Ziraat Bankası Faizsiz Yem Kredisi 2020

Çiftçilerimize müjde! Ziraat Bankası tarafınca çiftçilerimiz her yıl olduğu benzer biçimde 2020 senesinde da desteklenmeye devam ediyor. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca Ziraat Kredi Kooperatifleri aracılığı ile çiftçilerimiz yem alımları için faizsiz kredilerden yararlanabilecek. Bilinmiş olduğu benzer biçimde Ziraat Bankası tarafınca verilen krediler ilk 2 yıl geri ödemesiz olmaktadır. Ziraat Bankası yem kredisi 180 ay vadeli olup, hesaplama ve müracaat işlemleri ile ilgili detaylı bilgiyi içeriğimizde bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Yem Kredisi

Resmi Gazete’ de gösterilen mevzuatlar gereği tohum, gübre, mazot vb. ürün girdileri için destek sunar sağlanmaktadır. Üretim maliyetleri ve satış tutarları devamlı artan bu ürünlerde geçtiğimiz yıllarda Topyekün Savaşım Programı ile fiyatlarda belirli oranlarda indirime gidilmişti. Ek olarak hükumet tarafınca belirlenen tutarlarda da çiftçilerimize destek sunar sağlanmaktadır. Bu desteklerden bir tanesi de devlet destekli olarak verilen yem kredisidir.

Ziraat Bankası Yem Kredisi

Ziraat Bankası Yem Kredisi

Ziraat Bankası tarafınca hayvansal ve bitkisel üretim faaliyetleri verilen krediler yardımı ile desteklenmektedir. Bu kredilere devlet faiz desteği sağlanıyor. Geçtiğimiz yıl Resmi Gazete’ de gösterilen tebliğname ile tarımsal işletmelere, belirlenen mevzularda düşük faizli kredi kullandırılmaya başlanmıştır. Bu uygulama 2020 yıllarında da devam edecek olup Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri içinde imzalanan protokol gereği sunulmaktadır.

Ziraat Bankası yem alımları için gerçek ve tüzel kişilere kredi veriyor. Sadece tarımsal krediler 7 yıl vadeli ve senelik yüzde 9 faiz oranı (aylık 0,5) ile veriliyor. 2020 senesinde da Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca çiftçilerimize kredi verilecek ve bu kredi düşük faizli olacaktır. Büyükbaş Hayvan Yemi Fiyatları 2020 listesinden birçok markanın yem tutarları ile ilgili informasyon alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Müracaat Sorgulama

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca verilecek olan faizsiz yem kredisi için başvurular kabul edilmeye adım atmıştır. Başvurular banka şubeleri aracılığı ile yapılacaktır. Krediden yararlanmak isteyenlerin Ziraat Kredi Kooperatiflerine üye olmaları gerekmektedir. Lüzumlu evraklar ile müracaat icra eden çiftçilerimizin finansman durumları banka tarafınca incelenecektir. Lüzumlu şartları taşıyan çiftçilerimiz kredilendirilecektir.

Ziraat Bankası’ ndan yem kredisi talep eden çiftçilerimizin müracaat neticeleri en fazla 1 hafta içinde sonuçlandırılacaktır. Kredinizin onay işleminin tamamlanıp tamamlandığı ile ilgili informasyon almak için 444 00 00 davet merkezini arayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Başvuru Sorgulama 

Ziraat Bankası Yem Kredisi Müracaat Sorgulama

Ziraat Bankası Yem Kredisi Özellikleri

Ziraat Bankası tarafınca verilecek olan yem kredisinin özellikleri aşağıdaki gibidir;

 1. Kredi çiftçilerimize yüzde 0 faiz ile verilecektir.
 2. Kredi 180 gün (6 ay) vadeli olarak verilecektir.
 3. Kredi başvuruları banka şubeleri ve Ziraat Kredi Kooperatifleri’ ne yapılacaktır.
 4. Çiftçilerimizin ÇKS kayıtlarının olması gerekmektedir.
 5. Ziraat Kredi Kooperatifleri üyesi olan çiftçilerimize kredi verileceğinden dolayı Birleşke üyeliğinizi tamamlayınız. 

