Ziraat Bankası Kredi Borcuna Koronavirüs Ertelemesi Geldi

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN korona virüs salgını ile ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu ve borçluların ödeme temerrüdüne düşen esnaflarımıza 3 ay süreyle erteleme müjdesi verdi. Bunun haricinde meydana getirilen değişimleri Koronavirüs Ekonomi İstikrar Paketi içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Koronavirüs Iktisat İstikrar Paketinde açıklanmış olduğu suretiyle;

Esnafların kredi borçlarına erteleme imkanı getirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bankalara olan kredi borçlarını 3 ay öteleneceğini deklare etti.

 • Faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilirlken işverenlerin de maliyeti asgari ücret desteğinin verilmesinin devam ettirilmesi ile azaltılmış olunacak.
 • Corona virüsü salgınının önlenmesine yönelik alınan tedbirlerden negatif etkilenen ve nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay ertelenecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
 • Faaliyetlerinde ara ve  bu süreçte işleri negatif etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan tüm esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
 • Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda toplumsal amaçlı kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
 • Kredilerde önceliği gelişmelerden negatif etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve güvence açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
 • İhracatçıya yığın kapasite kullanım oranının artırılması amacıyla yığın finansmanı desteği de verilecek.
 • Kgf limiti 50 milyar liraya çıkarılacak.
 • Konut kredilerinde ise ; 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80′ den yüzde 90′ a çıkarılacak asgari peşinatı yüzde 10′ a düşürülecek.
 •  Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak. Bu sayede esnafın kara listeye girmesi engellenecek.

Ziraat Bankası Kredi Erteleme İşlemi Iyi mi Yapılır?

Ziraat Bankası her kesimden vatandaşımıza hitap eden bankalardan bir tanesidir. Emeklilerden çalışanlara kadar her kesim lüzumlu şartları taşımaları durumunda kredi alabilir. Bu kitlelerin yanı sıra Ziraat Bankası ziraatçi kredisi de vermektedir. Ziraatçi kredisi, öteki kredi çeşitlerinden farklıdır. Faiz oranları daha düşük olmakla beraber vadeler hasat dönemlerine gore belirlenmektedir. Ziraat ve hayvancılık faaliyetleri için lüzumlu olan finansmanı bankalardan elde eden çiftçilerimizin borçlarını da tertipli olarak ödemeleri gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarına istinaden bankalardaki kredi borçlarının ertelenmesi başvuruları da başladı. Ziraat bankasından kullanılan kredilerin de bu kapsamda değerlendirileceği ve Ziraat bankasın dan borçları erteleyeceği açıklandı. Ziraat bankasından konut kredisi, gerekseme kredisi ve esnaf ve ziraatçi kredileri de ertelenebilecek.

Başvurunuzu ERTELE yazıp boşluk bıraktıktan sonrasında TC kimlik numarasını 4757′ ye göndererek yapabilirsiniz.

ziraat kredi erteleme

Ziraat Bankası Kredi Erteleme Müjdesi 23.03.2020

Korona tedbirleri kapsamında işyerleri kapatılan esnaf ve sanatkarların nakit akışları bozuluyor. Korona sebebiyle banka müşterilerinin bu zamanda yaşadıkları olumsuzluklara destek olmak amacıyla talep etmeleri halinde kullanmış oldukları kredilerin bu senenin nisan, mayıs ve haziran aylarında vadeleri gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

Nakit akışı bozulan vatandaşlara ve esnaflar Ziraat bankasındaki borçlarının ödemelerini erteleyebilecek. 31 Mart tarihinde ödenmesi ihtiyaç duyulan krediler için erteleme müjdesi geldi. Basın acıklaması için tıklayınız.

 • 31.03.2020 tarihinde ödenmesi ihtiyaç duyulan tüm kredi borçlarının ana para ve faiz ödemeleri ötelenecek.
 • Nakit akışı bozulan esnaf ve vatandaşların bireysel kredileri borçlarının 5 aya kadar ödemesiz dönem olmak suretiyle, gezim sektörlerinde etkinlik gösteren firmaların 12 ay süre tanındı. Gezim sektörüne uygun yapılandırma  uygulaması devreye alındı.
 • personel maaşlarını Ziraat bankasından ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibariyle istihdam yitirilmesine ve işsizliğe niçin olmaması amacıyla önümüzdeki  Nisan Mayıs ve Haziran ayı personel maaş gideri kadar ek limit imkanı verilecek.
 • Ziraat bankası üstüne keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla; genel kredilerin limitleri arttırılarak, nakit kredi limiti verilecek.
 • İşletme sermayesi gereksinimlerini karşılamak için Ziraat bankası kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerin de kart limitleri artırılacak.
 • Ziraat Bankasının emek verme saatleri 09:00 ila 17:00 arası düzenlendi Banka işlemlerini gerçekleştiremeyenler Ziraat bankası şubelerinden işlemlerini bu saatler içinde işlemlerini gerçekleştirebilecekler.
 • Finans İstikrar Paketi Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Kredi Ertelemesi Hangi İllerde Yapılacak?

