belirli kriterler yerine getirilmelidir. Aşağıdaki görselde de görüldüğü benzer biçimde herhangi bir kriter sağlanmadığında yatırım süreci ve işletme süreci için yüzde 75 faiz indirimi sağlanacaktır. Koyun kredisinde faizsiz krediden yararlanabilmek için toplam 6 kriter vardır. Bunlar;

 1. Öncelikli bölge yatırımı
 2. Atıl işletme alımı
 3. Yurt içinde doğan hayvan alımı ya da kullanımı
 4. Kendi yemini üretme/ mera kullanımı
 5. Genç ziraatçi 
 6. Hanım ziraatçi


Bu kriterler çiftçiye sunulacak faiz oranlarını belirtmektedir. Öncelikli bölge yatırımı için işletme ve yatırım dönemleri yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Bu bölgeler Ziraat ve Orman Bakanlığınca bildiri olarak belirlenir. Atıl işletme alımında işletme döneminde indirim oranı verilmemiş, yatırım döneminde ise yüzde 10 oranında faiz indirimi verilmiştir. Yurt içinde doğan hayvan kullanımında yerli hayvan şartı vardır. İşletme ve yatırım dönemleri içinde yüzde 10 ek faiz indirimi sağlanacaktır. Kendi yemini üretme mera kullanımında yalnız yüzde 10 olarak işletme süreci için kredi çeken çiftçiler yararlanabilecektir. Genç ziraatçi kriterinde ise 40 yaşından minik genç girişimciler için işletme ve yatırım dönemleri için faiz oranı %10 olarak belirlenmiştir. Kredi başvurusunu icra eden girişimci/ziraatçi hanım ise indirim oranları yatırım döneminde yüzde 10, işletme döneminde yüzde 10 faiz indirimi yapılacaktır.

Belirtilen özellikli kriterler sağlandığı takdirde uygulanabilecek en yüksek indirim ise yüzde 100 oranındadır. Böylelikle sıfır faizsiz koyun kredisinden yararlanılabilecektir.

Ziraat Bankası Koyun Kredi Müracaat ve Şartları 2020

Başvurular öncelikte TKK vesilesiyle Ziraat bankasına yapılmaktadır. Ziraat bankasına meydana getirilen başvurularda çiftçilerden ya da girişimcilerden istenen bazı belgeler bulunmaktadır. Başvurular bankaya şahsen yapılmaktadır. Kişinin kimlik detayları yanında çiftçilerden ziraatçi kayıt belgesi istenmektedir. Krediden yararlanabilmek için tüzel kişilerden vergi levhası, oda kayıt belgesi, bilanço ile gelir tablosu ve kredi için güvence beyan edilmesi istenmektedir. Gerçek kişilerden bu belgelere ek olarak tapu ve kira sözleşme belgesi istenmektedir.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi

50 Koyun Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası ve TKK tarafınca kullanılacak olan koyun kredisi için üretim mevzusu küçükbaş hayvancılıktır. Kredinin üst limiti 15 milyondur. Yatırım döneminde yüzde 75, işletme döneminde de yüzde 75 faiz indirimi uygulanacaktır. Belirtilen kriterler sağlandığında Ziraat Bankasından sıfır faizli koyun kredisi çekilebilecektir.

50 koyun kredi hesaplaması için koyun başına 1200 TL olarak hesaplanırsa 50 x 1200 = 60 Bin TL olacaktır. Tarımsal kredi aylık faiz oranı yüzde 0,5 olduğuna bakılırsa 50 koyun kredi hesaplaması aşağıdaki gibidir;

60.000 TL 12 Ay vadeli  %0,50 faiz oranı ile alırsanız.

Aylık Taksit: 5.197,14 TL olurken ödenecek olan Toplam Meblağ: 62.365,66 TL olacaktır.

60.000 TL 24 Ay vadeli %0,50 faiz oranı ile alırsanız.

Aylık Taksit: 2.691,80 TL olurken ödenecek olan Toplam Meblağ: : 64.603,16 TL olacaktır.

60.000 TL 36 Ay vadeli %0,50 faiz oranı ile alırsanız

Aylık Taksit: : 1.858,12 TL olurken ödenecek olan Toplam Meblağ: : 66.892,22 TL olacaktır.

Hesaplamalar ortalama olarak yapılmış olup güncel ve net faiz oranları üstünden yapılacak olan hesaplamaları Ziraat bankası şubeleri üstünden yapabilirsiniz.

Tercih Edilen Koyun Türleri

 1. Romanov
 2. Karayaka
 3. Kıvırcık
 4. Karakaş
 5. Tuj
 6. Sakız
 7. Çine Çapari
 8. Malya
 9. Herik
 10. Cenup Karaman
 11. Mor Karaman
 12. Norduz
 13. Hemşin
 14. Acıpayam
 15. Eşme
 16. Karagül
 17. Dalgıç
 18. İmroz
 19. Merinos
 20. Koçeri
 21. Tahirova
 22. Zom

Bu koyun türleri daha oldukca tercih edilmektedir. 2020 senesinde sunulan bu kredi imkanından yararlanmak için en yakın Ziraat Bankasına başvuruda bulunabilirsiniz.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>