Yem Kredisi Başvurusu İçin Lüzumlu Belgeler

Banka şubelerine giderken yanınızda bulundurmanız ihtiyaç duyulan evrakların sıralaması aşağıdaki gibidir. Sadece bu evraklar banka şubelerine nazaran değişebileceği benzer biçimde, banka finansman durumunu yetersiz görmüş olduğu müşterilerinden kefil ya da güvence talep edebilir. Müracaat formunu doldurduktan sonrasında banka şubesine bu evrakların ibraz edilmesi ile müracaat işlemi tamamlanacaktır.

 • T.C. kimlik belgesi
 • ÇKS kayıt belgesi
 • Var ise Vergi Levhası
 • İşletmeyi tesvik edici belgeler (Tapu fotokopisi, kira kontratı benzer biçimde)
 • Hayvanların küpe numaraları
 • Bilanço esasına nazaran etkinlik gösteren işletmelerde 3 senelik bilanço ve gelir tablosunun yer almış olduğu belge gerekmektedir.
Yem Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Yem Kredisi Başvurusu İçin Lüzumlu Belgeler

Yem kredisinden yararlanmanın en kolay yolu ipotektir. Haiz olduğunuz hayvanların küpe numaraları üstünden güvence göstermeniz durumunda, hayvanlara sigorta yapmak durumunda kalabilirsiniz. Zira hayvanların ölmesi ya da telef olması benzer biçimde sebeplerin yaşanması durumunda çiftçinin mağdur olmaması adına bir ekip önlemler alınacaktır. Bu da ek maliyet anlamına gelir. Bu sebeple ipotek olarak arazi benzer biçimde taşınmaz mal varlıklarını göstermeniz gerekmektedir. Koyun ve Keçi Yem Fiyatlarını incelediniz mi?

Yem Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Ziraat Bankası’ nın yanı sıra yem alımları için finansman elde eden pek fazlaca banka şubesi bulunmaktadır. Ziraat Bankası tarafınca verilen kredilerin tek farkı devlet tarafınca meydana getirilen düzenlemelere mevzu olmasıdır. Şartları elde eden çiftçilerimiz müracaat için lüzumlu evraklar ile Ziraat Bankası şubelerine gidebilir. Ek olarak Ziraat Kredi Kooperatifleri’ ne giderek de başvurunuzu yapabilirsiniz. Faizsiz olarak verilen bu kredilerden yararlanabilmek için hayvancılık faaliyetlerinde etken olarak bulunduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Doğal olarak size verilen ödemeyi de gene büyükbaş ya da küçükbaş hayvanlar için yem alımlarında kullandığınızı da belgelemeniz gerekiyor.


Kredi başvurusu kabul edilen çiftçilerimizin ödemeleri Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaktadır. Ödeme vadeleri, taksit tutarları çiftçilerimizin bütçelerine nazaran belirlenmektedir. Ziraat Bankası tarafınca verilen krediler için üreticilerimize ödeme mevzusunda çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Gelir durumunuza nazaran ödeme planı hazırlatınız. Tarım Kredi Kooperatifi İlaç Fiyat Listesinden güncel ilaç tutarları hakkında informasyon alabilirsiniz.

Yem Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yem Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Ziraat Kredi Kooperatifleri’ne Üyelik Şartları

Yem kredisinden yararlanmak için Ziraat Kredi Kooperatifleri üyesi olmak gerekiyor. Gerçek ve tüzel kişiler, birleşke üyesi olmak için bir dilekçe hazırlayarak Yönetim Kurulu’ na başvuruyor. Yönetim Kurulu’ nun noktada dikkat etmiş olduğu husus, başvuran gerçek ya da tüzel kişilerin ortaklık şartlarına haiz olup olmadığıdır. Eğer şahıslar lüzumlu şartları taşıyorlarsa birleşke ortağı olabilirler.

