Ziraat Bankası İnek Kredisi (Devletten 100 Bin TL Faizsiz)

Türkiye’de en oldukca rağbet gören inek cinsleri olan Holstein, Manda ve Jersey ırkaları  resmi gazetede yer edinen tebligat ile devlet tarafınca desteklenmektedir. Bu sığır cinsleri ile süt üretimi yapmak isteyen yada meydana getiren çiftçilerimize Ziraat bankasından 100.000 TL kadar kolaylık ile faizsiz kredi verilmektedir. Devletten uygun koşullar ile inek almak isteyenler için 2020 senesinde üst limit 25 milyon TL kadar çıkarılmıştır. Damızlık belgeli süt sığırı alma şartlarına uygun tüm çiftçilerimiz bu faiz oranları ile aşağıda yaptığımız hesaplama tablolarından yararlana bilirler.

Ziraat Bankası İnek Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi için belirlenen faiz indirim oranları Cumhurbaşkanı sonucu ile belirlenmektedir. Belirlenen 2020 senesinde ocak ayında piyasaya sürülen bu tebligatta ile büyükbaş hayvancılık için 4 bölüm oluşturulmuştur. Oluşturulan bu bölümde yer edinen mevzu başlıkları ile süt ineği yada et üretimi için sığır, düve alımını uygun faiz oranları ile yapabilmektesiniz. En fazla 7 yıl şu demek oluyor ki ay olarak 84 vadeli olarak çekeceğiniz inek kredisinin geri ödeme imkanlarından faydalanabilmekte siniz. Geri ödeme periyotları ise sizin isteğinize bakılırsa Ziraat bankası tarafınca belirlenmektedir. İster geri ödemenizi aylık olarak isterseniz de 3 ayda bir yada 12 ayda şu demek oluyor ki senede 1 kez olarak ödemeli olarak oluşturabilirsiniz. Ziraat bankasının bu vadelere bakılırsa geri ödeme tablosunu oluşturmadan ilkin sizlere ilk olarak bankanın resmi gazete yer almış olduğu faiz oranlarını paylaşmak isterim. Faiz indirim tablosunu yer vereceğim mevzu başlığımız bu içeriğin başlığında yer vermiş olduğumuz şeklinde ”Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği” için olandır.

KOMBİNE SIĞIR ve SÜTÇÜ İNEK YETİŞTİRİCİLİĞİ
İNDİRİM KONU BAŞLIKLARI YATIRIM İŞLETME KREDİ ÜST LİMİT
50% 50% 25.000.000 TL
Öncelikli Bölge Yatırımı İndirimi 10% 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Yurt İçi Doğan İnek Alımı 10% 10%
Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan Çiftçiler 10%
Organik Ziraat/İyi Ziraat Yapanlar 10%
40 Yaş Altı Genç Ziraatçi İndirimi 10% 10%
Hanım Çiftçilere Uygulanan İndirim Oranı 10% 10%
Uygulanacak En Fazla İndirim Miktarı 100% 100%

Resmi gazete yer edinen inek kredisi faiz indirim tablosundaki verilere geçmeden ilkin işlem yapacağımızı faiz oranını bilmemiz gerekiyor. Bu yıl için Ziraat bankasının işlem yapmak için belirlemiş olduğu cari faiz oranı ise senelik %10 olmaktadır. O süre tabloda yer edinen oranlara bakılırsa inek kredisi şu şekilde oluşmaktadır.