18 Mart 2020 tarihinde meydana getirilen koronavirüs toplantısından sonrasında açılanan iktisat paketi kapsamında bankalardan kullandırılan kredilerin borçlarının ertelenmesi imkanı getirildi. Ülkemizin her ilindeki yapılandırma ve erteleme için başvuruda bulunan  yurttaşlarımız Ziraat bankası web bankacılığı, mobil web şeklinde elektronik ortamlardan yapılması gerekmektedir.

BDDK’ nın yapmış olduğu açıklamaya gore kredi takip süresinin 90 gün daha uzatıldığı ve ek süre verildiği takibe düşme süresinin 31 Aralık 2020 geçmişine kadar 180 gün olarak tekrardan düzenlendiğini bildirildi. Bankalara olan borçlarını korono sebebiyle ödeyemeyen ve Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak. Böylece vatandaşların kredi notu düşürülmeyecek kara listeye girmesi engellenecek.

Ziraat Bankası Kredi Borçları Yapılandırması

Covid 19 virüs sebebiyle esnafa erteleme-yapılandırma müjdesi verildi. Perakende, yiyecek-içecek, demir-çelik, otomotiv, ulaşım, sinema-tiyatro, tekstil, konfeksiyon sektörleri içinde KDV tevkifatı ve SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerinin 6 aylığına ertelenmesine karar verildi. Korona salgını sebebiyle ilişkili tedbirlerde nakit akışı bozulmuş olan firmaların banka kredi ana para ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ertelenecek ve firmalara ilave finansman desteği verilecektir. İşlerin negatif etkilendiğini beyan edip talepte bulunan esnaflar Halkbank’a kredi borçları, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 aylığına faizsiz olarak ertelenecektir. KGF limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkaracak, kredilerdeki önceliği gelişmelerden negatif etkilendiğinden likidite ihtiyacı oluşmuş olan ve güvence açığı bulunan firmalarla KOBİ’lere verilecektir.

Ziraat Bankası tarafınca başlatılan vade erteleme kampanyası her ilde geçerli olmaktadır. Detaylı bilgiyi Ziraat Bankası şubelerinden ve davet merkezlerinden alabilirsiniz. Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi adlı içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz. İşletme ve yatırım dönemlerine ilişkin finansman ihtiyacı olanlar banka tarafınca verilen düşük faizli ve harman vadeli bu kredilerden yararlanabilir.

Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırması 

Ziraat Bankası Ziraatçi Borçları Yapılandırması

Ziraatçi Borcu Erteleme Iyi mi Yapılır?

Corona salgını sebebiyle tüm işletmelerin faaliyetleri durma noktasına gelmiştir. Tarımsal faaliyetlerin durdurulması ile ilgili hemen hemen bir  izahat yapılmasa salgın sebebiyle işlerine ara veren çiftçiler de bulunmaktadır. Ziraat bankası tarafınca çiftçilere tarımsal krediler kullandırılmakta ve çiftçilere hasat zamanı ödemeli olarak uygun geri ödeme imkanları sunulmaktadır.  Çiftçilere verilen bu desteklerin amacı ziraat ve hayvancılık mevzularında meydana getirilen üretim miktarının ve kalitesinin artırılması, ülkemizin adeta bir pazarlama üssü olması hedeflenmektedir. Minik aile işletmelerinin direkt olarak yurttaşlarımıza yapmış olduğu satış işlemlerinde vergi şeklinde fazladan yükümlülükler ortadan kaldırılacaktır. Çiftçilerimizin finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bir de faiz desteği verilmektedir. Bu uygulamadan geçtiğimiz dönemlerde toplamda 850 bin şahıs yararlanmıştır.