 • Türk vatandaşı olan
 • Birleşke bölgesinde minimum 1 senedir ikamet eden
 • Çağdaş ve kanuni haklarından yasaklı olmayan ve bu hakları kullanma ehliyetine haiz olan
 • Değişik bir birleşke üyesi olmayan
 • Müracaat için yazılı bir dilekçe vermiş ve kooperatifin ödev olarak saydığı faaliyetleri gerçekleştireceğine dair sözleşmeyi kabul etmiş olan
 • Ortaklık için ödemeyi taahhüt etmiş olduğu paranın çeyreğini ödemiş olan
 • Birleşke faaliyetlerine uyarak, tecim ya da maddi kazanç elde etmek için komisyonculuk yapmayan kişiler birleşke ortaklığına kabul edilmektedir.
Tarım Kredi Kooperatifleri'ne Üyelik Şartları

Üyelik şartları

Güncel Yem Tutarları

Ziraat Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran, yem sektörü içinde çiftçiye en düşük yem fiyatlarını Tarım Kredi Kooperatifleri sunmaktadır.

Büyükbaş Yem Tutarları

Yem mevzusu Fiyat (50 kilogramlık çuval)
Pelet Besi Yemi 70- 75 TL
Toz Besi Yemi 65- 70 TL
Toz Süt Yemi 70- 75 TL
Pelet Süt Yemi 75- 80 TL
Buzağı Büyütme Yemi 80 – 85 TL
Tahılmix Süt Yemi 85- 90 TL
Tahılmix Besi Yemi 60- 65 TL

Güncel büyükbaş ve küçükbaş yem tutarları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Fiyatlar bulunulan bölgeye nazaran değişmekte olup, aralıklı olarak ifade etmeye çalıştık. En doğru bilgiyi ortağı olduğunuz Ziraat Kredi Kooperatifleri şubelerinden alabilirsiniz.

Küçükbaş Yem Tutarları

Yem mevzusu Fiyat (50 kilogramlık çuval)
Kuzu Büyütme Yemi 70- 75 TL
Pelet Kuzu Süt Yemi 80- 85 TL
Koyun Süt Yemi 70- 75 TL
Koyun Süt Yemi Toz 65- 70 TL
Toklu Yemi 80- 85 TL

Tarım Kredi Tavuk Yemi Fiyatları 2020 listesinden kanatlı ve damızlık sektöründe yetiştiricilik icra eden çiftçilerimiz detaylı informasyon alabilirler.

Yem Bitkisi Ekenlere Devlet Desteği

Ziraat Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında 2020 senesinde da yem bitkisi ekenlere devlet tarafınca destek sunar verilecektir. Ziraatçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olan arazi sahipleri kaba yem üretmek amacı ile tek senelik ve fazlaca senelik yem bitkileri üretenlere dekar başına destek verilecek. Destek tutarı ise 2020 yılı için belirlenen bütçeden ödenecektir. Yem bitkisi üretim desteği aşağıdaki tutarlarda verilmektedir;

🌿 Dekar başına fazlaca senelik yem bitkileri için 90 TL

🌿 Dekar başına tek senelik yem bitkileri için 60 TL

🌿 Dekar başına silajlık mısır ekimi için 100 TL,

🌿 Dekar başına kuru üretim yapılacak olan yem bitkileri için 40 TL destek verilecektir.

Bu tutarların yanı sıra bakanlık tarafınca belirlenen yerlerde üretim yapanlara bu tutarların yanı sıra ek olarak %25 oranında destek verilecektir. Ek olarak geçtiğimiz yıl ekilmiş ve su azlığı sebebi ile üretiminde sorun yaşanmış macar fiği, fiğ, mürdümük ve burçak ürünleri için ek olarak %50 destek sağlanacaktır. Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatları içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası faizsiz yem kredisinden yararlanmak isteyenlerin lüzumlu evraklar ile beraber banka şubelerine giderek kredi başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>