 1. ÇKS belgesi sahibi olanlara direkt her iki dönem için de %50 faiz indirim desteği uygulanır. Böylece senelik Ziraat inek kredisi faiz oranı %5 aylıkta ise %0.41 oranına düşmektedir.
 2. 40 Yaş altı ziraatçi olmanız durumunda ise faiz indirimi extra olarak %10 daha inecektir. Böylece %60 faiz yardımıyla senelik %4 aylık ise %0.33 faiz oranı kredi kullanmış olacaksınız.
 3. 40 Yaş altı olup birde hanım girişimci iseniz bu kez faiz indirimine %10 daha indirim olur. Böylece %70 faiz desteği alarak senelik %3 aylık ise %0.25 faizli kredi inek kredisi kullanırsınız.
 4. 40 Yaş altı genç ziraatçi olup hanım girişimci olup bir de yurt içi inek alımında bulunursanız gene %10 faiz indirimi alarak %80 faiz desteğinden yararlanırsınız. Bu kez kullanacağınız inek alımı için kredi senelik %2 aylık ise %0.16 olacaktır.
 5. Hanım girişimci + 40 yaş altı genç ziraatçi + yurt içi doğan inek alan + öncelikli bölgede bulunan ziraatçi iseniz %10 daha faiz yardımıyla %90 toplamda faiz indirimi kullanırsınız. Böylece senelik %1 aylık ise %0.08 faizli kredi kullanma hakkında haiz olmuş olursunuz.
 6. Yukarıda şu demek oluyor ki 5. maddede yer edinen faiz indirimlerine ilaveten geriye kalan ”Organik/İyi Ziraat, Kendi Yemini Üreten, Atıl İşletme” den herhangi birine dahi haiz olmanız halinde tabloda da gözükmüş olduğu şeklinde uygulanacak en yüksek faiz indirimi olan %100 ile tamamen 25.000.000 TL kadar her iki dönem içinde faizsiz inek kredisi almaya devletten gerçek sahibi olmuş olmuş olursunuz.

Sanırım Ziraat bankası inek kredisi faiz oranlarını resmi gazeteye bakılırsa net bir halde açıklık getirdim. Yalnız şunu unutmanızı istemiyorum. Banka tarafınca belirlenen cari faiz oranı yıl içinde değişim göstere bilmektedir. 2020 yılına gireli 3 ay oldu tam 3 kez bu faiz oranı değiştir. Oldukca fazla bir değişim göstermese de ekseri bu oran senelik %9 ile %12 içinde gel gitleri olmaktadır.

Devletten İnek Alma Şartları Nedir?

Devletten faizsiz olarak inek alma şartları nedir? diye soruyor iseniz bun şartların ikiye ayrıldığını şimdiden belirtmek isterim. İki kesime ayrılan bu şartlardan bir tanesi devletin resmi gazete yer almış olduğu bir diğeri ise Ziraat bankası tarafınca talep edilen şartlardır. Resmi Gazete Hayvancılık Desteklemeleri Bildirgesi de yer edinen inek alımı için şartları sıraladıktan sonrasında sizlere devamında Ziraat bankası tarafınca talep edilen şartlara yer vereceğim. Son olarak olarak ise inek kredisi için paylaşmış olduğum kredi faiz oranlarına bakılırsa bir kaç değişik rakamlar için geri ödeme planı çıkaracağım.

 • Resmi Gazete İnek Alma Şartları:
  1. Minimum 5 baş yada üstünden bir rakama çıkacak şekilde damızlık süt sığırı almanız gerekir.
  2. Süt hayvanı olarak manda, jersey yada yurt içi dünyaya gelecek olan holstein ırkı siyah yada alaca fark etmeksizin almanız cins büyükbaş alımı yapmalısınız.
  3. Süt ineklerinin HAYBİS sisteminde kayıtlı olaması gerekir
  4. Azami olarak alınacak olan inekler 36 aylık olmalıdır
  5. Alınacak olan ineklerin damızlık belgesine haiz olması en fazla 1 doğum yapmış yada ilk yavrusuna hamile olması gerekir.
 • Ziraat Bankası Tarafınca Aranan Şartlar:
  1. İlk ve en mühim koşul ÇKS belgenizin olması gerekir. ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Talep Edilen Belgeler Nelerdir?
  2. Devletin herhangi bir kurumuna vergi borcunuzun olmaması lazım
  3. Kredi miktarına bakılırsa minimum 2 çalışan kefil istenilebilir.
  4. İşletme sahiplerinden bakmak ile yükümlü hayvanlar ipotek edilir, yatırım dönemindeki çiftçilerimiz ise taşımaz ipotek istenilir.
  5. Bilanço esasına bakılırsa etkinlik gösteren çiftçilerimizden son 3 ayına ilişkin mali bilanço
  6. Tarımsal işletmenize ilişkin kira kontratı yada tapu belgesi

şeklinde şartlar çiftçilerimizden istenilmektedir.

