Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi (Ev, Tarla, Araba, Arsa)

Nerede ise tüm bankalara gore fazlaca daha avantajlı olarak kredi imkanı elde eden bankaların başlangıcında Ziraat’tın geldiğini bilmeyenimiz yoktur sanırım. Bankanın özellik 2020’de ile bireysel müşterilerine elde etmiş olduğu öteki bir olanak ise ipotekli olarak vermiş olduğu gerekseme kredisi ‘tir. 60 ay vadeli ipotekli olarak gerekseme kredisi kullanmak için evinizi, arsanızı yada otomobilinizi rehin göstermeden ilkin bir kaç kriter şartına haiz olmanız gerekir. Bankanın ilk olarak aramış olduğu bu taleplere eğer uygun değilseniz Ziraat bankası tarafınca verilen ipotekli gerekseme kredisi olanaklarından yararlana bilmeniz bir fazlaca zor olsa gerek.

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisinin Şartları Nedir?

Ziraat bankası ipotekli gerekseme kredisi olanaklarını ele almadan ilkin gelin hep beraber banka tarafınca istenilen şartlara ne kadar uygunuz bir bakalım. Hemen sonra boş yere banka şubelerinden zaman kaybı yaşamamak için bu kriterlere uygun olup olmadığınızı kendinize sorgulamanız sizin avantajınıza olacaktır. Sizlere daha ilkin Ziraat bankası gelir belgesiz kredi bilgileri hakkında bir informasyon vermiştik. İş ipotekli gerekseme kredisine erişince olayın rengi birazcık değişiyor. Değişikliğin gösterdiği en büyük husus ise kuşkusuz bu kredinin başvurusunun kesinlikle banka şubesi üstünden yapılması gerektiğidir. Öteki hususlar ise;

 1. Sevindirici olan kredi notu değeriniz düşük dahi olsa ipotek göstermeniz durumda bireysel gerekseme kredisi kullana bilmenizdir. 😊
 2. Üzücü olan ise kredi kullanım üst limitinde iseniz her ne yapmış olursanız yapın Ziraat bankası ipotekli gerekseme kredisi olanaklarından yararlanamıyor olmanızdır. 😢

Şimdi gelelim şu üzücü noktaya detaylı bir halde ele almaya.

Kredi Kullanım Üst Limiti Nedir?

Her insanın bir kredi kullanabilir limiti vardır. Bunu BDDK sonucu ile bankalar uygulamaktadır. Resmi Gazete‘de piyasaya sürülen bu karar ile her ne yapmış olursanız yapın bu limitin üstünde kredi kullanamazsınız. Peki bu limiti iyi mi öğrene biliriz. Bunun hesaplama işlemini biz de deneyebilir miyiz. ? Evet, öğrenmesi ve hesaplaması fazlaca fakat fazlaca kolay. Gelin şimdi bu hesaplama işlemini hep beraber yapalım.

 • Ben bunun hesaplamasını daha ilkin asgari ücretli en fazla ne kadar ihtiyaç kredisi kullanabilir de yapmıştım. Fakat şimdi bir kez daha kendi ”HANE GELİRİNİZ” üstünden yapacağım. Kredi kullanım üst limitinizi öğrene bilmeniz için ilk olarak evinize giren toplam kanıtlanabilir para miktarını bilmeniz gerekir. Bu eşinizin aylığı yada adınıza ispatlanabilir bir kirada olabilir. Bu geliri biliyorsanız hesaplama işlemi fazlaca kolay olacaktır.

Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey hane gelirinizin %75 oranını bulmak. Buda şu formül ile yapabilirsiniz.

💰 Herhangi bir hesap makinesinden Aylık Hane Geliriniz  * 75 % = ” demeniz yeterlidir. Bunu yapamayan dostlar için ben belli maaş oranlarına gore bir kaç hesaplama yaptım.