Borçlarını ödeyemeyecek durumda olan yurttaşlarımız da gene banka şubelerine giderek kredi borçlarını yapılandırabilirler. Tarım Kredi Ziraat Bankası Hayvan Kredisi veriyor.

Ertelemenin Ziraat Bankasına Etkisi

Ertelemenin Ziraat Bankasına Tesiri

Bu düzenlemeye bir tasfiye durumunda bakmamak gerekiyor. Netice itibari ile banka ne anapara ne de faiz almayarak vade ertelenmiş oluyor.

3 Kamu Bankasından Koronavirüs Kredi Borç Erteleme Desteği

Koronovirüs salgınına ilişkin olarak Ziraat Bankası kredi ertelemesinden sonrasında öteki kamu bankları olan Halkbank ve Vakıfbank 9 maddelik Finansal İstikrar destek paketlerini deklare etti. Ziraat bankası yukarıda da anlatıldığı şeklinde 31 Mart 2020 tarihne kadar ödenmesi ihtiyaç duyulan kredilerin ödemelerini ertelediğini duyururken Halkbankası ve Vakıfbankası da destek paketlerini devreye aldı. Halkbank ve Vakıfbankası da 31.03.2020 tarihinde ödenmesi ihtiyaç duyulan tüm kredi borçlarının ana para ve faiz ödemeleri öteleyecek.

Vakıfbank kredi borcu 3 ay erteleme başvurusu için tıklayınız.

Halkbank kredi erteleme başvurusu için tıklayınız.

Berat Albayrak tarafınca hususi bankalara meydana getirilen erteleme ve destek çağrısında bulunmuş oldu.

İşbankası Kredi Erteleme Yapıyor

Berat Albayrak tarafınca hususi bankalara meydana getirilen erteleme ve destek çağrısının arkasından İşbankası da erteleme ve destek verecek bankalara eklendi.

İşbankasının arkasından öteki bankalarında destek paketlerinin açıklanması umut ediliyor.

İşbankasının yanında Vakıf katılım ve Ziraat katılımda erteleme ve destek paketlerinin deklare etti.

Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım Kredi Erteleme Müjdesi

Vakıf katılım 5 maddelik Destek paketini deklare etti. Bankanın açıklamış olduğu Korona destek paketindeki detaylar ise;

 • Bireysel ve kurumsal fon kullanan vatandaşların talepleri üstüne, 30 Haziran 2020 geçmişine kadar yapacakları taksit ödemelerinde esneklik sağlanacak.
 • İşletmelerin kullanmış olduğu mevcut fonların, nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına gore ödemesiz dönemli olarak tekrardan yapılandırılacak.
 • Gezim ve kent içi toplu taşıma dahil en oldukca etkilenen sektörlere özgü fon kullandırımların 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılacak.
 • Vakıf Katılım üstünden personel maaş ödemesi icra eden firmaların ve işletmelerin, istihdam koruma amaçlı fon taleplerini karşılamak amacıyla, 3 aylık maaş gideri kadar 1 yıl vadeli fon kullandırılacak.
 • Firmaların vergi ve SGK şeklinde kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla. 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı tanındı.

Bankaların destek paketlerine

 • Akbank,
 • Ziraat Katılım,
 • Kuveyttürk,
 • Eximbank ve Denizbank ta birlikte rol aldı. Bankalar korona sebebiyle kredi taksit ödemelerini ertelediklerini deklare etti.

Denizbank Kredi Borcu Erteleme

Denizbank bireysel ve ticari müşterilerin talep etmeleri halinde 30 Nisan’ a kadar olan anapara, faiz ve  taksit ödemelerini mevcut koşullarda 30 Haziran’ a kadar ertelendiği açıklandı.

Ziraat Bankası kredisi borçlarınızı tekrardan vadelendirme işlemi yapmak için size en yakın Ziraat Bankası şubelerine gitmeden web bankacılığı mobil bankacılık ve davet merkezlerinden yapabilirsiniz. Halk Bankasından kredi çeken esnaflar için korona virüs kredi erteleme ve yapılandırma hakkında Esnaf Borç 3 ay Erteleme haberinden informasyon alabilirsiniz.


About admin

Check Also

Koronavirüsü Faizsiz Kredi ve Hibe Verilecek mi?

Korona virüs önlemleri her geçen gün artıyor. Bakanlık tarafınca devletimizde 81 ilde Koronavirüs Tedbirleri genelgesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>