Ziraat Bankası İnek Kredisi Hesaplama

Ziraat bankası hepimizin bilmiş olduğu şeklinde devlet faiz destekli olarak çiftçilerimize inek kredisi vermektedir. 84 aya kadar uzanan vadeler ile verilen bu finansmanlar çiftçimizin talebine bakılırsa 3 ayda yada 6 yada senede 1 geri ödemeli olarak hesaplama işlemi yapılır. Ziraat bankası inek kredisinin faiz hesaplama işlemi ise yukarıda yer edinen indirim oranının cari faiz üstünden düşülmesi ile beraber işlem sağlanır. 2020 senesinde banka cari faiz oranı olarak senelik %10 olarak belirlemiştir. Bu belirlenen oran üstünden yukarıda ”Ziraat Bankası İnek Kredisi Faiz Oranları” başlığında yer edinen tablodaki indirimler uygulanacağını daha ilkin söylemiştik. Ek olarak, sizin mevcut pozisyonunuza bakılırsa faiz indirimlerinin de değişim gösterdiğinin üstüne basarak detaylı bir halde belirtmiştik. Şimdi 5 Adımda Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? alınır içinde ek olarak yapmış olduğumuz bu belirtmiş olduğumuz faiz oranlarına bakılırsa bir kredi hesaplama tablosu oluşturuyoruz. Bu tabloda averaj 100 bin TL için kesilecek ortalama 5.000 TL masrafların dahil olmadığını belirtmek isterim.

 • ÇKS Belgelerine direkt %50 faiz indirimli senelik %5 aylık ise %0.41 olarak verilen inek kredisinin 3 ayda 1 geri ödemeli plan tablosu.
Ziraat İnek Kredisi %0.41 Faiz Oranlı 3 Ayda 1 Ödeme Tablosu
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
100.000 TL 12 Ay 25.806 TL 103.226 TL
24 Ay 13.281 TL 106.265 TL
36 Ay 9.111 TL 109.362 TL
48 Ay 7.032 TL 112.517 TL
60 Ay 5.784 TL 115.729 TL
 • 40 yaş altı genç ziraatçi yada hanım girişimci olmanız durumunda %60 faiz yardımıyla senelik %4 aylık ise %0.33 faizli olarak kullanacağınız inek kredisinin 6 ayda bir ödemeli hesaplama tablosu ise şu şekilde oluşacaktır.
Ziraat İnek Kredisi %0.33 Faiz Oranlı 6 Ayda 1 Ödeme Tablosu
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
100.000 TL 12 Ay 51.294 TL 102.592 TL
24 Ay 26.256 TL 105.024 TL
36 Ay 17.910 TL 107.494 TL
48 Ay 13.746 TL 110.002 TL
60 Ay 11.250 TL 112.547 TL

Bu mükemmel geri ödeme planı ile Ziraat bankasından inek kredisi alma işleminizi başlatmak için direkt size en yakın banka şubesine nüfus cüzdanınız ile başvuruda buluna bilirsiniz.

Devlet Bedavaya İnek Veriyor Mu? Yardımı, Destekli Alımı!

Haberlerde ara sıra devlet parasız inek veriyor röportajlarına ne olursa olsun sizlerde benim şeklinde rast gelmişsinizdir. Onun haricinde devletin inek alacaklara yardımı ve özellik ile bağışlama destekli alımı için sağlamış olduğu olanaklar kulağınıza ne olursa olsun geliyordur. 2020 yılı için peki özellik ile 5 inek hibesi olarak bilenen bu imkanlar hakkaten var mı? Gelin şimdi bunlara bir açıklık getirelim. İlk olarak devlet bedavaya inek veriyor mu? sorusuna cevap vereyim. Evet, devlet özellik ile valilik aracılığı bazı hallerde parasız inek vermektedir. Bu durumlar genel anlamda organik afet yada yangın sonrasız zor durumda kalanlara sağlanır. Onun haricinde parasız olarak inek yalnız şimdiye kadar ”Genç Çiftçi Projesi” kapsamında vermiştir. Öteki bir dört gözle beklenen sual başlığımız ise devlet desteli inek alım yardımları var mıdır? Bu soruya da evet diyebiliriz. Özellik ile devlet GAP, DOKAP, DAP ve KOP illerindeki çiftçilerin alacakları ineklerin belli miktarlarına kadar bağışlama yardımı desteği vermektedir. Cumhurbaşkanı 502 sayılı kanunu kapsamında bu yıl için uygulanacak olan bu bağışlama yardımı şu şekilde yer alır.