 • 1.000 TL hane gelirine haiz olanlar en fazla aylık kredi taksit ödemesi 750 TL kadar kredi kullana bilir.
 • 2.000 TL aylık hane gelirine haiz olanlar ise en fazla kredinin aylık taksit ödemesi 1.500 TL olacak şekilde kredi kullana bilir.
 • 3.000 TL aylık olarak hane gelirine haiz olanlar aylık en fazla kredinin taksit ödemesi 2.250 TL olacak şekilde kredi kullana bilir.
 • 4.000 TL olarak aylık bir hane gelirine haiz olanlar en fazla aylık kredi taksit ödemesi 3.000 TL olacak şekilde ipotekli gerekseme kredisi kullana bilir.
 • 5.000 TL olanlar ise en fazla aylık kredi taksit ödemesi 3.750 TL olacak şekilde kredi kullanabilir.

Burada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir kaç öteki husus ise;

 • Başka bankalarda olan kredileriniz tir. Eğer mevcut durumda başka bir bankada devam eden krediniz var ise bunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Örnek: Aylık maaşınıza gore 1.500 TL ödeyebilir bir durumda iseniz başka bir bankada devam eden krediniz var ise onun aylık ödemesi ise 500 TL ise size Ziraat bankası dahil olmak suretiyle tüm bankalar en fazla aylık taksit ödemesi 1.000 TL olacak şekilde kredi çıkartacaktır.!

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Başta’da belirtmiş olduğum şeklinde Ziraat bankası ipotekli gerekseme kredisi başvurusu banka üstünden yapılmaktadır. TC İle Kredi Başvurusu Sorgulama işlemleri şeklinde ipotekli krediler için hiçbir banka başvuruları İnternet üstünden kabul etmez. Bu niçin ile müracaat işleminizi kesinlik ile herhangi bir Ziraat bankası şubelerine direkt bireysel olarak yapmanız gerekir. Müracaat işlemi banka şubesinden yapılacağı için sizden bazı belgeler istenilir. Bu belgeler ise şunlardır.

 • Gelir belgesi
 • İpotek edilecek ev yada araca ilişkin tapu yada ruhsat
 • İkametgah il muhabiri (ödenmiş faturada olur)

bu 3 belge Ziraat bankası ipotekli kredi başvurusu için yeterlidir. Müracaat işlemi için ilk olarak bireysel alan kişi departmanındaki görevli T.C. kimlik numaranızdan ne kadar kredi kullanabileceğinizi hesaplar.! Bu hesaplamayı öteki bankalarda olan mevcut krediniz ve hane gelir beyanımıza gore belirler. Beyan sonrasında ise artık süreç ekspertiz raporuna girer. Buna gore ise;

 • Konut ipoteği için değerinin en fazla %80
 • İş yeri için %75
 • İmarlı arsa için %50

kadar kredi kullana bilirsiniz.

Ne Kadar Kredi Çeksem Ne Kadar Öderim?

Hadi tüm sorularınızı cevapladım ne kadar Ziraat bankasından kredi çekseniz ne kadar ödersiniz onuda güncel faiz oranlarına gore cevaplayayım da tam olsun.  Bu hesaplama işlemini yapmak için bankanın güncel kredi faiz oranını bilmemiz gerekiyor. Ziraat bankasının MART ayı güncel ipotekli gerekseme kredisi faiz oranı ise %1.05 olmaktadır. Şimdi gelelim hesaplama işlemlerine. Ayrıca hesaplama işlemlerinde genellik ile ipotekli gerekseme kredileri için yüksek rakamlar kullanıldığı için ben yüksek sayıları ele alarak hesaplama yapacağım bilginize.

Ziraat Bankası İpotekli Kredisi Hesaplaması
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
44.000 TL 12 Ay 3.973,86 TL 47.686,34 TL
24 Ay 2.135,92 TL 51.262,10 TL
36 Ay 1.527,86 TL 55.003,05 TL
48 Ay 1.227,23 TL 58.907,11 TL
60 Ay 1.049,53 TL 62.971,72 TL

olacaktır. Değişik tutarlarda hesaplama yapmamız için bizlere yorum atmanız yeterlidir.

About admin

Check Also

Motosiklet Kredisi Veren Bankalardan En İyi 7 Tanesi

Daha oldukca sıcak memleketlerimizde yaz kış denilmeden tercih edilen motosikletler, artık banka kredileri ile oldukca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>