Ziraat Bankası Traktör Kredisi Faiz Oranları Hesaplama

Ziraat bankası 0 km yada 2. el olarak traktör alacak olan çiftçilerimize 2020 hususi 25.000 liraya kadar 12 aylık vadeler ile senelik %6 faiz uygulamaktadır. Devlet faiz desteği kapsamında vermiş olduğu bu faiz oranı hiçbir bankada şuan için mevcut değildir. İster sıfır km alın isterse 5 yaşına kadar ikinci el traktör alın, Ziraat bankasının size sunmuş olduğu traktör kredisi ayrıcalıklı faiz oranları incelemeden başka bankaya gitmeyin.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Faiz Oranları Ne Kadardır?

Tüm bankalar artık çiftçilerimiz için bir oldukça kampanyalar düzenleyip çeşitli kredi imkanları sağlamaktadır. Bu tarz şeyleri devamlı olarak çeşitli gösterim organların da bizzat da sizlerde tanık oluyorsunuzdur aslına bakarsanız. Yapmış oldukları bu çaba doğru emekleri inanan ki bende cani gönülden takdire şayan buluyorum. Fakat size şunu da temin ederim ki her ne kadar bu tür kampanyalara imza atsalar da inanınki Ziraat bankasından daha avantajlı faiz oranları ile size ne hayvan ne ziraat nede traktör kredisi verebilirler. Bundan dolayı bunun sebebi bankanın size elde etmiş olduğu bu tür kredilerdeki faiz oranlarındaki farkları devlet hazinesi tarafınca karşılanmasıdır. Bu da resmi gazete ile aslına bakarsanız teyit edilmiş ve senelik olarak Ziraat, Besin ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca da çiftçilerimize duyurulmaktadır. Tarımsal Üretime Yönelik Yatırımlar adı altında siz çiftçilerimize sunulan yalnız Traktör alımları için değil, ihtiyacınız olan mekanik bir oldukça alet alımları için bir oldukça bankada faiz oranları senelik %13 ile 14 içinde gezer iken Ziraat bankasında bu oran yalnız 2020 yılına hususi 250.000 liraya kadar %25 faiz desteklemesi ile yarısı şu demek oluyor ki yalnız senelik %6 oranında dır.!

Hangi Şartlara Uygun Olmanız Gerekiyor?

Her ne kadarda geri ödemeler için vade oranları 60 ay olarak olarak bir oldukça banka ile aynıda olsa kredi faiz oranları hepsinden oldukça daha azdır. Bu düşük oranlardan yararlanacaklar da aslına bakılır ise birazcık sonrasında sıralayacağımız şartları hepsi öteki bankalar ile aynı olarak istemektedir. Nihayetinden size verilecek ortada bir para var ve bu paranın doğru ellere geçmesinin teminatı için bu şartlar bizce de aranmalıdır. Şimdi gelelim düşük faizli traktör kredisi alacak olan çiftçilerimizden aranan şartların neler olduğuna.

 1. Öncelik ile ister hayvancılık ile uğraşın ister ise ziraat arazileri ile meşgul olun sizin bir ziraatçi olup olmadığınızın kanıtı için tüm bankalar sizden ÇKS belgesi isterler. Bu belgenin geçerliliğini e-devlet üzerinden sorgulatma bilirsiniz.
 2. Her finansman gurubunda olduğu benzer biçimde Ziraat bankası da size traktör alımı için kredi olanağı sağlamadan evvel kimlik numaranız ile ticari geçmişinizi sorgular. Sorgulama işlemleri sonrasında kredi değeriniz riskli bölgelerde yer ediniyor ise sistem tarafınca size ne yazık ki kredi çıkarılmayacaktır. Tavsiye edilen KKB not averajınız minimum İYİ seviyesinde olması gerekmektedir.
 3. Her ne kadarda alacağınız traktöre rehin koysalar da büyük ihtimaller ile minimum iki tane kefil talep edileceğini lütfen unutmayınız.
 4. Devlete borcunuzun olmaması aranacaktır. Bundan dolayıda sizden vergi dairesine gidip, borcu yoktur yazısı isteyeceklerdir.
 5. Nüfus cüzdanı ve adres bilgilerinizin teyit edilmesi için daha ilkin ödenmiş olan herhangi satmaca talep edebilirler. Doğal olarak emekli aylığınızı Ziraat bankasından almıyor iseniz.
 6. Alınacak olan traktör sıfırsa FATURASI ikinci el ise RUHSAT BELGESİ istenilmektedir.

Geri Ödeme Koşulları, Kredi Faiz Hesaplamaları

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Hesaplama Tablosu

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Hesaplama Tablosu

Sıfır ve ikinci el traktör alacaklar için sağlanan düşük faizli kredi imkanları ile istediğiniz marka traktörü satın alabilirsiniz. Yalnız ikinci el alacaklardaki traktörlerin yaşların en fazla 5 yaşlarında olması gerekmektedir. 2020 yılı için 2015 modelin altındaki traktörleri alamazsınız kısacası. Çiftçilerimize sunulan traktör desteklerinde ödemeler değişken ve durağan(durgun) olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu kredi faiz oranlarına gore değişmektedir. Düşük faizli krediler ile traktör alacaklarda ilk ödemeler yükselir iken sonrasında düşük seviyeye ulaşır. Durağan(durgun) ödemelerde ise adından da anlaşılacağı benzer biçimde faizler dahil olmak suretiyle tüm ödemeler sabittir. Fakat faiz oranları diğerine gore bir tık daha yukarıdadır. Geri ödemeler için en fazla vade 60 aydır. 60 ay vadeleri isteyen çiftçilerimiz 6 taksit ile ödeyebilir. İsteyen ise yılda 2 seçeneğini seçer yada 12 taksit ödemesi ile borçlarını kapayabilir. Sıfır ve ikinci ellerde sizlere çıkacak olan kredi miktarı traktörün değerinin en fazla %75 oranına kadardır. Bu kıymet sıfır alımlarda satmaca ikinci elde ise kasko bedeline gore hesaplanır. Diyelim ki alacağınız bir 2. el CASE traktörün sigortacıya gittiğiniz de yapmış olduğu kaskoda kıymeti 60.000 TL çıkıyor ise banka bu traktör için size en fazla 45.000 TL kredi imkanı elde edecektir. Bu şartlar dahilinde daha öncede belirttiğimiz benzer biçimde faiz oranlarına gore hesaplama yapar isek aşağıdaki ödeme tablosuna erişmiş oluruz. ( kasko+sigorta+ işlem tutarı benzer biçimde kesintiler hariç )

 • 10.000 TL 60 ay yılda 1 ödemenin taksit tutarı %6 faiz oranına gore 2.600 TL olacaktır.
 • 20.000 TL 60 ay senelik ödemeli taksit tutarınız 5.200 TL tir. Toplam geri ödeme 26 bin TL
 • 30.000 TL %6 faiz oranı ile senelik ödemeniz 7.800 TL, toplam ödeme 39.000 TL olacaktır.
 • 40.000 TL 5 yıl 12 ayda bir ödemek isteyen çiftçilerimizin taksit tutarı 10.400 TL
 • Son olarak ise T.C. Ziraat bankasından 50.000 TL traktör kredisi çekeceklerin %6 faiz oranları ile yaptığımız hesaplamalar neticesinde 5 yıl süresince 12 ayda bir ödeyecekleri sayı 13.000 TL total da ise ödeyecekleri meblağ 65.000 TL tir

Vadelere gore kredi maliyet oran tablosunu da incelemenizi tavsiye ederim.

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>