Anaç Sığır Alımı İçin Kelle Başına 350 TL
Buzağı Alım ve Doğumu İçin Kelle Başına 150 TL

2023 yılına inek alımları için ek olarak verilecek olan bağışlama imkanlarının detaylarını isterseniz bu bağlantıdan detaylı olarak bulabilirsiniz.

Yem Kredisi Kullanarak 10 Baş Altında İnek Alabilirsiniz

Büyükbaş inekçilik meydana getiren yurttaşlarımız 10 baş altında inek alacaklarsa eğer onlara önerimiz yem kredisi adı altında oldukca düşük faiz ve ödeme imkanları ile kredi kullanmalarıdır. Devletimiz çiftçilerimize hususi olarak oluşturmuş olduğu bu kredi paketi ile oldukça düşük faiz imkanları ile bir nevi İHTİYAÇ KREDİSİ olanaklarını sunmaktadır. Bu imkanlardan yararlanmak için çiftçimiz şahsen olarak Ziraat bankasına müracaat yapması gerekmektedir. Yaptığınız başvuruda ilgili işgören size ipotek için üzerinize kayıtlı olan hayvan eşeysel ve sayısını soracaktır. Devlet destekli kredi limiti üzerinize kayıtlı olan hayvan cinsine ve miktarına bakılırsa değişim göstermektedir. Örnek vermek gerekirse inek başına 1200 TL kredi limiti çıkarken koyun bakan bir vatandaşa koyun başına 200 – 300 TL kredi limiti çıkmaktadır. Yaptığınız hayvan cinsine bakılırsa kredi limiti değişse de kredi faiz oranları aynıdır. Kredi faiz oranları hayvancılık için %4.5 ile %5 içinde değişen oldukca minik oranlardadır. Bu oranlarda çekmiş olduğunuz yem kredisi ödemelerini isterseniz bir yıl sonrasında ödeyebilirsiniz.

Sıhhatli Bir Buzağı Yetiştirmek İçin Bu Kurallara Uyunuz!

Kredi ile inek almaktan ziyade elinizdeki hayvanı korumakta oldukca önemlidir. Bu niçin ile sizlere ineklerin doğurduğu buzağıların sıhhatli bir biçim de hayatlarını idam ettirebilmesi için bir kaç tavsiyemiz olacak.

 1. Doğum meydana getirecek olan ineklere ne olursa olsun hijyenik temiz ve kuru bir alan sağlamalısınız.
 2. Doğum sonrasında buzağıların göbek kordonu derhal tentürdiyot ile dezenfekte edilmeli.
 3. Buzağının kilosunun %10 kadar ağız sütünün yarısı ilk 3 saat içinde geri kalanı da 6 saat ile 12 saat aralarında biberon aracılığı ile içerilmesi gerekmektedir.
 4. Doğumdan sonrasında buza için ayrı bir kuru ve temiz yer yapılıp, kaliteli kuru ot ile beslenmelidir.
 5. Doğum sonrasındaki ilk saatlerde buzağı septisemi serumu uygulanmalıdır.

Ek olarak, doğumdan derhal sonraki günü takip eden 7 gün içinde ”DOĞUM BİLDİRİMİ” bulunmanız gerekmektedir.

💲 Bireysel kredi kullanarak inek almak isteyenler için bu ayın en düşük faizli olarak bankasını sizin için seçtik. Buna bakılırsa MART AYI için çiftçimize en düşük faizli kredi veren banka 📊%0.89 faiz oranı ile ING Bankasıdır.

ING Bireysel Kredi İle İnek Alabilirsiniz
Miktar 39 Ay 49 Ay 59 Ay
10.000 TL 314,85 TL 263,18 TL 229,34 TL
20.000 TL 629,71 TL 526,36 TL 458,67 TL
30.000 TL 944,56 TL 789,54 TL 688,01 TL
40.000 TL 1.259,42 TL 1.052,73 TL 917,35 TL
50.000 TL 1.574,27 TL 1.315,91 TL 1.146,69 TL

Müracaat işlemlerinizi isterseniz asla sıra beklemeden İnternet üstünden süratli bir halde BURADAN da yapa bilirsiniz.

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>